Moderna mladenka ne može zamisliti vjenčanje bez lijepog buketa, estetski je on dio vizualne raskoši ceremonije, no nekada je on imao sasvim drugačiju ulogu, više praktičnu
Povijest buketa: Evo zašto su ga mlade počele nositi na svadbi
On je više od ukrasa te je njegova uloga da bude dio imidža vjenčanja, poseban detalj ceremoniji. Obično se danas buket kombinira s ostalim cvijećem na svadbi te postaje pečat identiteta tog velikog dana.
Antika
Praksa da mladenke nose bukete potječe iz antike. Stari Grci, Rimljani, pa čak i Egipćani, nosili su mirisno bilje i začine kako bi spriječili lošu sreću tijekom vjenčanja.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Premda su cvjetni vijenci koje su nosili i mladenka i mladoženja te mali cvjetovi iz starih vremena blijedjeli u usporedbi s velikim buketima koje danas poznajemo, cvijeće je simboliziralo novi početak i donosilo nade u plodnost, sreću i vjernost.
Uobičajeni dodaci uključivali su kopar, koji se smatra afrodizijakom, ružmarin koji predstavlja odanost, pšenicu za plodnost, bršljan za neraskidivu vezu te čičak, majčinu dušicu, vrijesak i bosiljak za zaštitu.
Srednji vijek
Još jedan ključan razlog zbog kojeg su mladenke prije nekoliko stoljeća počele nositi bukete bio je miris cvijeća koji je prikrivao njihov tjelesni miris, budući da tada kupanje nije bila tako česta pojava. Osim toga, miris smrti tijekom epidemija kuge bio je nesnosan, stoga je buket potencijalno 'spašavao' stvar.
Ponekad bi se dodavali oštri dodaci poput češnjaka i začina kako bi se otjerali zli duhovi i zaštitili od loše sreće ili prokletstva koja bi mogla nanijeti štetu mladencima.
To je ujedno bio i početak tradicije bacanja buketa. Naime, doticanje mladenke ili, još bolje, bijeg s komadom njezine vjenčanice smatralo se da donosi sreću i skoru vlastitu prosidbu. Zato je bacanje buketa izmišljeno kao strategija bijega mladenke, kako bi zadovoljila apetite pomahnitalih mladih dama, a ona sama otišla bez ozljeda.
Elizabetansko doba
U elizabetinsko doba (razdoblje koje se povezuje s vladavinom britanske kraljice Elizabete I od 1558-1603) buketi su počeli dobivati više dekorativnu svrhu.
Mali buketi postali su nešto što mladenke moraju imati, a čak su stvorene i kitice koje su se poklanjale gostima.
Moderne nevjeste počele su nositi komplementarno cvijeće u kosi, za dodatni štih. Prije toga, mladenke bi nosile raspuštenu kosu, ponekad s naglaskom na malim cvjetnim krunama, skromnim prethodnicima modernih cvjetnih kruna.
Viktorijansko razdoblje
Tek je u viktorijansko doba (vladavina Kraljice Viktorije, od 1837. do 1901.) stvoren vjenčani buket kakvog danas poznajemo.
Simbolizam cvijeća tada je bio iznimno popularan, a mladenke su mogle prenijeti svoje romantične osjećaje kroz svoje specifične izbore cvijeća. Ta je praksa pomalo izblijedjela, a moderni parovi danas biraju cvijeće više na temelju ljepote i boje.
Današnje vrijeme
Budući da današnje mladenke nisu toliko zabrinute oko skrivanja neugodnog mirisa ili držanja zlih duhova i pomahnitale gomile na distanci, glavna svrha buketa je da bude prekrasan dodatak i pojačanje ostatka vjenčanog dekora.
Međutim, simbolizam i značenje određenog cvijeća još uvijek postoje, iako ne u mjeri kao u viktorijansko doba, te se na to neke mladenke i referiraju, piše Brides.com.