Preopterećivanje perilice česta je pogreška, jer gomilanje posuđa i slaganje jedno na drugo uzrokuje 'gniježđenje' i sprječava ravnomjerno čišćenje posuđa
Posuđe je prljavo nakon pranja u perlici? Evo koje greške radite
Malo je tema koje stvaraju toliko polemika u kućanstvima koliko je naizgled jednostavan zadatak pranja posuđa u perilici. Samo staviš unutra suđe i tabletu, uključiš gumb i gotovo? Baš i ne, jer neprimjerenim slaganjem suđe može ostati prljavo, ali se i oštetiti, objašnjavaju stručnjaci.
POGLEDAJTE VIDEO: Perilica posuđa - pranje
Pokretanje videa...
Ispirati suđe prije stavljanja ili ne?
Dok neki revno ispiru baš svaki komad posuđa prije nego ga stave u perilicu, neki ga ne ispiru nikad. Zapravo, trebalo bi ispirati posuđe koje je uprljano hranom koje bi i kod ručnog pranja išli namočiti ako ga ne peremo odmah. Stoga, sve ono što bi u sudoper stavili da stoji s vodom i deterdžentom, isperite s vodom i ako je potrebno ljepljive mrlje uklonite spužvicom - tako nema rizika da će nešto ostati.
Isto tako, ako vam u zdjelama nešto zagori, nemojte očekivati da će to perilica čudesno očistiti, već namočite s nekim abrazivnim sredstvom te neka odstoji, pa onda pokušajte ukloniti sa spužvicom.
Na gornju policu obavezno stavljate čaše, šalice i male zdjele, okrenute naopačke. Ako su dna određenih šalica ili posuđa blago konkavna, pomaže ih nagnuti pod kutom kako ne bi došlo do skupljanja prljave vode.
Također, na gornju etažu obavezno stavljajte i plastično posuđe, jer toplina dolazi s dna i može oštetiti plastiku. Na donju razinu stavite tanjure, lonce i tave, a velike komade posuđa stavite u kuteve perilice, da ne bi blokirali raspršivanje vode po ostatku suđa.
U dio predviđen za pribor za jelo prvo stavite žlice i vilice tako da zupci vilica budu okrenuti prema gore. Izuzetak od ovog pravila su noževi koji bi trebali biti postavljeni prema dolje kako se ne biste porezali dok ih vadite.
Najčešće greške
Preopterećivanje perilice česta je pogreška, jer gomilanje posuđa i slaganje jedno na drugo uzrokuje "gniježđenje" i sprječava ravnomjerno čišćenje posuđa.
Postavljanje velikih lonaca i zdjelica licem prema dolje također je krivo, jer bi oni trebali biti postavljeni bočno. To je posebno važno za starije perilice koje nemaju gornji krak za prskanje vode, piše Huffington Post.
Ako sve suđe stavite da gleda u istom smjeru, to će također umanjiti efikasnost perilice - koristite kosine spremnika i sukladno s time postavljajte suđe tako da je sa svake strane nagnuto prema sredini.
Predmeti koji nikad ne idu u perilicu
Možda ćete biti u iskušenju da uštedite vrijeme i cijeli kuhinjski sudoper bacite u perilicu posuđa. Međutim, neki će se predmeti oštetiti kroz cikluse oštrog sapunanja i dodatne tople vode. To se ponajprije odnosi na komade od lijevanog željeza kojem se može oštetiti premaz. Isto se odnosi i na teflonsko posuđe, osobito tave.
Drveni predmeti, poput kuhača ili daski za rezanje se uvijek peru ručno, jer je drvo porozno i ​​ne može izdržati količinu vode kojom stroj za pranje posuđa čisti. Delikatni predmeti poput kristala, porculana ili srebrnog pribora također ne smiju ići u perilicu. Također, veliki oštri noževi se trebaju prati ručno, barem tako tvrde vrhunski kuhari, jer ih perilica izlaže prevelikoj količini vode te im skraćuje vijek trajanja i oštrinu.
Što možete prati:
- Napa: Većina kuhinjskih napa ima filter koji se može prati.
- Kuhinjske spužve i četke: Svaki put kad operete hrpu posuđa, stavite spužvu u gornju ladicu, a četke s drškom zajedno s priborom za jelo.
- Silikonske rukavice i kistići: Najbolje staviti na gornju policu
- Tanjur iz mikrovalne pećnice: Kad čistite mikrovalnu, tanjur ćete najjednostavnije oprati stavivši ga u perilicu.
- Police i kutije iz hladnjaka: Ako ih ne želite prati ručno, samo ih properite u perilici.
- Vaze: Većina vaza i ukrasnih komada posuđa mogu se lako očistiti u perilici posuđa. Ipak, ne riskirajte s osjetljivim figuricama i bilo čim ukrašenim zlatnim ili srebrnim bojama. Koristite gornji stalak za sve osim najtežih komada.
- Rasvjetna tijela: Staklene kugle i sjenila sa svjetiljki, te svijećnjake također ne morate prati ručno.
- Prekidači za struju: Jer mogu biti puni otisaka prstiju. Izbjegavajte obojene metalne ili mesingane poklopce, već perite samo plastične.
- Rešetke za ventilaciju iz kuhinje i kupaone: Lako ćete s njih ukloniti ljepljivu prljavštinu pa i ako su čelične ili aluminijske.
- Pribor za pisanje: Posuda za olovke, držači papira i male kante za smeće također s vremena na vrijeme mogu proći ciklus pranja u perilici.
- Držač sapuna i četkica za zube: Da biste smanjili razvoj bakterija, perite ih na tjednoj bazi.
- Gumena protuklizna podloga za tuš: Objesite ju da se osuši nakon svake upotrebe kako se ne bi nakupljala plijesan i operite svaki tjedan u perilici posuđa.
- Spužve i četke za pranje: Tjedno čišćenje u perilici će ukloniti prljavštinu, bakterije i plijesan.
- Organizatori ladica: Kad bacite staru kozmetiku, strojno ih properite.
- Poklopci ventilatora: Stavite ih na pranje barem jednom svakih šest mjeseci kako biste uklonili prašinu i masne ostatke.
- Četke i češljevi: Plastične četke i češljevi se mogu staviti u košaru za beštek, no nikad nemojte prati drvene.
- Pribor za manikuru i pedikuru: Deterdžent i topla voda ubit će gljivice i bakterije.
- Igračke za kupanje: Igračke za kupanje treba čistiti najmanje jednom mjesečno.
- Plastične igračke i 'legići': Male figurice i 'legiće' stavite u mrežastu vrećicu ili kutiju na gornji stalak.
- Dude: Koristite mrežicu ili pokriveni dio držača posuđa kako biste ih temeljito očistili.
- Igračke za kućne ljubimce: Plastične ili gumene igračke izgledati će kao kao nove nakon pranja u perilici posuđa.
- Posudice za hranu: Keramičke, plastične ili metalne zdjele svakodnevno perite u perilici posuđa.
- Ogrlice i lajne: Svi povodci od sintetičkih vlakana mogu se očistiti na gornjem dijelu.
- Štitnici: Riješit će vas prljavštine skupljene vani.
- Štitnici za usta: Prije pranja stavite štitnike u mrežastu vrećicu.
- Loptice za golf: Također ih stavite u mrežastu vrećicu ili kutiju za jednostavnije čišćenje.
- "Alat" iz dvorišta: Raznorazne kante ili drugi plastični pribor za cvijeće perilica će savršeno oprati.