Taj je običaj nastao na temeljima norveške legende o tome kako su bogovi koristili imelu da Odinova sina Baldura dignu iz mrtvih. Njegova majka ljubila je sve koji su prošli ispod biljke
Poljubac ispod imele: Taj običaj proizlazi iz norveške mitologije
Ako čekate Božić da biste ukrali poljubac ispod imele, od nekoga kome još niste priznali ljubav, dobro je znati da to nekada nije bila samo božićna tradicija.
POGLEDAJTE VIDEO kako je ova obitelj ukrasila kuću za Božić:
Pokretanje videa...
Iako se imela baš povezuje s Božićem, taj običaj proizlazi iz norveške mitologije, te grčke i rimske medicine. Naime, Grci su koristili imelu kako bi liječili gotovo sve bolesti, od grčeva do bolne slezene, dok su ju Rimljani koristili za pripremu balzama za njegu kožnih čireva. Budući da ova ljekovita biljka procvjeta i tijekom hladne zime, Keltski druidi su smatrali da djeluje i na plodnost.
Legenda kaže da su bogovi koristili imele kako bi iz Odinova sina Baldura uzdigli iz mrtvih. Odin se u norveškoj mitologiji povezuje s mudrošću, izlječenjem, ali i ratovima, bitkama, pobjedom, pa i smrću, dok je Baldur smatran bogom nevinosti, ljepote i čistoće. Nakon što je uskrsnut, Baldurova majka, inače božica ljubavi, zavjetovala se da će poljubiti svakoga tko prođe ispod imele i tako je biljka postala simbol ljubavi.
Kroz 18. stoljeće uz biljku su se vezali ljubav i plodnost, pa se tako uklapala i u božićne proslave. Pretpostavlja se da su tradiciju poljubaca ispod imele započeli ljudi niže klase u Engleskoj, da bi ju poslije preuzeli i oni iz viših klasa. To se pomalo pripisuje i simbolici - žarko crvenoj boji plodova biljke te time da sjemenke izgledaju kao simbol poljupca, donosi Rider's Digest
Oko običaja se 'pletu' i različite tradicije. Tako jedna priča kaže da parovi koji se poljube ispod imele za svaki poljubac trebaju pojesti po bobicu imele, dok neki kažu da odbijanje poljupca ispod te biljke nosi nesreću.