Kod pojačanog opadanja kose prvi korak može biti to da posegnemo za vitaminima i mineralima, no ako se problem nastavi, ne odgađajte posjet liječniku, savjetuje dr. Tedi Kosović
Pojačano opadanje kose: Često je riječ o sezonskom problemu, ali ponekad treba ići liječniku
Mnoge žene tijekom jeseni primijete da im pojačano ispada kosa. Najčešće je riječ o prirodnom ciklusu obnove vlasišta, odnosno ispadanju vlasi iz čijeg korijena ubrzo počinje rasti mlada kosa. No, razlog nije uvijek bezazlen, pa nije naodmet nabaviti dodatak prehrani koji sadrži vitamine i minerale, posebno one namijenjene jačanju kose, kako bismo 'nahranili' kosu iznutra.
POGLEDAJTE VIDEO: Moderne frizure za vjenčanja
Pokretanje videa...
- Ako u podlozi nije neki medicinski problem, stanje će se vjerojatno popraviti vrlo brzo nakon što počnete piti takav pripravak, kaže dermatolog mr. sc. Tedi Kosović iz ordinacije Derma Kosović iz Splita.
- Ako se to ne dogodi, odnosno ako primijetite da je kosa nastavila padati više nego što je to uobičajeno, bilo bi dobro obratiti se dermatologu koji će utvrditi uzrok i procijeniti je li potrebno primijeniti neki oblik liječenja – dodaje. Naime, uzrok pojačanog ispadanja kose može biti u hormonalnim promjenama, policističnim jajnicima, problemima sa štitnjačom, stresu, ili u negativnom utjecaju sredstava za njegu, ili otrovima iz okoliša. Problem može biti i u nasljednom faktoru.
- Jedan od češćih uzroka gubitka kose može biti presnažno djelovanje muškog spolnog hormona, testosterona. Tada govorimo o androgenoj alopeciji. Kod muškaraca, to često vodi do gubitka kose na zaliscima, pa onda na tjemenu, dok će kod žena taj gubitak najprije biti vidljiv na razdjeljku, pa onda na tjemenu. Problem može biti i alopecia areata, gubitak kose povezan obično s nekom autoimunim poremećajem, kod kojega kosa pojačano ispada, ali se u 90 posto slučajeva i obnavlja – pojašnjava dr. Kosović.
- Treba imati na umu da će se u slučaju nekih od spomenutih uzroka kosa rijetko obnoviti sama, pa je važno reagirati rano, kako bi se liječenjem izbalansirali hormoni i zaustavilo ispadanje te potaknuo rast mlade kose. Prije svega, kroz prehranu je važno osigurati dovoljno proteina, željeza, biotina, cinka i antioksidanasa, što znači da bi se na tanjuru obavezno trebali naći meso peradi, jaja, mliječni proizvodi, riba, tvrdi sirevi, ali i paprike, bijeli luk, crveni luk, brokula, prokulica, zob, granola, pšenične i druge klice, sezam i brazilski oraščići. Povremeno treba konzumirati jetra, bubrege i mozak životinja te crveno meso, kao dobar izvor željeza – savjetuje dermatolog.
Među tretmanima koji mogu pomoći su mezoterapija (kod koje se u vlasište ubrizgava koktel vitamina, minerala i drugih aktivnih tvari), a dobri rezultati postižu se i matičnim stanicama iz krvne plazme. Naravno, vrlo je važna i pravilna njega, posebno redovito dnevno iščetkavanje, uz masažu vlasišta, zaključuje.