Demodex folliculorum stručni je naziv za paukolike sićušne grinje koje se prenose socijalnim kontaktom, a mogu prouzročiti i kožne probleme. Dermatolozi savjetuju oprez
Pogledajte snimku paukolikih grinja koje žive na našim licima
Grinje ne vidimo golim okom, a veličina Demodex grinja je oko trećine milimetra. Žive blizu folikula dlačica na licu, ali i oko bradavica. Mikroskopski prikaz otkrio je kako provode vrijeme.
Hrane se uljima te stanicama kože, a pare se dok spavate. Imaju osam nogu. Svojim domaćinima rijetko stvaraju probleme, no povezuje ih se s pojavom akni. Grinje na trepavicama prenose se kontaktom s drugim ljudima i žive u prosjeku dva do tri tjedna.
- Naša koža nije sterilna, na njoj postoje fiziološka mikroflora koja se sastoji od bakterija koje normalno žive na koži, a na koži lica u kanalićima žlijezda lojnica žive i paraziti. To su grinje. Postoji u cijelom biološkom svijetu oko 65 vrsta grinja, ali na čovjeku žive dvije vrste, pojasnila je dermatologinja dr. Ivana Nola.
Ženke Demodexa nose u prosjeku oko 20 jajašaca koja se razviju u larve, a zatim u odrasle jedinke. Ženke ostaju ondje gdje su se izlegle, a mužjaci putuju kako bi pronašli ženke za parenje. No i tada ne odlaze daleko. Mogu prehodati samo oko 10 milimetara, a čini se da su živahniji noću.
- U načelu kad su u malom broju ne stvaraju probleme. No kod kortikosteroidne terapije, bilo lokalno ili u obliku tableta, kod kemoterapije, kod iznimno stresnih situacija te onih koje rezultiraju jakom produkcijom loja na koži, povećava se broj Demodexa i onda iritiraju kožu. Simptomi su nespecifični dermatitis na licu, rozaceja, seboreički dermatitis i slično, nastavila je dr. Nola.
Razlog iritacije je činjenica da nakon smrti Demodexa nastaju bakterije koja stvaraju upalne procese na koži. Rozaceja je genetski uvjetovano stanje koje se pojavljuje obično nakon 30. godine života.
Krvne žilice na licu se proširuju uzrokujući crvenilo, no mogu se pojaviti i oštećenja kože nalik aknama. Kod nekih ljudi zbog infestacije grinja može se pojaviti svrbež na obrvama ili vjeđama, osobito ujutro nakon buđenja.
- Dijagnoza se postavlja kod iskusnog liječnika koji će posumnjati na takvo stanje i napraviti mikrobiološku pretragu, strugotine kože koja se mikroskopom analiza i temeljem te analize se postavlja potvrda ili odsutnost Demodexa. Ako je nalaz pozitivan, terapija su lokalni oblici antibiotskih pripravaka. Ovisno o tome je li riječ samo o Demodexu ili i drugim uzročnicima infekcije, to može biti i kombinacija antibiotika s antimikotikom i slično. Liječenje traje oko mjesec dana, a sve ovisi o stupnju kliničke slike, zaključila je dr. Nola.
POKAZALA SVE: Slavna ljepotica osvanua gola u novinama