Najduži val na Zemlji, "crno sunce" i 'vječna' oluja samo su neki od nevjerojatnih fenomena prirode. Najčudnije su ipak marokanske koze 'penjačice'
Pet nevjerojatnih prirodnih fenomena za pamćenje
Osim po izvrsnim lokalnim kus kusovima, pustinjama i tradicionalnim zanatima, Maroko je poznat i po vrlo neobičnim kozama. One su jednostavno 'lude’ za plodom endemskoga stabla argana, koje raste u polupustinjskoj dolini Sous u jugozapadnom Maroku te u regiji Tindouf u Alžiru. No neobičnost cijele priče krije se u tome, što se koze, da bi dohvatile plod, vješto i redovito penju na stablo te, baš poput ptica, provode vrijeme na granama argana. Košticu ploda, što služi za izradu ulja argana, a koju koze ispljunu, u blizini drveta strpljivo čekaju pastiri. Osim Marokanaca, svoju nevjerojatnu priču mogli bi ispričati i stanovnici Hondurasa ili turisti koji se u honduraškome okrugu Yoro zateknu između svibnja i srpnja. Fenomen, koji svake godine započinje zamračenjem neba, grmljavinom, jakim vjetrovima i dugotrajnim pljuskovima, završava tlom prekrivenim gomilom živih 'koprcajućih’ riba koje, nakon svega, završe u tavama i loncima lokalnoga stanovništva. Tzv. “pljusak riba” u Hondurasu je normalna i uobičajena pojava.
>> Sunce u Danskoj tijekom ranoga proljeća (od ožujka do travnja) često zalazi s veoma neobičnom i rijetko viđenom “uvertirom”. Oko pola sata prije zalaska sunca nebo preplavi više od milijun čvoraka iz svih dijelova svijeta. Oni se po nebu razmile u različitim neobičnim oblicima i formama. Ovaj se fenomen u Danskoj stoga naziva “Crnim suncem”.
>> Dva puta na godinu, između veljače i ožujka, Atlantski se ocean ulijeva u brazilsku rijeku Amazon, stvarajući pritom najduži val na Zemlji. Fenomen poznat pod nazivom “Pororoca” uzrokovan je oceanskim plimama, a izaziva valove visine i do četiri metra. “Pororoca” val može se čuti već pola sata prije njegova dolaska, a toliko je snažan da može uništiti gotovo sve što mu se nađe na putu, uključujući stabla, kuće, automobile i ostalo.
>> “Relampago del Catatumbo” ili “grmljavina Catatumba”, odvija se na istoimenoj rijeci u Venezueli. Ondje je nebo 140 do 160 noći u godini, tijekom deset sati svake noći, prekriveno grmljavinom. Na pet kilometara dugom 'plamenom svodu’ čak do 280 puta u satu zabljesne munja.