Pjenušac se može piti i uz laganija jela te voćne deserte, ali i kao aperitiv. Otvara se tako da prvo odvrćemo mrežicu. Držeći prst na čepu rotiramo bocu, a nikako ne čep
Pažljivo s pjenušcem, 'udara' puno jače nego vino zbog CO2
Slavna modna kreatorica Coco Chanel jednom je izjavila: "Pjenušac pijem samo u dva slučaja, kad sam zaljubljena ili onda kad nisam".
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
U susret Valentinovu, mnogi će se parovi odlučiti otvoriti bocu pjenušca i počastiti se, pa smo veliku vinsku entuzijasticu Milicu Jovanović Kustura iz slavonske vinarije Enosophia, ujedno i sommelierku sa završenim početnim stupnjem sommelierskog tečaja, upitali za nekoliko savjeta.
- Pravo pjenušavo vino mora se perlati cijelo vrijeme. Ne morate ga točiti u uske čaše za šampanjac ako ih nemate, nego u čaše za bijelo vino koje imaju malo uži gornji dio kako bi se usmjeravali mirisi i bolje osjetile arome - kaže nam sugovornica.
Dodaje da ovo žensko piće sve više piju i muškarci.
- Pjenušac se pije kao aperitiv koji čisti nepce, a nekima bolje sjeda nego rakija. Pjenušac se može piti i uz laganija jela te lagane voćne deserte. Ipak, treba biti oprezan s njim jer se od njega brže napije nego od vina, zbog CO2 - upozorava Milica.
Razine šećera u pjenušcu mogu biti i više od 50 grama na litru pa je zato bitno obratiti pozornost na oznaku na boci ako pazimo na unos šećera. Oni s najmanje šećera su Brut nature i extra Brut.
- Kad kupujete pjenušce, ali i vina, u prozirnoj boci stajat će napravljena da se konzumiraju unutar godine ili dvije od proizvodnje, dok će u tamnijoj boci biti nešto kvalitetniji. Kod nas su popularni pjenušci pravljeni charmat metodom, od kojih su najpoznatiji talijanski Prosecco pjenušci, ali i Hrvatska ima odlične pjenušce pravljene ovom metodom. Može ih se kupiti i za 10 do 15 eura, ta cijena je sasvim u redu. Sve iznad toga plaćate bocu, marku ili reklamu - objašnjava nam Milica.
S bocom prije otvaranja morate biti izuzetno nježni da se sadržaj unutra ne bi uzburkao. Pjenušac se otvara tako da prvo odvrćemo mrežicu. Držeći prst na čepu rotiramo bocu, a nikako ne čep, pa pritom nema "pucanja" da čep odleti. On mora ostati u ruci.
- Dobro je pjenušac rashladiti na što nižoj temperaturi, najbolje u kibli s ledom, vodom i malo soli, kako bi se vino brže ohladilo jer se tako sprečava izlijevanje prilikom otvaranja - dodaje Milica.
Ako ste se pak odlučili za vino, najčešće se u čašu toči između 1 - 1,25 dl, tako da je boca dostatna za šest čaša. Ako ste na ručak ili večeru pozvali goste, računajte da je uz svaki slijed u redu jedan do dva decilitra vina po osobi. Vinski bonton propisuje da se čaša drži na nogu ili stopicu, najdonji dio čaše, a nikako ne za tijelo, jer ćete prstima pretjerano ugrijati vino, ali i zamastiti čašu.
- A i ljepše odzvanja kad se kucate čašama. Žene bi po preporuci trebale piti vino ako nose ruž uvijek s iste strane, kako ne bi duž cijelog obruba ostavile tragove od usana - kaže Milica.
Ako želite, možete se čašom vina poigrati kao pravi znalci pa osjetiti puni miris pića koje pijete.
- Lagano zavrtite vino u čaši pa zapazite kakvi su krugovi. Kako više vina dolazi u dodir sa zrakom, oslobađa se i više mirisa. Gušće vino je jačeg 'tijela' pa na stijenkama ostaju 'deblji' krugovi - dodaje sommelierka.
Vino nikad ne konzumiramo ako čep ima miris po starom kartonu. Isto tako, navojni čep na boci ne upućuje na to da je kvaliteta vina loša, nego da se ne dopušta ulazak kisika u bocu dok stoji. Pluteni čep ipak malo propušta, i to je također dobro ako vino dozrijeva u boci.
- Ako ste odlučili malo vina skuhati, pazite da nije loše kvalitete jer se ono itekako osjeti u jelu - zaključuje Milica.