Obavijesti

Lifestyle

Komentari 2

Paraliza sna je jako neugodno iskustvo, a ovi savjeti bi vam mogli pomoći da je izbjegnete

Paraliza sna je jako neugodno iskustvo, a ovi savjeti bi vam mogli pomoći da je izbjegnete

Simptomi se razlikuju od čovjeka do čovjeka, no najčešći zajednički simptom je taj da se ne možete pomaknuti iako ste budni. Pojedinci mogu iskusiti teškoće s disanjem, pritisak u prsima i halucinacije

Ako ste se ikada probudili svjesni svoje okoline i činjenice da ne spavate, no unatoč tome niste se mogli pomaknuti, a možda ste začuli glasove ili čak vidjeli stvari koje nisu u sobi, vjerojatno ste doživjeli paralizu sna.

POGLEDAJTE VIDEO: Odabir karijere i inteligencija povezani su sa količinom sna

Pokretanje videa...

Ranoranilac ili noćna ptica 01:11

- Paraliza sna je bihevioralno stanje u kojem ste svjesni, ali su vam mišići paralizirani. Riječ je o vrlo neugodnom stanju u kojem se ne možete micati i pritom ste svjesni svoje nemogućnosti da aktivirate mišiće - objašnjava psihijatar i stručnjak za spavanje dr. Eric Nofzinger.

Usto, ponekad se mogu javiti halucinacije, no nema sumnje kako je riječ o zastrašujućem stanju, a pojedinci ga čak pripisuju svojim navodno nadnaravnom sposobnostima te opisuju kako su pritom vidjeli demone ili komunicirali s njima.

No što zapravo uzrokuje takvo stanje i postoje li načini da ga izbjegnete? Za HelloGiggles  stručnjaci objašnjavaju kako se nositi s tim problemom.

Što uzrokuje paralizu sna?

Neuropsihologinja dr. Sanam Hafeez iz New Yorka smatra da paralizu sna uzrokuje stanje između budnosti i sna. Obično se paraliza mišića pojavljuje tijekom REM faze sna koju stručnjaci povezuju sa sanjanjem.

- Ta paraliza štiti čovjeka i onemogućuje njegovo kretanje tijekom snova te omogućuje da ostanu mirni tijekom odmora - kaže dr. Hafeez.

Paraliza sna je zastrašujuća, ali zapravo nam ne može naštetiti
Paraliza sna je zastrašujuća, ali zapravo nam ne može naštetiti

No tijekom paralize sna takvo stanje proživljavate iako ste budni. Nitko ne zna sa sigurnošću zašto se javlja paraliza sna, a pojedini stručnjaci je povezuju sa obiteljskim naslijeđem. Ukoliko je netko od članova obitelji patio od tog stanja, postoji vjerojatnost da će je doživjeti i potomci. Dr. Hafeez također smatra kako je stanje povezano sa mentalnim tegobama poput tjeskobe, panike i bipolarnog poremećaja.

- Važno je istaknuti da je paraliza sna vrlo rijetko povezana sa psihijatrijskim bolestima - kaže dr. Hafeez.

Koji su simptomi paralize sna?

Simptomi se razlikuju od čovjeka do čovjeka, no najčešći zajednički simptom je taj da se ne možete pomaknuti iako ste budni. Dr. Hafeez kaže da pojedinci mogu iskusiti teškoće s disanjem, pritisak u prsima i halucinacije koje uzrokuju strah.

insomnia and nightmare in bed at night

- Halucinacije su najčešće privremene i prouzročene neurološkim smetnjama u vrijeme kad se javljaju. Možemo ih svrstati u tri kategorije. U prvoj su kategoriji halucinacije povezane sa osjećam prijetećeg prisustva, kad imate osjećaj kao da je još netko u sobi. U sljedećoj su kategoriji halucinacije povezane s osjećajem pritiska u prsima kada imate dojam kao da se gušite, a često su obje kategorije halucinacija povezane i zbivaju se istovremeno - kaže dr. Hafeez dodajući kako treću grupu halucinacija čine one zbog kojih imate dojam da se krećete ili uključuju izvantjelesna iskustva.

Iako je riječ o vrlo neugodnim osjećajima, dr. Hafeez objašnjava kako je riječ o iskustvu koje ne predstavlja ozbiljan rizik za zdravlje.

Kako se liječi paraliza sna?

- Najbolje što možete učiniti kako biste spriječili paralizu sna je dobra higijena spavanja te redovito opuštanje pred spavanje poput kupke. Smanjite unos alkohola i kofeina te uklonite sve elektroničke uređaje najmanje tri sata prije spavanja - savjetuje dr. Nofzinger objašnjavajući da ćete na taj način smanjiti potencijalne faktore koji doprinose paralizi sna poput neispavanosti, tjeskobe i stresa.

- Provjerite koji bi stresori mogli smetati vašem urednom spavanju - ističe dr. Nofzinger.

Paraliza sna: Jezivo stanje koje pogađa polovicu ljudi
Paraliza sna: Jezivo stanje koje pogađa polovicu ljudi

Ako je pak riječ o kroničnim problemima, stručnjaci se slažu kako valja potražiti savjet liječnika. Dr. Hafeez preporučuje razgovor sa terapeutom, dok dr. Hafeez savjetuje konzultacije sa stručnjakom za spavanje.

- Liječnik koji se bavi spavanjem može ustanoviti postoje li neka stanja koja uzrokuju paralizu sna, poput narkolepsije. No svakako umiruje činjenica da paraliza sna nije trajno stanje - kaže on.

Stoga, kako biste je izbjegli, iskušajte metode koje će omogućiti lakše usnivanje i čvršći san, a ako vam to ne polazi za rukom, potražite savjet stručnjaka.

Jedna jednostavna stvar može nam pomoći da bolje spavamo i lakše se budimo ujutro
Jedna jednostavna stvar može nam pomoći da bolje spavamo i lakše se budimo ujutro
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 2