Obavijesti

Lifestyle

Komentari 12

Par već 29 godina živi na eko-otoku kojeg su sami sagradili

Par već 29 godina živi na eko-otoku kojeg su sami sagradili
1

Cijeli je otok težak je oko 450.000 kilograma te slobodno pluta oceanom. Iako postoje linije koje spajaju otok s obalom, on nije usidren na oceanskom dnu

Deset kilometara sjeverno od Tofina, Britanske Kolumbije, uz zapadnu obalu otoka Vancouver, Catherine King i Wayne Adams žive na održivom, plutajućem otoku. On se zove 'Uvala slobode' (Freedom Cove), te je ručno izrađen od recikliranih materijala i njihov je dom posljednjih 29 godina. 'Freedom Cove' je udaljen 25 minuta vožnje brodom od najbližeg grada.

POGLEDAJTE VIDEO: Par koji živi na otoku već 29 godina

- Jedina opcija da se ovdje dođe je vodom. Nema prilaznih cesta. Voda je naša autocesta - kaže Adams.

Cijela je građevina veličine dva gradska zemljišta i teška oko 450.000 kilograma, te slobodno pluta oceanom. Iako postoje linije koje spajaju otok s obalom, on nije usidren na oceanskom dnu. Kada stignete na otok, odmah vas dočekuju svijetle magenta boje zgrade s tamno tirkiznim oblogom.

Otok sadrži sve što si možete zamisliti, a i više od toga: plesni podij, umjetničku galeriju, tvornicu svijeća, četiri staklenika, šest solarnih panela i pristup malom slapu koji pruža tekuću vodu.

Ima vlastiti sustav gospodarenja otpadom

Par je čak smislio vlastiti sustav gospodarenja otpadom.

- To je najčešće pitanje koje nam se postavlja - kaže Adams. Ugradili su plutajući spremnik kako bi se, Adamovim riječima, 'nosili s obiljem'. No, kada bi htjeli, King i Adams bi mogli u potpunosti živjeti održivo na Uvali slobode, bez da ikada idu u grad.

Nadahnula ih je priroda

Kao umjetnici, King i Adams uvijek su crpili inspiraciju iz prirode. Adams je klesar i koristi prirodne elemente poput perja i kostiju da bi stvorio svoja djela. King je umjetnica, plesačica i prirodna iscjeliteljica koja proučava homeopatiju, a objasnili su zašto žele živjeti izolirano.

- Htio sam biti uspješan, bogat umjetnik, živjeti u Tofinu i imati atelje u pustinji, kao što bi to trebali činiti svi dobri bogati umjetnici -kaže Adams i dodaje: 'Nadao sam se da ću zaraditi puno više novca kao umjetnik. Nikada ne bismo mogli kupiti nekretninu, pa smo morali napraviti svoju'.  A poziv iz prirode potisnuo ih je da svoje snove ostvare.

Bila je to posljedica nesreće

Nakon boravka u prijateljevoj kabini u Cypress Bayu, velika je oluja bacila drva na imanje. King i Adams sakupili su drvo i koristili ga za izgradnju onoga što će postati njihov budući dom.

-  Pretpostavljam da nam je dan znak da je to vrijeme za novi početak - priča Adams. Kako su nastavili sa daljnjim rastom svog doma, par je slijedio svoj presedan samo koristeći reciklirane i oštećene materijale.

Sve je počelo kao svojevrsno 'smanjivanje veličine'

Prije Uvale slobode, par je živio u stanu u Tofinu, a svoje preseljenje u prirodu nazivaju 'procesom usporavanja'.

- Imali smo svakakve stvari poput prerađivača hrane i predmeta za koje je bilo potrebno puno električne energije. Dali smo ih ljudima i uklonili puno stvari. Prva iteracija njihova plutajućeg doma nije imala vode ni struje - sjeća se King.

Danas je njihov dan prilično drugačiji od onoga kakav je bio u Tofinu. Oni sada ne mogu samo naručiti pizzu ili otići do prodavaonice u uglu, već moraju obaviti posao da bi dobili ono što žele.

Kažu da je to više od kuće

Bavljenje ovakvim poslom je proces koji se uči, mijenja i raste. King započinje svoj dan brisanjem i prozračivanjem tepiha. Potom zalijeva svoje biljke i vrtove. Adams započinje dan prikupljanjem drva za ogrjev i paljenjem vatre kako bi bio siguran da se kuća zagrijava, a oboje rade na izgradnji novih komponenti za svoj dom.

Njihovi susjedi su neobični...

I dok kilometrima daleko možda nemaju ljudskog susjeda, par i dalje ima društvo.

- Ovdje imamo nekoliko vrana koji su dio obitelji. Tu znamo sve ptice - kaže Adams i zaključuje kako dobro zna kakav je to život u gradu i kako mu je stvarno mi je bio potreban mir, piše CNN.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 12
Evo kako rade dućani u nedjelju
DETALJAN POPIS

Evo kako rade dućani u nedjelju

Trgovine smiju raditi 16 nedjelja u godini, a trgovine i šoping centri sami biraju koje će to nedjelje biti. Radno vrijeme trgovina i trgovačkih centara nedjeljom pogledajte u našem detaljnom vodiču