Za aplikaciju CityHub, preko koje građani mogu prijaviti problem koji ih smeta i komunicirati s gradskom upravom, do sada je zainteresirano 50-ak gradova
Pametne aplikacije: ‘Fotkaj’ i tako prijavi problem u gradu
Vidjeli ste hrpu smeća u gradu? Mobitel u ruke i – pokrenuli ste rješavanje problema. Zasad, doduše, samo u Osijeku, koji je prvi implementirao softver i pružio potrebnu logističku te administrativnu podršku za primjenu mobilne aplikacije za pametne telefone CityHub, iza koje stoje domaće tvrtke BetaWare i LetMeDo te grupa mladih programera.
Zahvaljujući CityHubu građani mogu direktno komunicirati s gradskom upravom tako da prijave problem koji se odmah dodjeljuje nadležnoj komunalnoj upravi. Dovoljno je preuzeti CityHub aplikaciju na mobitel te ako želite direktan odgovor, prijaviti se imenom i prezimenom, pri čemu je prijava moguća i preko društvenih mreža, pojašnjava Krunoslav Ris, suosnivač tvrtki koje stoje iza aplikacije.
- Problem možete prijaviti i anonimno. Na primjer, ako u šetnji gradom uočite problem, dovoljno je pristupiti aplikaciji i fotografirati situaciju. Aplikacija će sama zabilježiti fotografiju, lokaciju i vrijeme te sve te podatke poslati na cloud servis - pojašnjava i kaže kako se ideja rodila na kavi s prijateljima.
- Tada smo osmislili koncept i počeli raditi na modulima koje smo razvijali prateći probleme koji se javljaju u gradu Osijeku. Za izradu modularne platforme trebalo nam je oko tri mjeseca, dodatna tri potrošili smo na razvoj mobilne aplikacije, a za web stranicu te testiranje i rješavanje pogrešaka trebalo nam je još mjesec i pol - kaže.
Na projektu je stalno radilo dvoje ljudi, a razvoj aplikacije stajao je oko 117.000 kuna, plus PDV, što se financiralo uglavnom privatnim kapitalom i dijelom iz poslovanja tvrtke Beta Ware, govori Ris.
No isplatilo se. Naime, kako je aplikacija prilagođena tome da se koristi u svakom gradu, bilo gdje na svijetu, uz automatsku prilagodbu mobilne aplikacije geolokaciji na kojoj se nalazi mobilni uređaj, prototip se brzo proširio i postoji izuzetan interes za njegovu primjenu u nekoliko zemalja Europe.
Tako je još u fazi testiranja sustava potpisan ugovor o prodaji i zastupanju rješenja s agencijom za prodaju za švicarsko, njemačko, austrijsko i dansko tržište, za koja su stigla pisma namjere iz više gradova. Krunoslav Ris kaže kako vjeruje da će se tijekom 2015. priča proširiti na 50-ak gradova te u međuvremenu širiti i dopunjavati novim modulima. A mladi autori ove aplikacije već rade na razvoju CityPassa, sustava koji će putem QR koda omogućiti građanima i turistima mobilna plaćanja za gradski prijevoz, muzeje i atrakcije, te CityLightsa, sustava koji će raditi na energetskoj učinkovitosti gradske rasvjete.
IT tvrtke s područja Osijeka u vrijeme krize povećale su izvoz za 500 posto, a to treba zahvaliti tome što se gradska uprava pokazala izuzetnim partnerom. Naime, u Osijeku je 2012. pokrenut projekt Osijek Software City i istoimena udruga, preko koje osječke IT tvrtke djeluju prema lokalnoj zajednici. Radi se na predstavljanju tih tvrtki široj zajednici, povećanju atraktivnosti developerske struke i usmjeravanju obrazovanja mladih za tu struku te poticanju poduzetništva u ICT sektoru.
Hrvatska aplikacija brine o vašem zdravlju
Ideja o Vitastiqu, hardversko-softverskom rješenju za mjerenje razine vitamina i minerala u tijelu, nastala je prije dvije godine, kaže Irena Lešković iz agencije Imago koja stoji iza projekta. Vitastiq se sastoji od uređaja za mjerenje koji se kabelom spaja s pametnim telefonom i besplatne aplikacije. Dodirom na akupunkturne točke na tijelu korisnik dobiva uvid u svoj vitaminsko-mineralni status. Uređaj mjeri razinu 30 najvažnijih vitamina i minerala te savjetuje korisnika kako ih može nadoknaditi prehranom.
- Trenutačno je izrađen finalni prototip i aplikacija za iOS koja se finalizira. S obzirom na to da su za sljedeću fazu projekta potrebna sredstva koja bi omogućila razvoj softvera i alate za masovnu proizvodnju, pokrenuta je kampanja na Indiegogo crowdfunding platformi s ciljem prikupljanja 49.000 dolara. Trenutačno je prikupljeno više od 8000 dolara, a želja Vitastiq tima je privlačenje novih korisnika i stvaranje zajednice koja bi podržala pametna rješenja koja olakšavaju svakodnevni život - kaže naša sugovornica.