Redovito održavanje kućanskih aparata je način da dom učinite zdravijim mjestom. Mali koraci u svakodnevnoj rutini, poput ostavljanja otvorenih vrata perilice i raspored čišćenja uređaja će uvelike pomoći
Ovih pet uređaja u domu su magneti za plijesan i mikrobe
Uređaji su ključni dio svakog kućanstva, ali nažalost, oni su i žarište plijesni. Potrudite se održavati ih čistima. Nekoliko jednostavnih koraka za sprječavanje rasta mikroba može pomoći da uživate u njihovim blagodatima bez ikakvog nezdravog izlaganja, jer nitko ne želi piti kavu s natruhom plijesni ili udisati zrak koji je pun loših čestica.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Zašto su uređaji prostori za razvoj plijesni?
Kada se razvije plijesan, ona se razmnožava otpuštanjem mikroskopskih čestica koje se nazivaju spore u okolno područje. Zahvaljujući maloj veličini, one se mogu širiti posvuda, uključujući i domove. Većini vrsta plijesni potrebna su samo dva ključna elementa da počnu rasti - hrana i vlaga. Ključni detalj koji treba zapamtiti je da ako su ove dvije stvari prisutne 24-48 sati, neke vrste plijesni mogu početi rasti. Zato je vrijeme od presudne važnosti kada je riječ o prevenciji plijesni.
Uređaji su jedno od najboljih mjesta za rast mikroba. Uzmimo, na primjer, perilicu rublja. Ostaci sapuna, organske tvari s odjeće i naslage izvrsni su izvori hrane.
Većina uređaja također skuplja vlagu. Gumene brtve i male pukotine u uređajima poput aparata za kavu, na primjer, mogu zadržati vlagu tijekom i nakon upotrebe. Da stvari budu otrovnije, bakterije rastu u sličnim uvjetima kao plijesan i često ih se može pronaći kako rastu uz njih. Ovi uređaji mogu brzo postati utočište za rast mikroba. Nakon što se to dogodi, svaki put kada uključite stroj, razbacujete razne vrste čestica na odjeću, hranu i piće, kao i po cijelom domu.
Važnost izbjegavanja plijesni u uređajima
Neke vrste plijesni također oslobađaju mikroskopske toksine koji se nazivaju mikotoksini, a koji su štetni za ljudsko tijelo. Tijelo će te čestice označiti kao strane napadače i poslati imunološki sustav da ih se riješi. Međutim, velika količina izloženosti može dovesti do neispravnog rada ili preopterećenosti imunološkog sustava, što dovodi do dugog popisa potencijalnih kroničnih simptoma. Ovi simptomi mogu trajati sve dok traje izloženost.
Problem je u tome što su te mikroskopske čestice dovoljno male da ih tijelo može udahnuti, progutati i apsorbirati. Samo zato što ih ne možete vidjeti ne znači da ne uzrokuju štetu zdravlju.
Plijesan u izljevu vode hladnjaka je primjer - ne samo da smanjuje kvalitetu unutarnjeg zraka, već također puni vodu svim vrstama čestica koje onda ulaze u vaše tijelo svaki put kad popijete gutljaj.
Kako spriječiti rast mikroba u vašim uređajima
Ključni način za sprječavanje rasta mikroba u uređajima je da ih održavate čistima i suhima. Time se eliminiraju komponente potrebne za rast, sprječavajući ulazak plijesni i bakterija. Što se te čestice brže uklone, manja je vjerojatnost da će se razviti u žive kolonije.
Zatim se usredotočite na to da uređaji rade ispravno. Problemi s održavanjem mogu dovesti do viška ili zarobljene vlage, što omogućuje ulazak ovih tvari.
Evo nekoliko načina za sprječavanje plijesni na uobičajenim uređajima, ali uvijek prije provjerite upute proizvođača za određeni stroj:
Stroj za pranje rublja
Ostavite poklopac i ladicu za deterdžent otvorene kada ne koristite stroj kako biste smanjili vlagu zarobljenu unutar stroja i omogućili protok zraka. Obrišite brtve nakon pranja kako biste uklonili skupljenu vlagu. Koristite pravi deterdžent. Ako zahtijeva proizvode visoke učinkovitosti, to je ono što trebate odabrati. Previše sapunice može ostaviti širom otvorena vrata za razvoj plijesni. Očistite gumenu brtvu i brtve poklopca jednom tjedno. Odmah izvadite mokru odjeću.
Aparati za kavu
Izbjegavajte zadržavanje vode u stroju kada nije u uporabi. Operite uklonjive dijelove nakon svake uporabe blagim sapunom. Pustite da se dijelovi potpuno osuše nakon svake uporabe ostavljajući ih nepričvršćene na stroj. Po potrebi zamijenite stroj ili dijelove. Datum zamjene razlikuje se ovisno o određenoj vrsti aparata za kavu, ali pripazite na istrošenost jer to može dovesti do stvaranja plijesni.
Blender
Operite ga i potpuno osušite nakon svake uporabe. Ne dopustite da se išta zadržava u njemu. Hrana ili vlaga ostavljeni u blenderu dulje vrijeme mogu omogućiti rast mikroba. Dubinski ga očistite nakon svaka 3-4 korištenja. Pripazite na istrošenost uređaja. Pukotine u stroju mogu zadržati vlagu i čestice te ih je teško pravilno očistiti.
Hladnjak
Dubinski očistite hladnjak, barem svaka dva mjeseca. Oni mogu biti puni prašine, čestica i organskih tvari, što može stvoriti idealne uvjete za rast mikroba. Održavanje uređaja čistim također može osigurati da hladnjak dobro radi, a ne da radi više nego što je potrebno. Očistite vodovod najmanje svakih šest mjeseci. Promijenite filter za vodu na vrijeme. Očistite sva prolivena sredstva što je prije moguće. Pridržavajte se roka trajanja hrane.
HVAC sustav
Mijenjajte filtere zraka na vrijeme. Investirajte u pročišćivač zraka za cijeli dom. Zakažite dolazak tehničara dva puta godišnje za pregled i servisiranje.
Održavanje kućanskih aparata i njihovog vrhunskog stanja su načini da osigurate da dom bude zdravije mjesto. Dodavanje malih koraka u svakodnevnu rutinu, poput ostavljanja otvorenih vrata perilice nakon upotrebe i stvaranja rasporeda čišćenja, fenomenalan je način za promicanje zdravlja, prenosi MBG.