'Ako je beba umorna zaspat će odmah', 'ako beba spava nemojte ju buditi', 'beba se noću budi jer je gladna' - ovo su samo neki od mitova u koje mnogi roditelji vjeruju, a koji nisu istiniti
Ovi mitovi o bebinom spavanju nisu istiniti, a mnogi ih se drže
Stručnjakinja za dječji san, Sarah Carpenter (40) i novinarka za roditeljstvo Cat Cubie (39), koja je i voditeljica nagrađivanog podcasta The Sleep Mums, otkrila je koji su to najčešći mitovi kojih se roditelji drže.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
1. Mit: Umorna beba će bolje spavati
Ovo je najveći mit o spavanju.
- Što su umornije, više će se boriti sa snom. I kada ih stavite na spavanje više će plakati i vrištati - kaže Cat, mama dvoja djece.
To također znači da neće imati baš dugi san. Trebate paziti na neke ključne znakove koji ukazuju da je vaša beba umorna. To je borba protiv sna i kratko drijemanje, ali i ako je vaša beba nervozna ili ako lako zaspi dok ju hranite ili dok se vozite u automobilu. Svi ti znakovi ukazuju da je vaša beba jako umorna.
Ako se svakodnevno držite rutine i većinom odlazite spavati u isto vrijeme, vaše se dijete ne bi trebalo umoriti, kažu mame iz The Sleep Mum-a.
2. Mit: Nikad ne budite usnulu bebu
Ako je beba dobro spavala cijelu noć roditelji je ne bi trebali pustiti da dugo spava tijekom dana. To bi značilo da bi ju trebali probuditi iz sna kako bi ju nahranili. Kako bi noću spavala dobro i dugo, beba mora imati sve što joj je potrebno.
- Ako želite da beba preko noći spava dugo, morate se pobrinuti da dobije dovoljno hrane i sna tijekom dana. Jedini način na koji možete biti sigurni da ima dovoljno hrane tijekom dana je ako ju probudite iz sna da ju nahranite. Vrijeme buđenja jednako je važno - govore mame.
Opet, rutina je ključna. Biti u rutini i buditi bebu u određeno vrijeme kako bi spriječili predugo spavanje tijekom dana osigurat će bebi da dobije sve što joj treba, da bude manje umornija i da navečer spava.
3. Mit: Stalno plače, ali prerast će to
Prema riječima stručnjaka, bebe imaju nezreli probavni sustav i može proći neko vrijeme dok se njihovo malo tijelo navikne na svijet.
- Ako je vaša beba nervozna, često se budi i imate osjećaj da ju nešto boli, osobito tijekom ili nakon hranjenja, posjetite liječnika opće prakse jer se može raditi o refluksu ili alergiji - kažu mame.
Nemojte misliti da vaša beba plače jer joj se plače i da plače bez razloga. Za bebin plač većinom uvijek postoji objašnjenje.
Vodite dnevnik kako biste shvatili kada i zašto vaša beba plače.
4. Mit o spavanju: Moja se beba budi noću samo zato jer je gladna
Mnogi roditelji vjeruju da se beba budi samo ako je gladna, no to jednostavno nije istina, tvrde stručnjaci.
- Čak i ako beba nije gladna, uzet će hranu i nakon toga će zaspati, samo ne na dugo. Tako ćete ući u ciklus u kojem se beba budi, vi ju nahranite, ona zaspe i onda se probudi - kažu mame.
To znači da su naučile da će dobiti hranu kada se probude.
Iz ovog je teško izaći, ali ako znate da bebi dajete pune obroke tijekom dana, slijedite rutinu (ili njihove 24-satne potrebe) koje su temeljene na dobi. Trebali biste biti sigurni da vaša beba nije uvijek gladna.
5. Mit: Bebe će bolje spavati kad ...
- Ljudi misle da će bilo koja stvar promijeniti djetetove obrasce spavanja, primjerice ako pojede, ako se umori, ako hoda dugo i slično. No te stvari baš i ne mijenjaju ništa - kažu stručnjakinje.
Naučite svoju bebu dobrim navikama spavanja i uvedite ju u rutinu koja joj osigurava da bolje zaspi, bez obzira na sve, piše The Sun.