Neke kućne biljke djeluju kao 'čistači' zraka od prašine i toksina pa mogu biti jako korisne u kupaonici, kuhinji, radnom prostoru, ili spavaćoj sobi, a ove su posebno lake za održavanje
Ove kućne biljke su rješenje za prašinu i razne toksine u zraku
Svatko ima svoj način borbe protiv prašine u domu - netko voli krpe za prašinu koje izgledaju poput perja na štapu, pa se mogu zavući u svaki kutak, primjerice čak i između rebara od radijatora, dok drugima bolje u ruci leži krpa od mikrovlakana, koja se može namotati na kuhaču kad trebate obrisati uske prostore. No nije zgorega razmisliti o drugim, alternativnim rješenjima. Među efikasnima su svakako – kućne biljke, piše The Sun.
POGLEDAJTE VIDEO: Vrtna bajka u Čepinu kraj Osijeka
Pokretanje videa...
Zach Morgan, stručnjak za hortikulturu i vrtlarstvo u Fantastic Gardeners, otkrio je sedam sobnih biljaka koje mogu pomoći u uklanjanju prašine, ali i štetnih toksina iz zraka, pa vrijedi probati. Evo njegovog izbora:
Zeleni ljiljan
Ako tražite biljku koja ne zahtijeva veliku pažnju, a lako ju je pronaći i još lakše se brinuti o njoj, onda je zeleni ljiljan najbolji izbor za vas. Prema Morganu, to je savršena biljka za vlasnike kućnih ljubimaca jer 'nije otrovna i vrlo je otporna'. Najbolje uspijeva uz neizravnu sunčevu svjetlost, no morate imati na umu da ju treba zaliti nekoliko puta tjedno.
Morgan kaže: Ove biljke odlično uklanjanju formaldehide iz zraka, pa su dobri čistači zraka u zatvorenom prostoru. Dobro ih je držati pored radnog prostora, tamo gdje boravite dulje vrijeme. Naime, čini se da može ukloniti i ugljični monoksid i ksilen, te da apsorbiraju dušikov dioksid. Ukratko, pomažu da zrak koji cirkulira u vašem domu bude čist i svjež.
Svekrvin jezik
Riječ je o biljci koja spada u porodicu sukulenata, što također znači da nije previše zahtjevna za održavanje. Morgan ističe da otpušta kisik te uklanja štetne kemikalije.
Istraživači sa Sveučilišta Harvard otkrili su da je to jedna od sobnih biljaka koja u najvećoj mjeri proizvodi kisik, pa ju je korisno imati u spavaćoj sobi, jer će stvoriti ugodniju atmosferu i olakšati disanje tijekom spavanja.
Bršljan
Ako često bojite kosu kod kuće, isplati se uložiti u biljku koja se naziva engleskim bršljanom, jer pomaže u smanjenju razine kemikalija koje se mogu pronaći u nekoliko proizvoda koji se inače koriste za bojanje kose u salonima, kaže Morgan. Dodaje kako je to odlična biljka za kupaonicu, jer uklanja plijesan.
- Ipak, treba imati na umu da je engleski bršljan otrovan za mačke i pse, pa ako imate kućne ljubimce, vodite računa da je izvan njihovog dohvata – upozorava. Kaže kako se i za ovu biljku lako brinuti: Treba joj nekoliko sati izravnog sunčevog svjetla na dan i važnu ju je obilno zalijevati.
Spatifilum (kućni ljiljan)
Biljka je idealna za držanje u spavaćoj sobi, jer pomaže vratiti vlagu u prostoriju ako je uredno zalijevana. To smanjuje razinu prašine u prostoriji i sprječava alergiju na prašinu, kaže Morgan. No, i ovo je biljka koja je toksična za kućne ljubimce i nešto je teža za održavanje: Treba joj samo jutarnja sunčeva svjetlost, dok preko dana voli biti u sjeni, a raste samo ako joj je tlo stalno vlažno.
Aloe vera
Kad pomislite na aloe veru, vjerojatno će vam odmah pasti na pamet njezina blagotvorna svojstva koja umiruju kožu. Pokazalo se da je i vrlo učinkovita u uklanjanju toksina iz zraka. Prema Morganu, dobro ih je staviti u kuhinju, jer uklanjaju toksine koji se obično nalaze u deterdžentima i dezinficijensima.
Krizantema
Krizantema je savršen izbor biljke ako želite dodati dašak boje u sobu.
- Krizanteme su na vrhu popisa kada je riječ o pročišćavanju zraka i uklanjanju uobičajenih toksina. Međutim, tako djeluju samo kada cvijeće cvate (oko šest tjedana), a otrovne su za mačke i pse, pa biste trebali biti oprezni ako imate kućne ljubimce – ističe Morgan.
Tlo krizanteme treba držati vlažnim, a biljka voli sunčevu svjetlost, tako da ju možete iznijeti i na terasu kad vrijeme postane toplije.
Fikus benjamin
Studija NASA-e pokazala je da je ovo jedna od najučinkovitijih biljaka za uklanjanje toksina iz zraka. Lako ga je održavati, važno je samo da je podalje od propuha i izravne sunčeve svjetlosti, te da tlo održavate vlažnim.