Materijali koje smo koristili u eksperimentima bili su identični ljudskom tkivu, čime je postignut potpun strukturni rast. Remineralizacija cakline smatra se najvećim izazovom na polju bionike
Otkrili su tekućinu za popravak zubne cakline - i zaista djeluje
Istraživački tim Kemijskog odsjeka Sveučilišta Zhejiang u Kini, na čelu s profesorom Tang Ruikangom, razvio je biomimetičku regenerativnu otopinu koja se može primijeniti na zubnim šupljinama i popraviti oštećenu caklinu posebnim načinom mineralizacije, i to u roku od 48 sati. Rezultate istraživanja objavili su u časopisu Science Advances.
- Popravak zubne cakline biomimetičkom mineralizacijskom granicom osigurava rast epitaksije. Koliko znam, ovo je do sada najbolja regenerativna supstanca za caklinu zuba i ima potencijala za klinički popravak zubne cakline - rekao je primijetio je Helmut Cölfen, njemački profesor fizičke kemije sa Sveučilišta u Konstanzu.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Inače, caklina je najtvrđe tkivo u ljudskom tijelu i sadrži najveći postotak minerala - čak 96 posto. Ova prozirna tvar ima debljinu od otprilike dva milimetra i kao visoko mineralizirano biološko tkivo se doživljava - kao čisto anorganska tvar i ne može se samostalno popraviti zbog nedostatka bioorganskog matriksa, uključujući stanice.
Iako je najtvrđe tkivo u tijelu, ona postaje osjetljiva na razgradnju, posebno u doticaju s kiselinama iz hrane i pića. Jednom kada se caklina ošteti, ljudi dobivaju oštećenja u rupe na zubima, kao i bolove.
Remineralizacija cakline smatra se najvećim izazovom na polju bionike. Dosadašnja nastojanja stručnjaka u obnovi cakline korištenjem niza materijala kao što su kompozitne smole, keramika i amalgam - nisu uspjela postići trajni popravak zbog nesavršene kompatibilnosti tih stranih materijala i matične strukture cakline.
Profesor Tang i njegov tim krenuli su sa novim pristupom obnavljanja cakline. Otkrili su da se miješanjem kalcijevih i fosfatnih iona (dva minerala koja se nalaze i prirodno u caklini) s kemikalijom trimetilaminom u alkoholnoj otopini potiče rast cakline s jednakom strukturom kao što su i zubi.
Kada su tu smjesu nanijeli na zube, sloj zubne cakline se popravio i postigao istu strukturu prirodne cakline u roku od 48 sati.
- Materijali koje smo koristili u eksperimentima bili su identični ljudskom tkivu, čime je postignut potpun strukturni rast - rekao je profesor i dodao da su još potrebna daljnja istraživanja jer još nisu dokazali da ova metoda djeluje u 'neprijateljskom okruženju' u ustima te da će je uskoro testirati na ljudima.
Profesor Tang kaže da, nakon ovakvih rezultata istraživanja, nema ništa protiv 'postati zamorac' jer mu je stomatolog rekao da ništa ne može učiniti po pitanju oštećenja koja mu je pronašao na zubima, prenosi zju.edu.cn.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:
Pokretanje videa...