Mnoga istraživanja tvrde da plivanje u hladnoj vodi pomaže u liječenju depresije, stresa i anksioznosti, a da je to istina posvjedočio je svojim iskustvom i Tim Clare, autor i pisac iz Velike Britanije
'Otišao sam plivati u hladnoj rijeci i od tada više nikada nisam doživio napade panike'
Tim se dugi niz godina borio s teškom tjeskobom i učestalim napadima panike. Pokušao je sve konvencionalne tretmane, a kada je došao 'do zida', odlučio je isprobati nešto drugačije. Ovo je njegova priča:
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Moja potraga za pronalaženjem lijeka za svoju tešku tjeskobu i učestale napade panike bila je jako iscrpljujuća. Anesteziolog, Mark Harper, predložio mi je plivanje u hladnoj vodi o čemu je napravljeno i istraživanje, a on je bio jedan od autora.
Samo šest ciklusa od po tri minute plivanja u vodi temperature 10 -14 stupnjeva, više dana za redom, promijenilo je način na koji moje tijelo odgovara na stres - ili je barem tako govorila teorija. Uranjanje u vrlo hladnu vodu izaziva nešto što se zove 'odgovor na hladni šok' - suženje krvnih žila, ubrzan rad srca i hiperventilaciju. Međutim, kada se ponovno izlažete umanjuje se intenzitet ovog odgovora. Tijelo se prilagodi.
Teorija kaže da se odgovor na stres smanjuje kako tijelo utišava veliku hormonsku kaskadu potaknutu ovim kratkim i voljnim izlaganjima putem nečega što se zove 'unakrsna prilagodba'. Zatim, kada postanete uznemireni jer ste u prometu u krivoj traci koja nikako da se pokrene, vaše srce ne lupa tako brzo i postajete racionalniji
.