Na ovom božićnom sajmu možete kušati Mozartove kugle po originalnoj recepturi, tradicionalne debrecinke, uživati u ugođaju ali i posjetiti kuću Mozartova rođenja
Advent u Salzburgu: Čarobni božićni sajam za pamćenje...
Jedan od najstarijih božićnih sajmova, onaj u Salzburgu, korijene vuče još iz 15. stoljeća, a u svom romantičnom okružju, vjerojatno je najsposobniji prizvati božićnu toplinu. Miris kuhanog vina, snijegom pokriveni krovovi, tradicionalni kolačići i ručno izrađeni ukrasi, faktori su koji će razgaliti i zainteresirati svakog posjetitelja. Salzburg ima još jednu svoju tajnu, kojom osvaja srca - on je jedan od najbolje očuvanih gradova sjeverno od Alpa, s predivnim pogledom i lokacijom, a njegov stari dio je na UNESCO-v popisu mjesta svjetske baštine.
Sastoji se od nešto više od 95 štandova, podijeljeni su u šest raznobojnih dijelova, a prostiru se preko dva glavna trga, Domplatz i Residenzplatz. Na Christkindlmarkt-u, tj. božićnom sajmu, najtraženije su Mozart kuglice, prženi bademima i zašećerene jabuke. Ove godine, otvara se 17. studenog.
Radno vrijeme Christkindlmarkta od ponedjeljka do četvrtka je od 10 ujutro do 20.30, petkom od 10 ujutro do 21 sat, subotom od 9 do 21, a nedjeljom od 9 do 20.30. Za Badnjak sajam radi od 9 do 15 sati, a za Božić i blagdan sv. Stjepana od 11 do 18.
Ručno rađeni ukrasi koštaju od 3 do 15 eura, ali staklene kuglice za bor mogu dosegnuti cijenu i od 10 eura. Za njihov klasični ručak, par debrecinki sa senfom i kuhano vino izdvojit ćete oko 5 eura.
Putujete li s djecom, kojoj razgledavanje može brzo dosaditi, u blizini je i gradsko klizalište na Mozartplatzu. Mještani Salzburga svake godine biraju i "pravog malog Isusa", kojeg posjetitelji mogu vidjeti samo subotom. .
Za sve romantike, u ponudi su i vožnje kočijom. Dobit ćete i tople prekrivače tako da bezbrižno možete uživati u razgledavanju. Vožnja fijakerom, kako ga stanovnici nazivaju, košta 35 eura po osobi za sat vremena. Međutim, dobra stvar je što se možete cjenkati pa možda prođete i jeftinije.
Što treba vidjeti u Salzburgu?
Ako ste u Salzburgu, svakako vrijedi posjetiti Mozartovu kuću. Ovaj glazbeni genij rođen je u kući Hagenauer, na trećem katu 1756., a njegov dom je danas muzej. Mozart je živio i na adresi Markettplatz 8 te je i taj prostor pretvoren u muzej, ali njegova rodna kuća je puno popularnija te je danas jedan od najposjećenijih muzeja na svijetu. U obnovljenom prostoru na tri kata posjetitelji mogu vidjeti kako je Mozart rastao, kada se i kako počeo baviti glazbom, tko su mu bili prijatelji i kako se slagao s roditeljima. Izložene su i njegova mala violina te drugi instrumenti koje je svirao.
Ulaz u svaki od muzeja stoji oko sedam eura, dok Mozartove kugle koštaju osam. Kuglice po originalnoj recepturi možete probati u Cafe Fürst, dok je 'klasične' najbolje kupovati u ulicama i prodavaonicama izvan glavnih turističkih ruta. Prvi put su ih proizveli krajem 19. stoljeća.
Za sve željne dobro šopinga tu je Getreidegasse, najpoznatija trgovačka ulica u Salzburgu. Poznata je po odličnim trgovinama za svačiji džep, ali i po posebnom razmještaju ulica te mnoštvu uskih prolaza i spojenih kuća koje joj daju poseban ugođaj.
Odlično mjesto za kulturno uzdizanje je Residenz, inače bivše službeno sjedište Salzburških prinčeva nadbiskupa. To je impresivan kompleks zgrada u kojima se nalazi i Residenz galerija koja čuva djela Rembrandta, Rubensa i Brueghela.
Filmski fanatici će doći na svoje u dvorcu Hohenwerfen gdje je sniman film Orlovo gnijezdo s Clintom Estwoodom. Ulaz košta 10 eura. Osim toga, antologijski film "Moje pjesme, moji snovi" sniman je u pitoresknom Salzburgu.
Savjet s putovanja: Ne ostavljajte stvari u autu
Noću su neki dijelovi grada pomalo mračni i ne ulijevaju baš sigurnost, pa nije ugodno njima prolaziti. Jedno od takvih dijelova Salzburga je područje oko parkirališta i samo podzemno parkiralište ispod brda. Ako parkirate u podzemnoj garaži pod brdom, pripazite što ostavljate u automobilu. Zapravo, najbolje da ne ostavljate nikakve stvari u autu jer prilika čini lopova, piše Puturist.