Polinezasićene masti sprječavaju nakupljanje visceralne masnoće i povećavaju mišićnu masu, dok zasićene oblažu unutaranje organe i nakupljaju se na trbuhu
Orasi i losos 'skidaju' naslage sala s trbuha i jačaju mišiće
Ljudi koji unose više polinezasićenih masti dobivaju više mišićne mase, a manje masnih naslaga, pokazala je studija švedskog Sveučilišta Uppsala. Polinezasićenim mastima obiluju losos, orasi i maslinovo ulje. Za razliku od njih, oni koji jedu hranu bogatu zasićenim mastima najviše se debljaju u području trbuha i češće imaju problema s opasnom visceralnom masnoćom koja oblaže organe.
Masti iz hrane ne utječu samo na razinu kolesterola u krvi, već i gdje će se masne naslage rasporediti. Polinezasićene sprječavaju nakupljanje visceralne masnoće čime smanjuju rizik od dijabetesa i bolesti srca. Zasićene masti koje su sastavni dio maslaca, kolača, mesa i sira aktiviraju gene koji pojačavaju taloženje masti na području trbuha ili tzv. muffin top i mijenjaju razinu inzulina, piše Daily Mail.
Tako su u istraživanju dvije skupine ispitanika iste tjelesne težine tijekom sedam tjedana imale istu prehranu, a razlika je samo bila u polinezasićenim i zasićenim mastima. Svi su dobili isto kilograma, ali je skupina koja je jela zasićene masti dobila više masnog tkiva, naročito na trbuhu i oko jetre. Ista je skupina dobila tri puta manje mišićne masti od grupe koja je jela polinezasićene masti.
- Rezultati istraživanja mogli bi pomoći oboljelima od dijabetesa i starijim ljudima koji muku muče s malom mišićnom masom. To bi im moglo omogućiti veću pokretljivost - napomenuo je voditelj studije Ulf Riserus.
Prijašnja istraživanja potvrdila su da polinezasićene masti smanjuju rizik od dijabetesa tipa 2 zato što omogućuju bolju razgradnju masti.