Na početku brižni i pažljivi, opsesivno-posesivni ljudi ubrzo počnu 'gušiti’ partnera svojim ljubomornim ispadima, vrebanjem i uhođenjem
Opsesivni partner pretvara vezu u pravu noćnu moru
Partner koji je opsesivno posesivan nastoji kontrolirati svaki djelić vašeg života, svaki vaš pokret, kontakt s drugim ljudima, poslove i hobije. Katkad se simptomi opsesivnosti uočavaju već na početku ljubavne veze, a nekad postaju vidljivi tek nakon što se smiri početni kovitlac emocija. Nepoštivanje uobičajenih granica u pogledu nazivanja i posjećivanja tijekom početnog, neobaveznog razdoblja veze tipičan je znak za uzbunu. Zabrinuti može i zahtijevanje sve više vašeg vremena i pozornosti kao i polaganje prava na vas kao da ste nečije vlasništvo. Ako se takve epizode često ponavljaju, riječ je o opsesivno-posesivnom partneru s kojim vjerojatno ne može biti zdravog odnosa. Kako veza odmiče, sve će više “gušiti” partnera.
ZNAKOVI OPASNOSTI
1. Nazivanje i ostavljanje niza poruka iako zna da niste kod kuće ili da ste zauzeti nečim drugim
2. Upadanje na posao ili dolazak u posjetu bez najave, a suprotno dogovoru da to ne čini
3. Pretjerano raspitivanje o vama kod vaših prijatelja, rodbine i bivših partnera, uhođenje, vrebanje
4. Kupovanje darova koji su neprimjereno intimni ili preskupi s obzirom na fazu u kojoj je vaša veza
5. Prijetnje nasiljem vama, vama bliskim ljudima ili sebi ako ne udovoljite njegovim prohtjevima
ZAŠTITITE SE
Opsesija drugima znak je mentalne bolesti. Može se raditi o narcističkom ili psihopatskom poremećaju, maničnoj depresiji ili shizofreniji. Na žalost, predlaganje opsesivcu da potraži profesionalnu pomoć samo povećava njegov gnjev.
Ne dolijevajte ulje na vatru uvredama ili paradiranjem s drugim partnerom. Izbjegavajte susrete, a presretne li vas, držite se korektno, ali odlučno. Prekrši li zakon, to prijavite policiji.