Rok trajanja šminke također je vrlo bitan da biste se zaštitili od kožnih iritacija. Kako biste bili sigurni koliko vam je stara maskara, na njoj označite datum kupnje
Opasnost od bakterija i novih zaraza prijeti s ruževa i sjajila
Kako biste izbjegli širenje bakterija na kozmetičke proizvode, prije svakog šminkanja obvezno operite ruke. Također, koliko god bila primamljiva, besplatna šminkanja u robnim kućama nisu uvijek dobra ideja. Vizažisti upotrebljavaju iste proizvode na stotinama žena, a vjerojatno barem dio njih ima zarazne bolesti poput herpesa ili konjunktivitisa. Zbog istog razloga nije ni najpametnije posuđivati šminku od prijateljica te isprobavati testere u trgovinama. Opasnost od bakterija te ponovne zaraze prijeti i s ruževa te sjajila koje ste upotrebljavali tijekom prehlade.
Osim čišćenja kozmetičkih proizvoda, važno je i pripaziti na higijenu torbice. Obrišite je iznutra barem jedanput na mjesec vlažnom maramicom. Rok trajanja šminke također je vrlo bitan da biste se zaštitili od kožnih iritacija. Kako biste bili sigurni koliko vam je stara maskara, puder ili bilo koji drugi kozmetički proizvod, na njih nalijepite naljepnicu s datumom kupnje.
U novoj sezoni na usnama se nose sve nijanse narančaste
Gucci, Marc Jacobs, Marni, Fendi i mnogi drugi dizajneri kao hit sezone proljeće/ljeto 2011. najavili su odvažni narančasti ruž, i to svih nijansi. Budući da je mladenački, svjež i zavodljiv, vizažisti ga preporučuju kao zamjenu za uvijek trendi crveni ruž. Osim toga pristaje svakom tipu kože te ističe ljepotu očiju, kao i pramenove u kosi. Zbog toga oči valja našminkati što diskretnije, no vrlo je važno da uz tako uočljiv ruž ten bude besprijekoran. Plavušama se preporučuje narančasti ruž s nijansom mandarine, brinetama medovine, a tamnokosim ženama narančasti ruž s crvenom nijansom.
Jedan potez i ruž je čist
Ako dugo niste upotrebljavali ruž ili sjajilo, prije upotrebe prebrišite gornji sloj maramicom ili papirnatim ručnikom. Ruž ili sjajilo ne valja čuvati dulje od godinu dana.
Olovku treba našiljiti prije svakoga korištenja
Maskaru, tuš, olovku za oči i sjenila ne preporučuje se čuvati dulje od tri mjeseca. Prije svake uporabe našiljite olovku kako biste ukloniti nakupljene bakterije s površine. Pranje maskare ne produljuje joj trajanje - nego još više izlaže bakterijama.
Najdulje traje korektor, a najkraće maskara
Ako primijetite da bilo koji proizvod i najmanje iritira kožu, odmah ga bacite. Najdulje traje korektor u sticku - dvije godine, a najkraće maskara (tri mjeseca nakon otvaranja). Puder i rumenilo u krutom obliku traju godinu, a u tekućem šest mjeseci.
Alkoholom se čisti pinceta, a sapunom kistovi
Kistove i četkice valja prati jedanput na mjesec ili češće ako imate problematičnu kožu. Za to će poslužiti blagi sapun ili dječji šampon. Metalne kozmetičke predmete poput škara, pinceta ili šiljila dobro je očistiti alkoholom prije svake upotrebe.
Kozmetici je najbolje u hladnjaku i na suhom
Tekuću kozmetiku najbolje je čuvati u hladnjaku, a ostalu na hladnom i suhome mjestu. Kozmetičke proizvode dobro zatvorite nakon svake uporabe jer kontakt sa zrakom i vlagom može uzrokovati nekontrolirano množenje bakterija.