Uslijed poistvjećivanja s likom iz knjige, čitatelji nesvjesno preuzimaju njegove obrasce ponašanja, vjerovanja i emocije, a često mijenjaju i društvena mišljenja
Omiljeni lik u knjizi lako postaje ikona koju se počinje imitirati
Čitatelji koji se poistovjećuju s likovima iz knjiga nesvjesno usvajaju i njihova ponašanja, pokazalo je istraživanje Sveučilišta Ohio State na 500 ispitanika.
Ljubitelji knjiga na svojevrstan se način pretvaraju u likove koji im se sviđaju, preuzimajući njihove emocije, vjerovanja i misli, a to se naziva "govor iskustva", prenosi Daily Mail. Ako se tijekom čitanja izgubite u svijetu izmišljenog lika, moglo bi se vrlo lako dogoditi da promijenite svoje ponašanje i razmišljanje kako bi ono što više odgovaralo liku, tvrde znanstvenici.
Osim toga bitno je koliko rano lik otkriva neke svoje osobine, stavove i opredjeljenja poput seksualnosti. Ispitanici koji su čitali priču u kojoj glavni lik kasno otkrije svoje homoseksualne sklonosti, imali su pozitivniji stav prema homoseksualcima, nego oni koji su čitali priču gdje se već na početku otkriva da je lik homoseksualac.
- Ovakav način povezivanja mogao bi imati dugotrajne, ali pozitivne posljedice na pojedinca. On bi se na taj način mogao povezati s društvenim grupama s kojima inače ne bi - istaknula je suvoditeljica istraživanja Lisa Libby.
Za razliku od knjiga, filmovi nude već gotovu sliku lika, pa se ljudi ne moraju truditi popuniti praznine i "izmisliti" lika kako ga oni vide. Oni su jednostavno samo gledatelji, tvrdi suvoditelj istraživanja Geoff Kaufman.