Jedan roditelj je opisao kako je njegova kćer naučila rano čitati i kako obožava knjige pa su se brojni roditelji prisjetili kako su kao mali sakrivali od roditelja da čitaju kasno u noć
Odrasli podijelili priče kako su sakrivali od roditelja da čitaju omiljene knjige kasno navečer
Većina djece nauči čitati do 6. ili 7. godine života. Ali sa samo 8 godina kći profesora Roberta McNeesa ne može živjeti bez knjige. Ona koristi literaturu čak I kao način pobune protiv sustava. Ili barem ona tako misli.
POGLEDAJTE VIDEO: Obitelj Lukač odgaja djecu bez mobitela i tableta
Pokretanje videa...
Ona voli čitati knjigu prije spavanja. Ispod pokrivača, s baterijskom svjetiljkom. I lako ju je razumjeti zašto: pomicanje granica i dobra priča mogu biti zaista uzbudljivi. Međutim, oboje su dio i glavnog plana gospodina McNeesa. Na zadovoljstvo korisnika Twittera, otac je objavio hobi svoje kćeri 13. kolovoza. Gospodin McNees rekao je da bi osobnost svoje kćeri opisao otprilike na isti način na koji bi mnogi roditelji opisali svoje osmogodišnjake.
- Otvorena je, empatična, znatiželjna i ponekad pomalo divlja. Voli razgovarati sa svojim prijateljima, igrati Minecraft i gledati TV emisije i filmove. Kao i većina djece njenih godina, i ona voli privlačiti pažnju, ali kad njoj nešto zaista privuče pažnju, ona je laser. I također voli izrađivati ​​stvari. Ponekad će jednostavno nestati u svoju sobu i izaći nekoliko sati kasnije s rukom napisanom knjigom recepata ili s kućicom za lutke izrađenom od kartonskih kutija - rekao je profesor.
Djevojčica je riječi počela prepoznavati kad je imala oko četiri godine, a zadnjih nekoliko godina samostalno čita knjige s poglavljima.
- Čitamo puno, samostalno i s njom, tako da okolo uvijek ima hrpe knjiga. Njezina je mama spisateljica, što mislim da je pridonijelo njezinoj znatiželji prema čitanju - objasnio je gospodin McNees. Međutim, otac ne može sa sigurnošću reći kako je njegova kći naučila čitati.
- Činilo se kao da se to dogodilo spontano. Sama bi gledala knjige, a riječi na stranici pratili bismo prstom dok bismo joj čitali - objasnio je.
Kako je njegov tweet postajao viralan, gospodin McNees nije ni sam mogao pratiti sve odgovore na njegovu priču
- Lijepo je vidjeti ljubitelje knjiga kako se prisjećaju svojih dogodovština s knjigama iz djetinjstva - tvrdi.
Pamela Paul, urednica časopisa The New York Times Book Review i Maria Russo, urednica dječjih knjiga časopisa The New York Times Book Review, rekle su da roditelj mora biti čitatelj da bi odgojio čitatelja. Prema koautorima knjige 'Kako odgojiti čitatelja', čak i novorođenčad imaju koristi od slušanja priča, a mame i tate bi im trebali čitati naglas, svaki dan, bilo koju knjigu.
- Novorođenčetu možete pročitati bilo što: kuharicu, distopijski roman, priručnik za roditelje. Sadržaj nije važan. Bitan je zvuk vašeg glasa, ritam teksta i same riječi - napisale su Paul i Russo.
- Istraživanje je pokazalo da broj riječi kojima je dojenče izloženo ima izravan utjecaj na razvoj jezika i pismenost. Ali tu je kvaka: jezik mora biti prezentiran uživo, mora biti osoban i usmjeren na dijete. Uključivanje televizije ili čak audio knjige ne računa se - objasnile su. Bebe uče da je čitanje zabavno tako da im se čita. Doživljavaju ga kroz sva osjetila: osjećaj stranica, miris ljepila, vizualne ilustracije kao i zvuk glasa roditelja. U nastavku pročitajte kako su se, sada odrasli ljudi, snalazili da bi sakrili od svojih roditelja kako čitaju kasno u noć, piše Bored Panda.