Većina djece radije bi posegnula za pecivom iz pekare ili keksima i čipsom iz obližnje trgovine, no nastojte postići dogovor da oko toga ipak budu umjereni i hrane se zdravije
Odlične ideje za zdrave dječje obroke koje mogu nositi u školu
Ako vaš klinac ovih dana ponovo kreće u školske klupe, ne zaboravite porazgovarati s njim o važnosti doručka, ili ručka, ako na nastavu ide poslije podne, ali i o tome da, bez obzira na to ima li organiziran obrok u školi, ponese i nešto što će mu osigurati dodatnu energiju da lakše izgura dan.
POGLEDAJTE VIDEO: Prednosti kuhanog jajeta za doručak
Pokretanje videa...
Ako dijete nije pretplaćeno na školski obrok, treba mu osigurati odgovarajuću užinu. Najbolje rješenje je sendvič s malo puretine, ili nemasne šunke s manje soli. Alternativa može biti i nemasni mesni narezak, ili dvije kriške kuhanog jajeta. Nemojte dodavati nikakve preljeve za sendviče, već ga obogatite povrće. Naime, istraživanja o prehrambenim navikama djece pokazuju da većina školske djece ne jede dovoljno povrća. pa je užina dobra prilika da ga uvrstite u prehranu.
Tako sendvič možete 'začiniti' listom zelene salate, kriškom pečene ili svježe paprike, ili kriškom nekog povrća pečenog na roštilju, koje je zaostalo od ručka. Ako dijete nije ljubitelj mesnih narezaka, osnova sendviča može biti namaz od slanutka sa začinima, na koji možete poslagati kriške zapečenog povrća.
Dobar izbor za užinu je i namaz od avokada, ili kravljeg sira koji možete začiniti s malo vlasca i čili papričice, ako dijete voli ljuto. Druga opcija je namaz od kravljeg sira koji ste pomiješali s malo sjeckanih oraha i sjeckanog suhog voća. U oba slučaja, pecivo treba biti od cjelovitog zrna.
Umjesto sendviča, povremeno možete napraviti i zdravu salatu od mesa i povrća sa kuskusom, koju možete zapakirati u termosice veličine čaše, te dati djetetu žlicu kojom će to pojesti.
Uz to, dijete bi svakako trebalo imati sa sobom bočicu s običnom vodom.
Pokušajte dogovoriti da od džeparca ne kupuje sokove i slatkiše, već mu uz užinu spakirajte neku voćku koja ga može osvježiti, poput jabuke, breskve ili kruške. Djeca nerijetko ne vole jesti voće u školi, da se ne uprljaju sokovima, pa pokušajte dogovoriti da ga ponesu u posebnoj kutijici koju ćete kupiti za tu namjenu, kako biste mu ga mogli i narezati.
Ako, pak, dijete u školi ima osiguran obrok, pripremite mu energetsku bombu: Kutijicu u kojoj je nekoliko sušenih voćki i malo orašastih plodova, koje može pojesti kad osjeti umor, da povrati energiju.
Većina djece umjesto svega toga često bi radije pojela neki fast-food, ili lisnato tijesto sa sirom iz pekare, ili - još gore - kekse i čokoladu, ili vrećicu čipsa iz obližnjeg dućana. Pokušajte postići s njima dogovor oko toga da u tome barem budu umjereni. Možda pomogne prijedlog da im jednom u desetak dana date poseban džeparac za takvu užinu, ako inače u školi pojedu zdravi obrok koji ste im pripremili.