Obavijesti

Lifestyle

Komentari 12

Od kupina se priprema zdravo vino, džem, liker i voćni sok

Od kupina se priprema zdravo vino, džem, liker i voćni sok
4

Nevjerojatne crne bobice: Zdrave su, slasne i iznad svega osvježavajuće, a od nji se najčešće priprema voćni sok, džem ili pak kupinovo vino ili liker bogati željezom

I prije nego što su se počele uzgajati plantažno, kupine su bile ljetno voće u kojem je svatko mogao uživati. Grmovi tih bobica iz porodice ruža rastu divlje po cijeloj Europi, Aziji i Sjevernoj Americi. Njihova je dostupnost urodila time da se od antike uživa u kolačima, sirupima i džemovima od tog voća. No kupine su najpoznatije po vinu koje se radi od njih, a jedan je od najraširenijih narodnih lijekova za anemiju. No osim što sadrže željezo, kalij i kalcij, bogate su vitaminima C i A te antioksidansima, zbog čega ih nazivaju supervoćem. Mogu se smatrati i lijekom jer sprečavaju bolesti. Dobro podnose zamrzavanje pa u njima uživajte cijele godine.  

Džem od kupina  

Kilogram oprana i osušena voća stavite u posudu s pola kilograma šećera. Slažite red voća pa red šećera. Kad odstoji nekoliko sati, dodajte dvije kriške limuna i kuhajte 20-ak minuta, uz skupljanje pjene po vrhu. Napunite vruće staklenke.

Sirup od kupina

Sastojci: 3 kilograma kupina, 1 i 1/2 kilograma šećera, 4 limuna, 900 ml vode 

Priprema: Voće usitnite mikserom. U kipuću vodu dodajte šećer i kuhajte dok ne dobijete šećerni sirup. Kad je dovoljno gust, prelijte ga vrućeg preko usitnjenih kupina. Dodajte limunov sok i ostavite da odstoji nekoliko sati. Tad propasirajte, a dobiveni sirup zagrijte do 75 Celzijevih stupnjeva i odmah ulijte u vrele sterilizirane boce te začepite gumenim čepom.

Kupinovo vino

Sastojci: 5 kilograma Kupina, 1 i 1/2 kilograma šećera

Priprema: Oprane i osušene bobice stavite u veću posudu, dobro zgnječite rukama i dodajte šećer. Posudu prekrijte gazom i ostavite na hladnom tjedan dana. Nakon toga vino procijedite kroz gazu i opet ostavite tjedan dana na hladnom. Ponovno procijedite vino od taloga i pretočite u boce. Boce samo pokrijte gazom. Čuvajte na hladnome mjestu, a nakon mjesec dana možete staviti plutene čepove. 

Domaći liker od kupina

Sastojci: kilogram kupina, 1/2 kilograma šećera, litra rakije

Priprema: Kupine operite i osušite na upijajućem papiru. Pomiješajte ih sa šećerom i stavite u staklenke širokoga grla od oko dvije litre. Zalijte ih rakijom. Staklenku dobro zatvorite  i ostavite da stoji na suncu od pet do šest tjedana. Boce povremeno dobro protresite. Nakon toga liker procijedite u boce uskoga grla i dobro ih zatvorite. Pustite ih da odstoje još barem mjesec, dva prije no što ga počnete piti. 

Više recepata pronađite u subotnjemu magazinu Skuhatćute.

Klikni ovdje i pogledaj još ljetnih recepata

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 12
Trgovine najavile sniženja do čak 50 posto: Evo kada kreću
Bershka, Pull&Bear...

Trgovine najavile sniženja do čak 50 posto: Evo kada kreću

Od sutra započinje zimsko sniženje koje može trajati 60 dana, a najave idu za tim da se mogu očekivati popusti i veći od 50 posto, evo što su oglasile neke popularne trgovine
Tko je bio sv. Stjepan i zašto je njegov dan državni praznik?
PRVI MUČENIK

Tko je bio sv. Stjepan i zašto je njegov dan državni praznik?

Stjepan je bio Židov iz Jeruzalema koji je svim srcem prihvatio Kristov nauk i odlučio je svima propovijedati Radosnu vijest. U Djelima apostolskim stoji kako je brinuo za siromašne i nemoćne