Preporuka nutricionista - jagode sušene u dehidratoru ili pećnici ubacite u smjesu za energetske pločice, a svježe iskoristite za rolade, osvježavajuće pite ili cheesecake
Od jagoda se radi zdravi čips, liker ili sok za sočniji biskvit
Najboljeg okusa su jagode srednje veličine jer veći plodovi često nisu tako sočni, napominje nutricionistica Sandra Krstev Barać.
- Male jagode, s druge strane, mogu imati puno sjemenki, a često su i pretvrde. Jednom kad su ubrane, jagode dalje ne zriju, eventualno mogu malo potamnjeti i izgubiti kiselost. Iz tog razloga nikad ne kupujte zelenkaste jagode u nadi da će za dan-dva biti bolje. Kupujte ih već zrele i trošite što prije (unutar 2-3 dana čuvane u hladnjaku) jer i vrlo kratkim stajanjem brzo gube teksturu i razvijaju plijesan - kaže nutricionistica.
Dodaje kako su jagode odličan izvor vitamina C, pa je tako jednom šalicom jagoda moguće zadovoljiti dnevne potrebe za ovim važnim vitaminom. Ističu se jagode i sadržajem mangana te kalija i folne kiseline. Kako biste sačuvali jagode za cijelu godinu, iskoristite ih za domaće likere, rakije ili zdrave džemove bez štetnih aditiva. Prije zamrzavanja jagode očistite od peteljki, uvaljajte u šećer pa složite na pladanj s dovoljno razmaka između svake.
Tako će sačuvati oblik za ukrašavanje slastica ili dekoriranje čaša za sokove i koktele. Za sok očišćene jagode zgnječite i stavite u veliku staklenku. Na svaki kilogram jagoda dodajte 20 dag šećera. Ostavite poklopljeno na hladnome mjestu od dva do tri dana, a nakon toga ih procijedite kroz gazu. Na svaku litru soka dodajte 80 g šećera, dobro promiješajte te stavite u veću posudu s vrućom vodom i pasterizirajte sirup. Soku ili sirupu dodaje se i limunska ili vinska kiselina, koje ga čuvaju od kvarenja.
Domaći sok za aromu desertima i sočnost
Biskvit nakon pečenja premažite jednom ili dvjema žlicama soka od jagoda. Jagode možete i osušiti na suncu, u dehidratoru ili pećnici. Uz malo strpljenja lako je pripremiti i zdravi čips od jagoda. Najprije ih narežite na tanke ploške pa premažite sirupom od vode, šećera i limuna.
Sušite ih oko pet i pol sati na 60°C Sušene komadiće čuvajte u hermetički zatvorenoj posudi nekoliko mjeseci te ih dodajite u kolače, kekse, sladolede, jogurte i u žitarice za doručak.
Domaće energetske pločice
Zagrijte pećnicu na 250°C. Prekrijte posudu masnim papirom. Pomiješajte zobene pahuljice, sušene jagode, bademe, kokos, sjemenke i začine u posudi. Zagrijte maslac i med na laganoj vatri. Dodajte sol i vaniliju. Vrućim sastojcima prelijte sastojke iz zdjele. Promiješajte smjesu i izlijte na papir. Pecite 60 minuta. Kad se ohladi, narežite i uživajte!
Ljeto u staklenci Jagode su odlične u kompotu ili ukuhane u džem s vanilijom, sirupom od bazge, pa čak i čilijem.