Obavijesti

Lifestyle

Komentari 53

'Novu odjeću ne stavljajte na sebe dok je dobro ne operete...'

'Novu odjeću ne stavljajte na sebe dok je dobro ne operete...'
1

Posebno treba pripaziti na odjeću u kojoj se tijelo znoji jer tada se pore na koži rašire te je kemikalijama omogućen lakši ulazak u kožu. Također, u novoj odjeći mogu se nalaziti i uši...

Bakterije, gljivice i uši lako mogu nataložiti i razmnožavati na tkanini jer je dug put od početka proizvodnje do krajnjeg kupca - preko hala u kojima se proizvodi sama tkanina, transporta do tvornica i šivanja pa transporta raznim kontejnerima do velikih skladišta, preslagivanja i slaganja u maloprodajne lance, objašnjava dr. Donald Belsito, profesor dermatologije na Sveučilištu Columbia u New Yorku.

Zašto mrlje od znoja ostaju na odjeći i kako ih brzo ukloniti?
Zašto mrlje od znoja ostaju na odjeći i kako ih brzo ukloniti?

- Ne postoji način da pratite tko je tu odjeću prije vas imao u svojim rukama ili na sebi. Vidio sam slučajeve ušiju koje su na ljude prešle s odjeće koju su isprobavali u trgovini, a postoje i zarazne bolesti koje se mogu prenijeti preko odjeće. Svačega sam se nagledao u svojoj karijeri. Ja ne bi riskirao stavljanjem nove neoprane odjeće na sebe - kaže Belsito.

Pranje odjeće uvelike smanjuje vjerojatnost dobivanja osipa ili izloženosti kože raznim kemikalijama. Posebno treba pripaziti na odjeću u kojoj se tijelo znoji jer tada se pore na koži rašire te je kemikalijama omogućen lakši ulazak u kožu.

- Boje i smole formaldehida, pronađene na novim odjevnim predmetima, mogu izazvati iritaciju kože, kao i alergijske reakcije. Osim toga, ne postoji pravi način da saznate koliko je ruku dodirnulo vašu odjeću, i tijekom proizvodnje i tijekom prodaje u trgovini - dodaje, a prenosi Reader's digest.

Svakako bi nakon kupovine trebalo oprati:

  • čarape
  • donje rublje
  • potkošulje
  • sportsku odjeću
  • majice
  • hlače
  • haljine
  • suknje
  • kupaće kostime
  • pidžame
Thinkstock

- Na tkanini se mogu nalaziti bakterije od ljudi koji su odjeću isprobavali u trgovini, a tko zna koliko ih je bilo - napominje Lana Houge iz SAD-a, profesorica predmeta vezanih za proizvodnju odjeće.

- Gotovo svaki konac ili obojena tkanina zahtijeva kemikalije kako bi bilo moguće pretvoriti u slatku suknju ili majicu. Nažalost, te kemikalije mogu imati nuspojave kao što su kontaktni dermatitis, crveni osip koji jako svrbi - nastavlja Lana Houge.

Kemikalije iz tava, ambalaže i odjeće pospješuju debljanje
Kemikalije iz tava, ambalaže i odjeće pospješuju debljanje

Dodaje kako se odjeća proizvodi u raznim dijelovima svijeta pa su tako i kemikalije koje se koriste različite. Zakoni su u raznim državama različiti. Tako se negdje koriste kemikalije koje su u drugim zemljama zbog svoje štetnosti zabranjene. A kupac to neće znati dok kupuje odjeću i neopranu je stavlja na svoju kožu.

Na primjer, u SAD-u su u nekim komadima odjeće u trgovinama pronašli formaldehid u količinama većima od zakonski dopuštene granice, a zna se da je on kancerogen.

 

VIDI OVO: 5 NAJVEĆIH MODNIH TRENDOVA ZA PROLJEĆE

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 53