Kronični nedostatak sna uslijed noćnog rada povezuje se s nepovratnim gubitkom neurona zaduženih za budnost, a time i s povećanim rizikom od ozljeda mozga
Noćni rad uzrokuje nepovratni gubitak moždanih stanica
Osim što povećava rizik od multiple skleroze, noćni rad opasan je i za mozak, potvrdila je studija američkog Sveučilišta Pennsylvania. Kronična neispavanost može uzrokovati nepovratni gubitak moždanih stanica. To ne može nadoknaditi ni dugi san za vikend, piše Daily Mail.
San pozitivno utječe na neurone koji povećavaju proizvodnju proteina odgovornih za energiju i sprječavanje ozljeda. Ako san izostaje, protein se više ne proizvodi što slabi moždanu aktivnost. Nedostatak sna se stoga povezuje s uništenjem neurona zaduženih za budnost i koncentraciju, ali i s povećanim rizikom od ozljeda mozga. Istraživanja na životinjama potvrdila su nepovratan gubitak 25 posto neurona u moždanom deblu.
- Iako se dosad podrazumijevalo da se san može nadoknaditi, studija je potvrdila da ni tri dana sna ne mogu mozak vratiti u prijašnje stanje. Pozornost se ne može normalizirati - istaknula je voditeljica istraživanja dr. Sigrid Veasey.
Dodala je kako se mitohondriji unutar neurona mogu prilagoditi kratkoročnom gubitku sna, ali ne i dugoročnom.