Protonska terapija je rijetko indicirana, pa se više isplati poslati pacijenta u inozemstvo na liječenje, nego ići za tim da je uvedemo u Hrvatskoj, kaže onkolog prof. dr. sc. Stjepko Pleština
Nisu joj mogli operirati tumor na mozgu - protoni ju izliječili!
Protonska terapija svakako nije prioritet u Hrvatskoj. Naime, indikacije su joj vrlo rijetke, uglavnom u dječjoj dobi i više se isplati nekolicinu djece poslati u inozemstvo, ako im je baš ta terapija indicirana. Osim toga, ta terapija nigdje u svijetu još nije dio standardne terapije, kaže onkolog prof. dr. sc. Stjepko Pleština, predstojnik Klinike za onkologiju KBC-a Zagreb, komentirajući slučaj devetogodišnje djevojčice kojoj je upravo ta terapija pomogla u borbi s tumorom na mozgu.
Naime, devetogodišnja Caroline Brown iz Northumberlanda u Velikoj Britaniji, suočila se s dijagnozom raka u ožujku 2017. godine, nakon što se četiri mjeseca prije toga nije osjećala dobro. Liječnici su isprva mislili da ima infekciju uha, no pretrage su pokazale da je u pitanju rabdomiosarkom, rijedak zloćudni tumor mekih tkiva koji se najčešće javlja u djetinjstvu i u Velikoj Britaniji čini otprilike polovicu dijagnoza raka kod djece.
Još se ne zna što mu je uzrok, a većina rabdomiosarkoma otkrije se nakon što se napipa kvržica, koja može, ali i ne mora biti bolna. Među simptomima su i krvarenje iz nosa, vagine, rektuma ili grla, ako tumor raste u tim područjima, ili trnci, obamrlost, bol i gubitak pokreta udova, ako tumor pritisne živce u nekom području. Obično se liječi operacijom, te zračenjem i kemoterapijom.
Liječnici su procijenili da je tumor kod djevojčice u stadiju 4, te da se proširio previše blizu mozga, zbog čega bi operacija mogla biti prerizična. Jedino rješenje bilo bi zračenje, a kako bi se izbjegle teže posljedice, upućena je na liječenje u SAD, gdje se kod takvih vrsta raka umjesto klasičnog zračenja primjenjuje protonska terapija.
Riječ je o zračenju protonima, terapiji koja je jednako učinkovita kao i zračenje rendgenskim zrakama, no ima puno manje nuspojava, pokazala su eksperimentalna liječenja, koja se još uvijek provode. Jednostavno, snop protona visoke energije usmjerava se direktno na tumor i razbija ga, a da istodobno ne oštećuje okolno tkivo.
Nakon protonske terapije, djevojčica je u Velikoj Britaniji primala i kemoterapije i danas, dvije godine nakon dijagnoze, se osjeća dobro te nema rak, piše Daily Mail.