Asocira na tonove mora te osim plavičastih, može imati i blago zelene tonove. Karakterističan je po divnoj prozirnosti i presijavanju tonova, a neodoljiv u obliku naušnica i prstenja
Nijanse plave: Akvamarin ima posebnu prozračnost i ljepotu
Dragi kamen akvamarin asocira na boje mora te je često vrlo bistar, nema nečistoća ili nekih mrlja. Predivan je kao nakit, djeluje elegantno i nježno, upravo radi blagih, jasnih tonova.
Akvamarin pripada vrsti minerala berila i zato je blisko povezan sa smaragdom, morganitom i zlatnim berilom.
POGLEDAJTE VIDEO: Kraljevi zaručničkog prstenja
Pokretanje videa...
Najvažniji izvor tog kamena je Brazil, a imaju ga i Afganistan, Burma (Mjanmar), Kina, Kenija, Madagaskar, Mozambik, Ukrajina i Sjedinjene Države.
Akvamarin je prilično izdržljiv dragi kamen s tvrdoćom od 7,5-8,0 na Mohsovoj ljestvici tvrdoće. Može se rezati u mnogo oblika i veličina.
Osim prirodnog, tu je i umjetni akvamarin, koji se proizvodi u laboratoriju.
Kao i svaki kamen i ovaj treba pažnju - kako biste minimalizirali grebanje i habanje, pohranite svaki komad finog nakita zasebno u meku vrećicu od tekstila ili posebnu kutijicu obloženu plišom.
Nakit od akvamarina najbolje je čistiti toplom vodom, sapunom i krpom od mikrovlakana. No, idealno je pravi nakit nositi kod zlatara ili draguljara, kako bi profesionalno očistio nakit te ga dobro pregledao.
Jako je popularan u svijetu zaručničkog prstenja, naročito u kombinaciji s dijamantima.