New York izmiče glavnoj modnoj struji, ali je i stvara. New York je modno mjerilo urbane Amerike... Modne konce poteže moćna urednica Voguea Anna Wintour
New York, New York... Dobro došli u mondeno carstvo
Kad čujete da je New York upravo proglašen najmondenijim gradom na svijetu, ne pada vam na pamet ništa osim urbanog glamura i stila prve vrste. I baš vas briga za zapuštena dvorišta iz 1900. na čijim se konopcima razapetim između katova suši rublje i nepregledni metri tekstila. A baš je tu, iza zatvorenih prozora i vrata, počela priča o modi grada koji i danas simbolizira civilizaciju zapadnoga čovjeka, iako su mu koljena silno klecnula 11. rujna 2011. u terorističkom napadu upravo na simbole te moći, na Twinse... Tone su se odjeće šivale početkom prošlog stoljeća po zgradama od opeka, u gradu je sve vrilo od želje za modnom odjećom i želje da se toj gladi udovolji. Vrlo je brzo stvoren modni lanac ispunjen i pravim i lažnim glamurom, ali uvijek tipičnim stilom kojemu je u temelju bila i ostala - jednostavnost.
Danas modne konce Amerike poteže moćna urednica Voguea Anna Wintour. Itekako je, međutim, svjesna da New York nije do kraja modna Amerika kakvu je ona kroji. Jer New York izmiče glavnoj modnoj struji Amerike, ali je i stvara. New York je modno mjerilo urbane Amerike. U ranim je modnim godinama 20. stoljeća, pa do svoje smrti 1972. važna dizajnerska figurom New Yorka bio Norman Norell - njegovo djelo personificira modni stil New Yorka! Modna povijest divi se njegovoj “sposobnosti da prevede francuski couture u američki ready-to wear”. O tome i govorimo kad govorimo o jednostavnosti i pragmatičnosti njujorške mode. Norell je bio holivudski kostimograf, radio je za Gloriju Swanson i zvijezde nijemog filma, ali je bio prije svega školovan modni dizajner.
Ono što je on zamutio u modi svojim večernjim haljinama od džerseja, odijelima za žene, pragmatičnim a opet glamuroznim stilom, postalo je zakonom u New Yorku. Prije nego se osamostalio, Norell je dugo radio za glasovitu Hattie Carnegie, gospođu koja nije znala šivati ali je drmala modnom scenom New Yorka! Sjajna poduzetnica, bila je i hodajuća reklama za modu “po svome” dok nije zbog navale zanimanja otvorila sa svojim partnerima butik. Poslije nije samo Norell radio za nju, ali je spretno Chanel i Dior prevodio za njezinu modnu mrežu... Za božićni party 2010. Michelle Obama odjenula je jednu Norellovu vintage haljinu.
New York je osobito modno živnuo s famoznim Studiom 54, golemim diskoklubom i kulturnim fenomenom ‘70-ih, u kojem su Andy Warhol, mnogi mlađi umjetnici i njihove pratilje ludovali ludo odjeveni. Uske duge metalik-haljine, perje oko vrata, kapice i ukrasi za kosu bliještali su pod reflektorima Studija 54. Nema poznatijeg Amerikanca ili Europljanina da u to doba nije bio tamo. Elizabeth Taylor, Diana Ross, Mick i Bianca Jagger, Mick i Jerry Hall, Rod Stewart u gotovo bijelom ružičastom odijelu, Yves Saint Laurent, premlada Brook Shields, Stallone, Woody Allen u društvu s Michaelom Jacksonom prije izbjeljivanja kože i estetskih zahvata, slavni pisac Truman Capote, Jacqueline Onassis, Grace Jones na motoru okružena golim muškim ljepotanima...
A usred svih i svega, zabavljao se i modni dizajner Halston - otac diskostila! Maksimalni glamur čistih linija, satenski sjaj dugih haljina, remenje, fine štikle, krzna, prozirne tkanine, oskudna odjeća... sve je to snimljeno i tako očuvano za povijest da bi poslije inspiriralo dizajnere 21. stoljeća.
Nikad ništa nije tako uzdrmalo New York, ali je bilo jako važno kao na primjer ulični stil Greenwich Villagea, kulturnoga fenomena opisanog u brojnim knjigama zbog svoga socijalnog i umjetničkog značenja za Ameriku, prije svega, dakako, za New York čiji je dio od početka 20. stoljeća, i gdje je nastala njujorška boemska scena. Village je dao i ugostio nebrojene poznate pisce (Faulknera, Marka Twaina, Walt Whitmana, Anais Nin...) i slikare (Jacksona Pollocka, S. Dalija, A. Warhola...), brojna kazališta, smjene generacija i svjetonazora, sve do queer generacije i povratka vlastite popularnosti koja je naravno zamirala i budila se skupa sa svojim boemskim modnim stilom. Danas Sarah Jessica Parker živi tu sa svojim suprugom Matthewom Broderickom koji je u Villageu i odrastao.
Preuzeto iz tjednika SuperMile - svake srijede besplatno ekskluzivno uz 24sata!