Odlučite li da ih je 'najbolje' pojesti, sami sebe izlažete riziku od raznih infekcija jer šmrklji koji prolaze kroz probavni sustav bilo kad u organizam mogu otpustiti i različite štetne patogene
Nevjerojatnih 91 posto odraslih kopa nos i pojede svoje šmrklje
U jednom nedavnom istraživanju 91 posto odraslih ispitanika priznalo je da 'redovno kopaju nos' - a kako će većina sad vjerojatno pomisliti kako 'ne spada u tih 91 posto', pitanje je kako je moguće da 91 posto ne čini gotovo nitko... No bez obzira tko kopa nos i tko je ili nije spreman priznati, istraživanje ne laže - a kopanje nosa nije zdravo i sigurno ništa dobro neće učiniti ni za vaš društveni život.
No što se zapravo iz nosa 'iskopa? Šmrklji su, kako piše Insider, sačinjeni uglavnom od vode, gelastih bjelančevina koje im daju gustu konzistenciju i posebnih proteina imuniteta ​​koji se bore protiv mikroba.
Ti imuno proteini posebno su nam korisni jer su šmrklji i slina prepuni sa, za zdravlje opasnim virusima, poput npr. virusa gripe.
A tome i služe - da tvore zaštitnu linija protiv invazije mikroba.
Kad udišemo, ne udišemo samo zrak već i bakterije, viruse i prljavštinu, a sve to skupa ljepljiva sluz iz nosnica 'zarobi' u nosu, da bi se onda zbog zraka stvrdnulo u šmrklje - kuglice pune bakterija kojih se riješimo kihanjem ili puhanjem nosa. No odlučite li (iz bilo kojeg razloga) da ih je 'bolje' pojesti, izlažete se riziku od infekcija - jer šmrklji koji prolaze kroz probavni sustav bilo kad u organizam mogu otpustiti i štetne patogene.
Bez obzira na sve navedeno, postoje (naravno) i oni koji tvrde da jedenje sadržaja iz nosa 'jača imunološki sustav' jer se tako organizam trenira da prepozna i napadne mikrobe. Za tvrdnje poput te, naravno, ne postoji niti jedan dokaz, a osim toga i samo kopanje nosa može biti opasno - tako npr. grebanje po unutrašnjosti nosa otvara i ostavlja ranicu koja je odlično plodno tlo za bakteriju Staphylococcus aureus koju većina ima pod noktima.
Studija iz 2006. utvrdila je tako da su oni koji kopaju nos vjerojatnije u njemu imali stafilokok, a stafilokok može u nosu i na licu uzrokovati ozbiljne gnojne rane. Osim toga, jako su blizu i sinusi s kojih se bakterije mogu dalje širiti i na lubanju - a onda više ni do mozga nemaju većih prepreka.
Ovo su, naravno, 'najcrnji' i rijetki primjeri, no dovoljno je razloga da drugi put kad osjetite potrebu da kopate nos - jednostavno uzmete maramicu i ispušete ga.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:
Pokretanje videa...