Obavijesti

Lifestyle

Komentari 0

Nestvarne fotografije noćnog neba na područjima gdje nema toliko svjetlosnog zagađenja

Nestvarne fotografije noćnog neba na područjima gdje nema toliko svjetlosnog zagađenja

Dan Monk je astronom i direktor astrofotografije u zvjezdarnici Kielder u Northumberlandu, u Velikoj Britaniji i posebno uživa u snimanju neba u 'parkovima tamnog neba'

Vedro noćno nebo prava je rijetkost u Britaniji, ali kad se oblaci razbiju, kozmos je uvijek spreman za fascinantnu predstavu, pokazuju nevjerojatne fotografije Dana Monka, 30-godišnjeg astronoma i direktora astrofotografije u zvjezdarnici Kielder u Northumberlandu. 

POGLEDAJTE VIDEO: Fantastičan prizor meteora iznad Čazme

Pokretanje videa...

Meteor - SPECKA VIDEO

Tako jedna od fotografija koje je objavio i na svom Instagram profilu bilježi veličanstvenost Mliječne staze, za koju objašnjava da je 'otprilike 100.000 svjetlosnih godina' udaljena od Zemlje, dok druga ilustrira  Andromedinu galaksiju: 'zbirku od pola trilijuna zvijezda', treća prikazuje komet Neowise prolazeći Zemlju brzinom od 144.000 milja na sat ... 

Dan je podrijetlom iz Sunderlanda, a počeo je učiti o noćnom nebu (ili 'tamnom nebu', kako se nazivaju rijetka područja bez svjetlosnog zagađenja) još u tinejdžerskoj dobi, da bi se na kraju opredijelio za astrofotografiju kao načinu da vidi što više zvijezda.

Njihov najveći ulov: Eksploziju meteora snimili su iznad Splita
Njihov najveći ulov: Eksploziju meteora snimili su iznad Splita

- Iako je gledanje kroz teleskop nevjerojatno iskustvo, ljudsko oko se ne može usporediti s detaljima koje kamera može "vidjeti - ističe. Pritom su Northumberland, Lake District i Wales među njegovim omiljenim postajama za nebeske fotografije u Velikoj Britaniji. Trenutno postoji 15 parkova u sklopu kojih se može gledati 'tamno nebo' u Velikoj Britaniji koja su priznata i od strane  Međunarodne udruge tamnog neba, a Northumberland International Dark Sky Park je najveći po površini, kaže.  

- Najuzbudljiviji dio fotografiranja noćnog neba je izložiti se mjestima koja oduzimaju dah noću. Sjedenje pod tamnim nebom okruženo spokojnim krajolikom uz zvuk škljocanja kamere i snimanje drevnih fotona svjetlosti čarobno je iskustvo - kaže autor ovih jedinstvenih fotografija, a prenosi Daily Mail.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dan Monk (@danmonk91)

Jedna od očaravajućih fotografija Mliječne staze je snimak snimljen na plaži Broad Haven South Beach.

- Ovdje možemo vidjeti jezgru naše galaksije, poznatu kao Galaktički centar. To je najsjajniji dio naše galaksije zbog velike populacije zvijezda. Upravo u srcu Galaktičkog centra nalazi se supermasivna crna rupa koja je preko četiri milijuna puta veća od mase našeg Sunca! - kaže Dan. Koliko je daleko Mliječni put? Prema Danu, udaljen je 'otprilike 100.000 svjetlosnih godina, što znači da ako putujete brzinom svjetlosti, trebalo bi vam 100.000 godina da prijeđete galaksiju'.

U Sahari našli meteorit koji je stariji od Zemlje, nastao u prvih milijun godina Sunčeva sustava
U Sahari našli meteorit koji je stariji od Zemlje, nastao u prvih milijun godina Sunčeva sustava

Kaže kako je Svemirskoj letjelici New Horizons, koja je poslana sa Zemlje 2006. godine, putujući brzinom od 36.000 milja na sat (57.936 km/h), trebalo devet godina da stigne do Plutona. Dakle, trebale bi dvije milijarde godina da pređemo promjer Mliječne staze.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dan Monk (@danmonk91)

- Bio je to pristojan prizor s očitom strukturom vidljivom golim okom - kaže Dan. No, jeste li se ikada zapitali što uzrokuje auroru borealis?

- Sjeverno svjetlo uzrokovano je nabijenim Sunčevim zrakama usmjerenim na Zemlju koje putuju kroz svemir, a zatim se povezuju sa Zemljinim magnetskim poljem. Sunčeve zrake se zatim prenose u polarna područja putem magnetskog polja koje zatim završava u interakciji s plinovima visoko u Zemljinoj atmosferi stvarajući auroru. Ovakvi prizori ne vide se često, a bili bi vidljiviji da vrijeme u Britaniji nije tako često tmurno, kaže. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dan Monk (@danmonk91)

 'Zvjezdano nebo' nad dvorcem Dunstanburgh u Northumberlandu - Dan je uživao u 'zapanjujućem čistom nebu' u noći kad je snimio ovu fotografiju. Kaže da su najsjajnija svjetla na ovoj slici zvijezde koje čine neka od istaknutih zimskih zviježđa. Vidljivi su Auriga, Perzej, Andromeda i Ovan. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dan Monk (@danmonk91)

Uživajte u meteorskoj kiši Geminidi 2018., snimljenoj u Sycamore Gapu, u Northumberlandu. Fotografija je sastavljena od više slika snimljenih tijekom tri sata.

- Geminidi su jedan od najaktivnijih zvjezdanih 'pljuskova' u godini i pod tamnim nebom potencijalno biste mogli vidjeti jednu zvijezdu padalicu svakih minutu do dvije - kaže Dan. Ako se kiša zvijezda dogodi u noći bez mjeseca, s tamnog mjesta možete u prosjeku vidjeti jedan meteor svake jedne do dvije minute. Gemindovi dostižu vrhunac 13. i 14. prosinca svake godine i najbolje ih je vidjeti na sjevernoj hemisferi zbog visokog zračenja - kaže. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dan Monk (@danmonk91)

Panorama s Mliječnom stazom iznad zgrade. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dan Monk (@danmonk91)

Pogled u drugu galaksiju. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dan Monk (@danmonk91)

Ova je fotografija nastala od snimaka koji su se uzastopno snimali tijekom 2 sata, kaže Dan. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dan Monk (@danmonk91)

Ova očaravajuća fotografija prikazuje 'usamljeno stablo u polju' u Northumberlandu. Dan je uočio stablo iz svog doma i odlučio ga fotografirati. Najistaknutije zviježđe vidljivo na slici je Veliki medvjed, kaže. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dan Monk (@danmonk91)

Još jedna snimka iz Northumberlanda,  nakon Oluje Arwen, koja je bjesnila Engleskom krajem studenog 2021. godine. Dan opisuje sliku kao 'zatišje nakon oluje', dodajući da je Northumberland pretrpio snažan udar te oluje. Kad se jutro nakon oluje vraćao na posao, izbrojao je više od 70 srušenih stabala, ovo je bilo jedno od rijetkih preživjelih. 

- Što možemo vidjeti na nebu?  Ovaj dio Mliječne staze poznat je kao regija Cygnus, koja je bogata ioniziranim oblacima vodika koji se obično nalaze tisućama svjetlosnih godina od Zemlje. Možete ih vidjeti kao crvenkaste/ružičaste mrlje na slici - kaže te dodaje kako astrofotografi vole koristiti posebne vodikove filtere koji izoliraju svjetlost emitiranu iz ovih regija, što im pomaže da se istaknu. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dan Monk (@danmonk91)

Ova zapanjujuća slika prikazuje Mliječnu stazu koja se probija kroz ljetni sumrak iznad otoka Man. Dan je bio smješten na jugozapadnoj obali Škotske kada je snimio ovu fotografiju.

- Nisam namjeravao fotografirati to, ali mi se jako svidio učinak kakav ostavljaju 'džepovi' svjetlosnog onečišćenja s otoka. Ljudsko oko bez pomoći, kada je potpuno prilagođeno tami, može vidjeti otprilike 2500 - 3000 zvijezda na jednoj hemisferi. Prilikom snimanja duge ekspozicije pomoću vrlo osjetljivog senzora kamere, taj se broj povećava na milijune. Struktura Mliječne staze također postaje svjetlija i istaknutija nego što se vidi golim okom - opisuje. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dan Monk (@danmonk91)

Simonside Hills, planinski lanac u Northumberlandu, mjesto je na kojem je nastao ovaj čarobni snimak Mliječne staze. Dan priznaje da je bilo 'strašno' stajati na rubu litice noću te kaže: Naš Sunčev sustav je 26 000 svjetlosnih godina od središta Mliječne staze. Suncu je potrebno 250 milijuna godina da napravi jednu orbitu oko galaksije.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dan Monk (@danmonk91)

 Snimak 'zvijezda padalica' tijekom meteorske kiše Geminida snimljen 2020. u Northumberlandu. Ova fotografija prikazuje sedam meteora uhvaćenih tijekom jednosatnog timelapsea, kaže Dan. 

- Volio bih da sam snimio i više meteora, ali su oblaci brzo natkrili nebo. Meteori su sićušna zrna prašine iz našeg Sunčevog sustava koja izgaraju visoko u Zemljinoj atmosferi. Mogu biti na udaljenosti od 50 do 80 milja iznad Zemljine površine - pojašnjava.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dan Monk (@danmonk91)

Jedna jesenska snimka noćnog neba - iako je mislio da je riječ o drvetu koje je posebno osvijetljeno pod kišom meteora, ispostavilo se da je riječ o  grmu borovnica, kaže Dan. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dan Monk (@danmonk91)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dan Monk (@danmonk91)

Mjesec koji izlazi iza drveća - trebalo je biti u pravom trenutku na pravom mjestu. 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Osam činjenica o nevjeri: Tko, zašto i kako postaje varalica
MANJE POZNATO

Osam činjenica o nevjeri: Tko, zašto i kako postaje varalica

Preljubnici su najčešće zadovoljni svojim odnosom, ako žena vara to je češće kraj odnosa, a većina varalica će uslijed afere sve češće voditi ljubav i s partnerom