Obavijesti

Lifestyle

Komentari 1

Nećete vjerovati kako izgleda ovo groblje na Tajvanu, ime je dobilo po bogu bogatstva

Nećete vjerovati kako izgleda ovo groblje na Tajvanu, ime je dobilo po bogu bogatstva

Groblje obuhvaća područje od oko 47 hektara, a ime je dobilo po kineskom bogu bogatstva i prosperiteta čije je prezime bilo Fu, što znači - dobra sreća

Ove neobične građevine ne predstavljaju naselje s malim stambenim jedinicama, ili kamp kućice za turiste koji nisu bogati da si priušte neki bogatiji smještaj, kako se na prvi pogled čini. Riječ je o groblju Fu De Keng, u gradu Taipei, na Tajvanu, koje se koristi za sahrane od kraja 18. stoljeća i ima status zaštićene kulturne baštine, piše portal Nicjey's Circle. 

POGLEDAJTE VIDEO Prodali su sve i krenuli na putovanje svijetom:

Pokretanje videa...

Prodali sve 01:07

Groblje obuhvaća područje od oko 47 hektara u predgrađu Taipeija zvanom Gongguan (ranije se to područje zvalo nazvano Shilin District), gdje su sahranjene mnoge važne osobe na Tajvanu. Ime je dobilo po kineskom bogu bogatstva i prosperiteta, čije je prezime bilo Fu (što znači “dobra sreća”). 

Groblje je osnovano 1882. godine, nakon smrti šamana po imenu Fu De Keng. Inače, organizirano je kao i većina drugih groblja, ali tu možete pronaći i trgovine koje prodaju luksuzne predmete, štandove s hranom koji prodaju proizvode lokalne kuhinje, a u sklopu groblja održavaju se i kulturne predstave, od opere, do plesnog performansa poznate tajvanske tradicionalne glazbene i plesne trupe “Hsiang-Huang”, koja ovdje nastupa svakih nekoliko dana.

 

Groblje Fu De Keng smješteno je na planini, te okruženo bujnim zelenilom, uz zadivljujući pogled na okolni krajolik. Podijeljeno je u nekoliko odjeljaka, svaki s jedinstvenim dizajnom i svrhom. Glavni dio je područje ukopa, gdje su grobovi raspoređeni u obliku rešetke. Grobovi su izrađeni od poliranog crnog granita i ukrašeni su rezbarijama i natpisima. Pored groblja je spomen-područje na kojem posjetitelji mogu odati počast voljenima. Dizajnirano je tako da nalikuje tradicionalnom kineskom dvorištu, a središnji paviljon okružen je manjim građevinama i vrtovima.

U Zagrebu je omjer kremacije i klasičnog ukopa 50-50
U Zagrebu je omjer kremacije i klasičnog ukopa 50-50

Jedna od najimpresivnijih karakteristika groblja Fu De Keng je upotreba prirodnih elemenata u dizajnu. Neprimjetno je uklopljeno u okoliš, a drveće i druga vegetacija dio su njegove vizure. Rezultat je da se dobilo spokojno okruženje koje se čini kao posve prirodni nastavak planinskog krajolika.

Groblje je dizajnirao poznati tajvanski arhitekt Chen Yifeng, kojeg je inspirirala tradicionalna kineska arhitektura i prirodni krajolik okolnih planina. Njegova vizija bila je stvoriti prostor koji se neprimjetno uklopio u okolno okruženje, oko čega je usko surađivao s timom inženjera i građevinskih radnika.

360 view of the Fu De Keng public cemetery in Wenshan District of Taipei. #福德坑公墓 #文山區 #台北

Objavljuje Foreigners in Taiwan 外國人在台灣Četvrtak, 22. kolovoza 2019.

Sve se radilo iznimno pažljivo, uz složen sustav odvodnje, kako bi se spriječila erozija i osigurala stabilnost planinskog nagiba. Kad je gradnja završena, tim vrtlara preuzeo je uređenje okoliša i kasnije održavanje groblja. 
 

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 1
Učiteljica u mirovini: 'Ovo je najveća greška koju roditelji rade, govorim vam iz iskustva'
ZNA O ČEMU GOVORI

Učiteljica u mirovini: 'Ovo je najveća greška koju roditelji rade, govorim vam iz iskustva'

Učiteljice vide djecu i roditelje iz nekog sasvim posebnog kuta, pa nije loše čuti što imaju za reći. Ovaj savjet jedne učiteljice u mirovini mnoge će 'zaboljeti'