Facebookom se ovih dana širi poruka o tome kako si pomoći ako doživite srčani udar, no savjeti su potpuno besmisleni, kaže akademik Davor Miličić, vrijedi jedino to da odmah morate u bolnicu
Ne širite poruke: Kod srčanog udara neće pomoći kašljanje, odmah zovite Hitnu pomoć!
To je teška besmislica i više od toga ne bih ni komentirao, kaže akademik Davor Miličić, naš poznati kardiolog iz KBC Zagreb i predsjednik Zaklade Hrvatska kuća srca na pitanje drži li vodu priča koja se ovih dana širi Facebookom o tome kako si čovjek koji doživi srčani udar i nađe se sam jednostavno može pomoći.
POGLEDAJTE VIDEO: Ovi simptomi mogu najaviti srčaniudar
Pokretanje videa...
Priča se širi uz srcedrapateljnu opasku da širenjem poruke možete nekome spasiti život, pa mnogi poruku prenose, ne razmišljajući, zapravo, o njenom sadržaju. A evo što kaže:
"Recimo da je 17:25 sati i voziš se kući nakon neobično napornog radnog dana. Odjednom te boli u prsima. Počinje zračiti u ruku i čeljusti. Osjećaj je kao da te ubodu u prsa i srce. Udaljeni ste samo nekoliko kilometara od najbliže bolnice ili kuće.
Nažalost ne znaš hoćeš li uspjeti.
Možda ste išli na obuku za oživljavanje, ali osoba koja vodi tečaj nije vam rekla kako da pomognete sebi.
Kako preživjeti srčani udar kad si sam kad se dogodi? Osoba koja se osjeća slabo i čije srce jako kuca ima samo 10-ak sekundi prije nego što izgubi svijest..
Ali možete si pomoći tako što ćete kašljati više puta i vrlo snažno! Duboko udahni prije svakog kašlja. Kašalj treba ponavljati svake sekunde dok ne stignete u bolnicu ili dok vam srce ne počne normalno kucati.
Duboko disanje daje kisik vašim plućima, a pokreti kašljanja podstiču cirkulaciju srca i krvi. Srčani tlak također pomaže vratiti normalan rad srca. Evo kako žrtve srčanog zastoja mogu doći do bolnice na pravo liječenje.
Kardiolozi kažu da ako netko dobije ovu poruku i prenese je na 10 ljudi, možemo očekivati da ćemo spasiti barem jedan život".
Na kraju poruke stoji da umjesto da objavljujemo šale, šireći ovu poruku pomažemo u spašavanju života, pa se čovjek na kraju zaista zamisli oko toga je li sve baš tako jednostavno.
- Ovaj savjet sigurno nikome neće pomoći. Jedino što pomaže ako ste doživjeli srčani udar jest da što prije dođete do bolnice, nikakvo kašljanje - ponavlja akademik Miličić.
U Nastavnom zavodu za javno zdravstvo "dr. Andrija Štampar" također nisu htjeli komentirati poruku, jer nema nikakvu vrijednost za ljude koji dožive srčani udar, već ističu kako je puno važnije znati prepoznati simptome koji ga najavljuju na vrijeme. Naime, brojna istraživanja pokazala su da se neki od njih mogu javiti i do mjesec dana prije srčanog udara, kao i da on kod žena može proći atipično, tako da ga nije lako ni prepoznati.
Pa, evo ukratko simptoma koje nikako ne bismo smjeli zanemariti:
Simptomi koji se mogu javiti i do mjesec dana prije udara
Svakako razmislite o tome da se javite liječniku ako se javi više spomenutih simptoma u isto vrijeme:
- nepravilni otkucaji srca koji traju minutu do dvije i obično ih prati napadaj panike
- vrtoglavice, zbunjenost i povremene faze kad se javlja hladan znoj, odnosno općenito pojačano i neuobičajeno znojenje
- pojačano ispadanje kose, pogotovo na tjemenu
- povremeni bolovi u trbuhu koji se ponavljaju
- nesanica - teško vam je zaspati ili se budite tijekom noći, odnosno jako rano ujutro
- povremena bol u prsima koja se može odraziti i kao izrazito neugodan osjećaj u obje ruke, u čeljusti, vratu, ramenima ili trbuhu.
- jaki umor i pospanost tijekom dana, odnosno osjećaj jake iscrpljenosti
- oticanje nogu
- simptomi gripe, kašalj, groznica
- kod muškaraca se može javiti i erektilna disfunkcija, što može biti povezano s lošom cirkulacijom, dok se kod žena često javlja osjećaj teškog umora i iscrpljenosti
- postoje istraživanja koja ukazuju na to da će muškarci češće osjetiti bol, a žene probleme s disanjem
Simptomi koji mogu ukazivati na srčani udar
Što prije se javite liječniku, ili potražite pomoć nekoga u blizini, uz naglasak kako sumnjate na srčani udar, ako se javi:
- osjećaj neugode, poput pritiska, stiskanja u prsnom košu koji traje dulje od nekoliko minuta ili se javlja na mahove
- oštra ili tupa bol različitog intenziteta i trajanja (može biti vrlo kratka, ali i trajati satima) ) koja se može širiti i u druge dijelove tijela (posebno ruku)
- bol i neugoda u donjoj čeljusti, u jednoj i/ili obje ruke, leđima, vratu i trbuhu (osobito u "žličici")
- zadihanost, osjećaj nedostatka zraka, kratkoće daha ili nemogućnosti da udahnemo, što je često povezano s neugodnom boli u prsnom košu
- pojava hladnog znoja, mučnine, povraćanja, bljedila i opće slabosti
- "lupanje" srca koje se očituje pulsom 120-150 otkucaja u minuti
- iznenadna nemoć da pomaknemo ruke i(li) noge
- iznenadna oštra glavobolja
- iznenadan gubitak svijesti
Stručnjaci ističu kako je dobro pozvati Hitnu pomoć čak i u slučaju ako niste posve sigurni u simptome, ali postoje znakovi da se nešto događa, jer srčani udar može proteći i bez jako izraženih simptoma. Naime, za dobar oporavak nakon infarkta presudna je upravo brza medicinska pomoć pacijentu, ističe se u savjetima.