MANJE JE VIŠE Manje igračaka rezultira suradnjom, a previše njih potiče dijete da se igra samostalno, ometa im koncentraciju i izaziva osjećaj preopterećenja
Ne pretjerujte! Mnogo novih igračaka preopterećuje djecu
Što više igračaka djeca imaju, manje se igraju. Znanstvene studije potvrdile su da darivanje previše igračaka može rezultirati suprotnim učinkom od željenog - djeca mogu biti manje sretna.
Ovu tezu potvrdili su i američki znanstvenici sa Sveučilišta u Cincinnatiju.
- Previše igračaka može omesti dječju pažnju, što dovodi do gubitka koncentracije potrebne za učenje kroz igru - kaže Clair Lerner, istraživačica dječjeg razvoja.
Isto tvrdi i Michael Malone, profesor ranog odgoja i obrazovanja s istog sveučilišta. Njegovo istraživanje pokazalo je da manje igračaka dovodi do suradnje, što je važna životna vještina. Previše igračaka potiče dijete da se igra samostalno te izaziva osjećaj preopterećenja. U božićno vrijeme darivanje ima svoje čari, kod djece potiče uzbuđenje i neizvjesnost, no u nastojanju da udovolje željama mališana roditelji često pretjeraju s količinom darova.
Pogrešno je, složni su psiholozi, djeci kupovati previše darova. Puno je bolje napraviti kompromis između onoga što trebaju i onoga što žele. A ako dijete želi skupi dar, može se sakupiti nekoliko članova obitelji i zajednički sudjelovati. No djeca neće pamtiti samo darove. Posvetite li im vrijeme i pažnju, to će im biti najdraža uspomena.
- Uglavnom pamtimo situacije i trenutke koji su u nama pobudili intenzivne osjećaje. Djeca su danas okružena materijalnim stvarima koje se, brže nego prije, izmjenjuju. Npr. igračka u obliku lika iz crtića bude im zanimljiva kratko, a onda se pojavi novi crtić. Sve to čini da se igračke gomilaju i, kada dobiju neku novu, zadovoljstvo zbog toga traje kraće te se ubrzo pojavi želja za nečim novim - pojašnjava magistra psihologije Tea Knežević iz Centra Proventus. S druge strane, kaže Knežević, ono što dijete dugoročno pamti i što mu je važno je vrijeme kad osjeti da mu roditelj posvećuje svu pažnju i s interesom ga sluša. Pamte i trenutke zajedničke igre ili aktivnosti. Kroz situacije kad su i roditelj i dijete opušteni i sretni dijete stječe osjećaj sigurnosti, da je voljeno i važno.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:
Pokretanje videa...