Talog od kave možete koristiti na bezbroj načina. S njim ćete se lakše riješiti mirisa češnjaka s ruku, oživjeti folikul kose, dati svojem vrtu potrebne minerale, ali i lakše oribati prljave plohe i posuđe
Ne bacajte talog od kave! Evo kako ga sve možete iskoristiti
Znate li koliko je kava svestrana i na koliko veličanstvenih, neintuitivnih načina možete prenamijeniti ostatke jutarnje šalice kave u svom domu, vrtu pa čak i na tijelu?
POGLEDAJTE VIDEO: Što zapravo znate o kavi?
Pokretanje videa...
Mikrobna, protuupalna i antioksidativna svojstva kave, u kombinaciji s prirodnom upijanjem mirisa i grubom teksturom, čine ju jednom od najkorisnijih stvari koje ste ikad bacili u smeće.
Napunite malu staklenku talogom kuhane kave i stavite je, otkrivenu, na stražnji dio police u hladnjaku. Ili ju možete staviti na kuhinjski pult kako biste ih trljali po rukama nakon sjeckanja češnjaka ili luka i brže se riješili zaostalih mirisa.
Talog od kave prirodno je abrazivan i može pomoći u uklanjanju masnoće i prljavštine na vašim alatima i površinama za kuhanje. Pospite talog kave i četkicom ili jastučićem za ribanje izribajte prljavu površinu te lako uklonite stvrdnute komadiće hrane.
S talogom možete ribati i zapečene lonce i tave. Samo ih nemojte koristiti na svijetlim granitnim ili mramornim pločama, jer njihova boja može prodrijeti u porozne površine.
Kava je, ako možete vjerovati, također prirodni omekšivač mesa. Soli, kiselina ili mljevena kava čine proteine ​​i mišićne mesa mekšima. Prirodne kiseline i enzimi iz kave ubrzavaju taj proces (također pojačava i okus mesa).
Upotrijebljenu mljevenu kavu pomiješajte sa začinima za suho trljanje i nanesite na meso najmanje dva sata prije kuhanja.
Talog od kave je izvrstan izvor dušika. On također sadrži druge ključne hranjive tvari poput fosfora, kalija, željeza, kalcija i magnezija - što ga čini jeftinim gnojivom za biljke u vašem vrtu, ali i u lončanicama. Da biste napravili vlastito gnojivo, pomiješajte talog kave s drugom organskom tvari, kao što su pokošena trava, smeđe lišće, kompost ili suha slama kako biste ublažili sklonost taloga da se spoji i stvori prepreku prodiranju vode.
- Biljke koje dobro reagiraju na talog od kave uključuju borovnice, kupus, soju, voćke, rajčice, kukuruz, ruže, kamelije, rododendrone i azaleje - objasnila je Lisi Ogden sa Sveučilišta Wyoming.
- Samo pripazite oko mladih sadnica i sjemena, njima treba jako malo taloga. Zaostali sadržaj kofeina može štetiti rastu biljke - dodaje.
Prema klinici Cleveland, kofein je prirodni 'vazokonstriktor' - što znači da sužava krvne žile i smanjuje dotok krvi u kožu, čineći kožu zategnutijom i glađom.
Prstima nanesite malo ohlađenog taloga na područje ispod očiju i ostavite da odstoji 10-15 minuta, pazeći da vam ne dođe u oči.
Recept za masku ispod očiju
Pomiješajte jedan bjelanjak s 1 jušnom žlicom taloga od kave. Prepolovite kružni pamučni jastučić za skidanje šminke i premažite obje polovice smjesom od bjelanjaka. Stavite ispod očiju i držite 10-15 minuta prije nego što isperete ostatke maske.
Prirodna abrazivna svojstva taloga kave upotrijebite i za vašu kosu, savjetuje Lifehacker. Kada primijetite da vam je korijen kose težak i opterećen ostacima regeneratora, gela, pjene i spreja za kosu, prije šamponiranja umasirajte šaku taloga od kave u vlasište. Grube čestice pomažu u uklanjanju suvišnih nakupina, ostavljajući vašu kosu svjetlijom i sjajnijom.