Osim što žive u maloj kući, pretvorili su je i u eko kuću - zidovi i podovi su izolirani ovčjom vunom, električnu energiju obitelj Jošt dobiva iz solarnih panela, vodu s izvora, a griju se na drva
Naš raj u Lici: U maloj kućici od 27 kvadrata imamo baš sve
Kad sam prije pet godina došao u zaseok Rasoja, pokraj Lovinca, i ugledao livadu okruženu šumom, odmah sam znao da je to ono što tražim. Osvojili su me netaknuta priroda, šum vjetra, cvrkut ptica i pogled na Velebit - govori nam 45-godišnji Kruno Jošt, koji je rodni Zagreb zamijenio netaknutom prirodom u kojoj je odlučio osnovati dom. Ubrzo mu se pridružila i djevojka Lana. Mladi par je prije nekoliko mjeseci dobio i prinovu.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Čim je stigao u, kako kaže, rajski kutak i kupio oko 3500 četvornih metara zemlje, krenuo je u izradu kuće dimenzija devet s tri metra po svojoj zamisli.
Parcela se ne nalazi u građevinskoj zoni, a to je Kruno i tražio, jer je odlučio da žive na osami, pa je morao graditi kuću na kotačima kako bi udovoljio propisima. Na postolju kamiona, uz pomoć nekih ljudi koji se razumiju u drvo, a kud ćeš bolje od starosjedioca, niknuo je dom u kojem obitelj živi već četvrtu godinu.
Vanjski zid je napravljen od dasaka jele, a unutrašnji obložen lamperijom. Kao izolacija u podu i zidovima poslužila mu je ovčja vuna, koje tamo ima u izobilju.
Vunu je prije ugradnje kiša nekoliko puta oprala i, kad se osušila, pošpricana je ekološkim sredstvom koje “tjera” insekte što dalje od materijala koji se pokazao sjajnim izolatorom.
U kući imaju sve što im je potrebno za život. Električnu energiju dobiju iz četiri panela po 150 vata. Sve funkcionira na 12 volti. Od hladnjaka, rasvjete, punjenja mobitela i računala do rasvjete. Kažu da im struje nikad nije manjkalo. Vodu koriste iz obližnjeg izvora, koju također dobavlja solarni panel.
- Dobra izolacija nas ‘čuva’ od ljetne žege i ličke zime, tako da nije potreban nikakav klima-uređaj. Za grijanje tijekom zimskih dana koristimo štednjak na drva s pećnicom. Mislim da u daljoj i široj okolici nema objekta u kojem se živi da u prirodu ispušta manju emisiju CO2 od naše nastambe - pojašnjava nam Kruno, dok šećemo u društvu supruge i kćeri, kojoj izgleda lički zrak paše jer ni u jednom trenu je nismo čuli da je zaplakala.
Raspored u kući je poput onog u podmornici, gdje je svaki pedalj detaljno isplaniran i iskorišten. Jednu podužu prostoriju dijele kuhinja, dnevni boravak, a smjestio se i radni kutak, u kojemu se nalaze dva računala. Mjesta za TV nema jer kažu kako ih ta naprava ne zanima. Na suprotnoj strani od ulaza smješteni su kupaonica i posebno WC.
Toalet je malo čudo od “tehnike” jer iz njega ne dopiru nikakvi mirisi, i to zahvaljujući tome što se tijekom upotrebe razdvajaju tekuće od krutih fekalija, koje odlaze u posebne spremnike ispod kuće jer je ona na kamionskom “postolju”.
- Kako smo vegetarijanci, sve dobijemo iz svojega vrta koristeći permakulturu, koja isključuje bilo kakve herbicide, pesticide i ostale kemikalije. Koristimo slamu, sijeno, lišće... Na taj se način zemlja ne isušuje i ne odvajaju se iz prirode hranjive tvari koje se zatvorenim krugom vraćaju opet u prirodu - kaže nam bračni par.
NEUSPJEŠNE VEZE: Ovi horoskopski znakovi ne idu zajedno i ne podnose se