Otrovne i jestive gljive često je teško razlikovati, a raskošni cvjetovi obdareni su smrtonosnom ljepotom, kao što je to slučaj kod naprstka
Najsnažniji otrovi kriju se u biljkama i životinjama
Uvjeren da ukusni i mirisni plodovi prirode ne mogu biti otrovni, francuski književnik i filozof Jean-Jacques Rousseau otrovao se crvenim bobicama slasna izgleda. Nažalost, ljudi i danas znaju neoprezno kušati šumske plodove, zaboravljajući da je najsnažnije otrove stvorila upravo priroda. Otrovne i jestive gljive često je teško razlikovati, pogotovo zato što znaju biti bliske srodnice. Raskošni cvjetovi mogu biti obdareni smrtonosnom ljepotom, kao što je to slučaj kod naprstka (digitalis purpurea) čiji se otrov ne gubi kuhanjem, a ubija ometanjem rada srca. Katkada su otrovne cijele, biljke, a katkada samo neki njihovi dijelovi. Kod tise, na primjer, jestivi su samo crveni plodovi. No, oni su obavijeni oko crne sjemenke koja je vrlo otrovna. U životinjskom carstvu, po otrovu su najpoznatije zmije i pauci, no i među ribama se ima pravih trovača. Ubod kamene ribe koja se krije na morskom dnu kod Australije izaziva snažne bolove, paraliznu i srčani udar. Meksički otrovni bradavičar vrlo je agresivan, a i otrovan. Njegov ugriz izaziva plavljenje kože, probleme s disanjem i srcem, a katkad i smrt.
AMANITE: Najsnažniji otrovi mogu se pronaći u gljivama iz porodice Amanita. Zelena pupavka najotrovnija je od svih gljiva, a može biti maslinastozelene, smeđe-zelene žute ili bijele boje. Prvi znakovi trovanja obično su mučnina i povraćanje, a zatim stradava jetra. Ovoj porodici pripada otrovna muhara crvena klobuka, ali i jestiva i vrlo ukusna blagva.
MLJEČIKE: Sve biljke iz porodice Euphorbiaceae ili mlječike sadrže mliječni sok koji istječe iz biljke pri oštećenju ili orezivanju. Sok je otrovan i nadražuje kožu, a plikovi mogu trajati i tri tjedna. Ako se popije, taj sok izaziva žarenje u ustima i želucu, proljev, komu i smrt. Ovoj porodici pripadaju i ukrasne biljke poput božićne zvijezde.
VELEBILJE: U srednjem vijeku vjerovalo se je da mast od velebilja omogućuje vješticama da lete. Renesansne ljepotice kapale su si u oči sok velebilja kako bi dobile široke zjenice i sanjalački pogled. Svi dijelovi biljke, osobito bobice i lišće, sadrže smrtonosan otrov koji paralizira središnji živčani sustav.
KOBRA: Postoji 325 vrsta kobri. Kraljevska kobra najveća je otrovna zmija na svijetu i može doseći pet metara. Najsmrtonosniji otrov ima australijski tajpan, a crna mamba može ugristi sedam puta za redom.
KUKUTA: Ovaj korov raširen po Europi i Aziji sadrži otrov koji izaziva slabljenje mišića popraćeno bolovima, a smrt nastupa zbog paralize pluća. Smrt od kukute stari su Grci nazivali “hladan put u Had” jer svijest cijelo vrijeme ostaje bistra. Ovaj otrov popio je i Sokrat nakon što su ga optužili da svojom filozofijom “kvari mladež”.