Kaki smiruje želudac, no ‘kraljica voća’ zbog pektina štiti i od raka debelog crijeva. Jabuka sadrži 3,3 g dijetalnih vlakana, što je više od 10 posto dnevne količine vlakana koju preporučuju nutricionisti
Najkompletnija je: Naša jabuka čuva probavu bolje od japanske
>>> DOMAĆE JE BOLJE - Velika akcija 24sata: I mi imamo svoju superhranu
Kaki je egzotično voće, poznato kao japanska jabuka. Podrijetlom je iz Azije, točnije Mandžurije u Kini, gdje naziv “kaki” označava hranu bogova, te iz Japana, odakle se širi svijetom kao istočna zlatna jabuka. U Europu ga u 14. stoljeću donosi Marko Polo.
- Dobri uvjeti za sadnju i uzgoj na europskom tlu su na području Mediterana, a može se pronaći i u Hrvatskoj. Najbolje uspijeva u primorskoj Hrvatskoj. Iako neke vrste kakija dobro uspijevaju i u kontinentalnoj Hrvatskoj, ovdje mu nije podneblje i ne bi ga trebalo ‘forsirati’ - kaže mr. Frane Ivković, inženjer agronomije i vlasnik OPG-a blizu Velike Gorice, inače jedan od najvećih proizvođača jabuka u Hrvatskoj i vrlo aktivan u Hrvatskoj voćarskoj zajednici.
Zrelo meso kakija okusom i mirisom podsjeća na marelicu. Pripisuju mu se brojna ljekovita svojstva. Poznato je da djeluje na metabolizam masnoća i snižava razinu lošega kolesterola, pa se smatra da je koristan u borbi protiv ateroskleroze i kao prevencija srčanih oboljenja. Zreli plod blagotvorno djeluje na želudac i ublažava gastritis te regulira probavu. Ima i blago laksativno djelovanje, pa može biti koristan kod raznih poremećaja pražnjenja crijeva, posebno kod opstipacije. Ipak, ljudi koji imaju osjetljiviju probavu ne bi ga trebali konzumirati na prazan želudac jer može izazvati proljev.
Kuhani kaki, primjerice u kompotu, dobar je za liječenje proljeva, dok nova istraživanja upućuju na to da svježe istisnuti sok kakija djeluje pozitivno protiv visokog tlaka. Općenito, djeluje na jačanje imuniteta i potiče detoksikaciju organizma. Istraživanja pokazuju i da štiti od oksidativnog stresa, pa mu se pripisuje i antikancerogeno djelovanje. Također, sadrži visoki udio dijetalnih vlakana, pa je vrlo koristan u dijetama za mršavljenje.
Kaki je bogat mineralima kao što su kalij, magnezij, kalcij i fosfor, vitaminima B, C i E te aminokiselinama, kao što su lizin, alanin i triptofan, koji pozitivno utječe na raspoloženje i potiče dobar san. Također, bogat je ugljikohidratima, no ne sadrži puno kalorija. Sto grama kakija sadrži tek oko 70 kalorija.
- Kaki koji sam probao u Izraelu daleko više sliči našoj jabuci i ima idealan odnos šećera i kiselina, pa je pogodan i za dijabetičare - kaže naš sugovornik, no dodaje kako ipak misli da bismo trebali dati prednost domaćoj jabuci jer je ovo njeno podneblje.
- Kad su nutritivna i ljekovita svojstva u pitanju, jabuka se doista može smatra kraljicom voća. Zbog visokog udjela ugljikohidrata, posebno fruktoze i glukoze, jabuka daje organizmu energiju, osvježava i sprečava umor i gubitak koncentracije. Fruktoza koju sadrži brzo zadovoljava želju za slatkim, a ne izaziva velike promjene u razini šećera u krvi, pa je pogodna za dijabetičare. Zbog visokog udjela pektina, dijetalnih vlakana koja bubre u dodiru s vodom i visokog udjela vode (više od 80 posto težine ploda je voda), brzo nam daje osjećaj punoće i sitosti i lagana je za probavu - ističe Ivković te dodaje da se jedna jabuka probavi za oko 30 minuta, pa je vrlo korisna za regulaciju stolice, posebno kao prevencija protiv opstipacije. Naravno, odličan je saveznik i u dijetama za mršavljenje.
Jabuka potiče imunološki sustav i dokazano je učinkovita u borbi protiv slobodnih radikala, odnosno djeluje kao antioksidans. To se svojstvo pojačava u koncentriranom obliku, pa su i svježi sok od jabuke te jabučni ocat vrlo korisni za zdravlje.
Postoje istraživanja koja pokazuju da svakodnevna konzumacija jabuka smanjuje rizik od pojave karcinoma debelog crijeva zbog djelovanja pektina i ekstrakta soka od jabuke, koji povisuju butirat, kiselinu koja sprečava razvoj raka.
Neka novija istraživanja upućuju na to i da štiti od propadanja stanica u mozgu koje su odgovorne za memoriju, čime se smanjuje rizik od raznih oblika demencije koji se povezuju sa starenjem.
Jabuka snižava povišeni kolesterol, pa sprečava začepljenje krvnih žila te tako smanjuje rizik od pojave tromboze i ateroskleroze. Pozitivno djeluje i na zdravlje srca. Bogata je kalijem, koji potiče i izlučivanje suvišne tekućine iz organizma, pa pridonosi dobrom funkcioniranju bubrega, jetre i žuči. Kalij je važan i zato što na sebe veže ostale korisne minerale, kao što su fosfor, magnezij, kalcij, sumpor, željezo i fluor.
Bogata antioksidansima i vitaminom C
Japanska jabuka ili kaki jabuka izvrstan je izvor antioksidansa, a u mesu japanske jabuke nalazi se i mnoštvo vitamina C, koji pomaže u jačanju imuniteta. Više od 2000 godina plod japanske jabuke poznat je kao ljekovito voće. Tijelo detoksicira, a istodobno, isto kao jabuka, daje mu mnoštvo energije - zbog miksa kalija, vlakana i fruktoze.
Najčešće sorte jabuka iz domaćeg uzgoja na našem tržištu:
Granny Smith
Svijetlozelena jabuka kiselkasta okusa koja dozrijeva od polovice listopada pa do početka studenog.
Idared
Hrskava jabuka koja može imati zeleno-žućkastu boju i biti umjereno ili potpuno prekrivena crvenilom. Dozrijeva u prvoj polovici listopada.
Jonagold
Hrskava i sočna jabuka slatko-kiselkasta okusa, koja dozrijevanjem postaje žuta i na mjestima prelazi u crvenu boju. Dozrijeva od sredine do kraja rujna.
Zlatni delišes
Hrskava i sočna jabuka blagog ali vrlo slatkog okusa. Dozrijeva od sredine do kraja rujna. Temeljna joj je boja zelenožuta, koja, ako ih čuvate, s vremenom postaje žuta.
Gala
Jabuka blagog, slatkog i osvježavajućeg okusa, često vrlo izraženog slatkastog mirisa. Temeljna je boja žuta s pramenovima crvenila koji se razvijaju na osunčanoj strani jabuke. Bere se krajem kolovoza do početka rujna.
Crveni delišes
Jabuka slatkog okusa, s hrskavim i sočnim mesom, te visokim sadržajem šećera i niskim udjelom kiseline. Plodovi dozrijevaju u prvim danima rujna.
Petrovača
To je krupna jabuka, prošarana svjetlijim crvenim prugama. Kožica ploda je malo deblja, a meso sočno, prhko, lagano kiselkasto. Počinje dozrijevati početkom lipnja te postupno zrije i dio srpnja.
Ribane i pečene jabuke protiv zatvora
PRIPREMA: Naribajte jednu jabuku i ostavite je da odstoji 20-ak minuta pa ju pojedite sa sokom koji je pustila.
Za pečene jabuke uzmite od 4 do 6 jabuka, ovisno o veličini, 1/2 limuna, 4 žlice maslaca, 1/2 šalice žitarica sa suhim voćem (müsli), 2 žličice smeđeg šećera i 1/4 šalice nasjeckanih oraha. Jabuke operite, odrežite im vrh i nožićem ili žličicom izdubite sredinu s košticama. Rubove jabuke premažite limunom. U zdjeli pomiješajte maslac, žitarice, šećer i orahe pa napunite jabuke. Pecite oko 20 minuta na 220 stupnjeva, dok ne omekšaju.