KINEZI SU 'KRIVI' Cijena je počela brže rasti nakon što su zbog zaraze zatvorene luke u Kini, koja je i najveći svjetski izvoznik ove prirodne ‘preventive’ protiv mnogih bolesti
Najjeftiniji đumbir sad je 2,5 puta skuplji nego prije virusa
Plaćao sam ga 20-ak kuna, a sad je nekoliko puta skuplji i, što je veći problem, ne mogu ga pronaći, požalio se Zagrepčanin.
Dodao je kako ga stavlja u puno jela jer mu odgovara ljutkast i poseban okus. Đumbir preporučuju i za jačanje imuniteta, pa su ga počeli konzumirati i oni koji prije nisu. Iako ga na policama doista nema uvijek, u najvećim trgovačkim lancima uglavnom tvrde kako nestašice nema.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
- Na vrijeme smo rezervirali količine, pa će ga biti u našim prodavaonicama diljem Hrvatske. Lani smo prodali oko 200 tona. Cijena je u nabavi rasla, no te su oscilacije uobičajene kod svakog voća i povrća koje dolazi s različitih strana svijeta i ovise o ponudi i potražnji - rekli su nam iz Konzuma.
Ekološki je najskuplji
Ove godine, dodali su, na cijenu je utjecalo i to što su Kini, najvećem izvozniku đumbira, zbog korona virusa bile blokirane luke, pa ga se nije moglo transportirati prema Europi. Kilogram đumbira u Konzumu stoji 49,99 kuna. U Hrvatskoj je kod uvoza kvalificiran kao začin, a ne povrće, pa se obračunava 25 posto PDV-a.
U Lidlu kažu da raste potražnja za svim vrstama svježeg povrća i voća, a kilogram đumbira stoji 39,99 kuna.
U Kauflandu tvrde da imaju dovoljno đumbira.
- Nabavna cijena je viša nego inače, pa kod nas kilogram stoji 34,99 kuna - poručili su.
Zbog veće potražnje, u prodavaonicama Spara ga je manje nego inače.
- Imali smo ga više vrsta, ali trenutačno je dostupan samo onaj naše robne marke Natur Pur koji je iz organskog uzgoja. Skuplji je zbog drukčijih uvjeta nabave i viših dobavljačevih cijena. Nove pošiljke očekujemo uskoro - odgovorili su iz Spara, no nisu naveli koliko stoji kilogram đumbira.
Đumbir iz ekološkog uzgoja imaju i u Konzumu, a vrećica s 250 grama u internetskoj prodavaonici je 17,99 kuna.
U više prodavaonica zdrave hrane kilogram ekološki proizvedenog đumbira stoji između 63 (Priroda i društvo) i 76,55 kuna (Garden).
Ukiseljen i ušećeren
- Potražnja za đumbirom raste već godinu dana, a posljednjih tjedana sve više. No imamo ga dovoljno za obične prodavaonice i webshop. Nabavna cijena porasla je u veljači, kad smo je i mi korigirali, a od tada je nismo mijenjali - objasnili su u tvrtki bio&bio, koja kilogram organskog đumbira prodaje po 72,90 kuna.
Đumbir se prodaje svjež, kao gomolj, a može biti i sušen, mljeven, riban, ukiseljen ili ušećeren.
- Prema privremenim podacima Državnog zavoda za statistiku, u Republiku Hrvatsku je tijekom 2019. uvezeno 626.176 kilograma đumbira u vrijednosti od 1,160.594 eura - poslali su nam podatke iz Ministarstva poljoprivrede.
Ima ga i u Nizozemskoj
Od ukupne uvezene količine 606.065 kilograma bio je nedrobljeni (nemrvljeni) đumbir, a 20.111 drobljeni. Prošle godine uvezeno je 8,2 posto đumbira manje nego 2018., rekli su nam u Ministarstvu poljoprivrede. Napomenuli su da podaci za 2019. nisu konačni i da se mogu mijenjati do svibnja. Najviše đumbira uvozimo iz Nizozemske, Italije i Kine.
- 14-20 kn - prije nekoliko mjeseci kilogram đumbira stajao je u trgovačkim lancima oko 20 kuna, a za 14 se mogao kupiti na akcijama
- 35-77 kn - danas trgovački lanci za kilogram đumbira traže najmanje 35 kuna, u manjim prodavaonicama je 50, a ekološki i 77 kuna
Pokretanje videa...