Paste s fluoridom su najučinkovitije, a one koje izbjeljuju nisu posebno efikasne jer ne smiju u sebi sadržavati puno bjelila. Treba izbjegavati i one koje 'jačaju caklinu'
Najbolje četkice za zube, paste i metode za očuvanje zdravlja
Stomatološki pacijenti koji nikada u životu nisu popravljali zube - postoje. Britanski stomatolozi za Daily Mail otkrili su koje rutine mogu osigurati doživotno zdrave zube. Tako preporučuju paste za zube s fluoridom.
- To je najvažniji sastojak kaladonta i preventiva od zubnog kamenca - kazao je dr. Will Carter. Paste za izbjeljivanje mogu biti abrazivne, čineći zube sklonijima mrljama, a i ne mogu znatno izbijeliti zube jer u sebi ne smiju sadržavati više od 0,1 posto bjelila, dodao je.
- Nemojte se zamarati ni s pastama koje jačaju caklinu jer je količina sastojaka za remineraliziranje zuba premala da bi učinila bilo kakvu razliku - ispričao je dr. Jeremy Hill. Nakon pranja zubi dr. Dana York preporučuju staviti propolis na desni, tik uz zube jer propolis sprečava propadanje zuba.
- Jezik se treba čistiti. Do neke mjere se sam čisti, ali dubinski ipak ne. Zato je dobro koristiti četkice s čistačem za jezik kako bi istjerali bakterije i tako onemogućili oštećenje zuba.
- Nemojte koristiti vodicu za ispiranje usta koja sadrži alkohol jer se takvi proizvodi povezuju s povećanim rizikom raka usne šupljine. Oni koji sadrže klorheksidin mogu pak izazvati mrlje na zubima. Potražite vodice s fluoridom.
- Trebali bi prati zube dvije minute, dva puta na dan, no četvrtina odraslih ih pere jednom ili ni jednom na dan. Studije su pokazale da peremo zube samo 45 sekundi, kaže dr. Hughes, no dvije minute četkanja uklonit će 25 posto više naslaga. Pranje zuba nakon doručka jedna je od najvećih grešaka. Perite zube čim se probudite kako ne biste imali nikakve bakterije u ustima dok jedete. Čim se bakterije imaju na što "uhvatiti" karijes je vjerojatniji. Također, bilo kakva kiselina iz hrane može omekšati zubnu caklinu pa će zapravo pranje zuba nakon doručka samo oštetiti zube.
- Po pitanju, električne ili obične četkice, zubari se slažu da je bolje investirati. Pokazalo se da su električne četkice puno učinkovitije u uklanjanju zubnog plaka. Nikad ne koristite tvrde obične četkice. Plak je vrlo mekan i može se otkloniti nježnim pokretima. Tražite one srednje čvrstoće sa zaobljenim nitima.
- Čak 80 posto odraslih ne pere zube ispravno, a loša tehnika može oštetiti desni i ostaviti bakterije u zubima. Nanesite malo kaladonta, veličine graška. Počnite sa stražnjim gornjim zubima. Držite četkicu pod kutem od 45 stupnjeva i radite kružne pokrete. Nemojte naprijed-nazad pomicati četkicom. Tako operite gornje zube te učinite isto s donjima i s unutarnje strane. Nakon toga nemojte ispirati. Pasta koja ostane na površini više štiti zube od karijesa. Koristite li električnu četkicu, nemojte kružno prati zube već lagano pomičite četkicu uzduž desni.
- Ako ne čistite zube zubnim koncem, 40 posto površine ostat će netaknuto. Zubni konac uklanja plak i ostatke hrane, a također sprečava i neugodan zadah. Ako desni krvare dok koristite zubni konac, to je dobar znak, ističe dr. Nicola Owen, jer to znači da ste dotakli područja na kojima se plak nakupio. Krvarenje će prestati par dana poslije nakon što se plak očisti. Ako ne prestane, javite se svom stomatologu jer bi mogao biti znak dubljih problema.
- Škrgutanje zubima ili bruksizam je vrlo čest, a uzrokuje pucanje zuba. Glavobolja je nuspojava toga.