Hrana i plodnost neizostavno su povezani. Za začeće su potrebne zdrave jajne stanice i spermiji, a osnažiti ih možete pravom hranom, savjetuje nutricionistica
Najbolja hrana za začeće: Jaja i leća za nju, a riba za njega
Prema procjenama, svaki šesti par u Hrvatskoj ima problema sa začećem djeteta, a prema tvrdnjama britanske nutricionistkinje i eksperta za plodnost Zite West, koje je iznijela u svojoj knjizi “How to eat yourself pregnant”, u rješavanju ovoga problema značajnu ulogu ima pravilna prehrana.
Hrana i plodnost, iznosi nutricionistica West, neizostavno su povezani jer su za začeće djeteta potrebne zdrave jajne stanice i spermatozoidi te dobro stanje cjelokupnog organizma. Pomno birana hrana može poboljšati zdravlje reproduktivnih organa, smanjiti stres i tijelu osigurati dovoljnu količinu hranjivih nutrijenata.
- Već male promjene u prehrani žene i muškarca mogu dovesti do poboljšanja. Moj pristup rješavanju problema plodnosti integrira modernu medicinu s principima tradicionalne kineske medicine, a najvažnija je ravnoteža između svih tjelesnih sustava - objašnjava West.
Potičući tijelo da proizvodi određene neurotransmitere, neke namirnice mogu utjecati na raspoloženje i želju za seksom. Tako, primjerice, navodi West, dopamin, kemijska supstancija koju proizvodi organizam, pomaže da se osjećamo pozitivno i motivirano, a dok smo seksualno uzbuđeni prisutan je u visokim razinama. Tijelo ga proizvodi iz aminokiseline tirozin, koje ima u piletini, crvenome mesu, puretini, bakalaru, školjkama i tuni te jajima i mliječnim proizvodima, zobi, avokadu i banani. Triptofan je pak esencijalna aminokiselina koju mozak koristi za proizvodnju serotonina, hormona sreće. Triptofanom bogate namirnice su piletina, janjetina i puretina, bakalar, iverak, losos, sardine i tuna, ali i šparoge, lisnato zeleno povrće, krumpir te jogurt.
- Ženske jajne stanice trebaju obilje hranjivih tvari i energije kako bi bile spremne za oplodnju, a prirodni spoj mioinozitol može pomoći u jačanju i kvaliteti jajne stanice. Folikularna tekućina, međutim, može sadržavati brojne slobodne radikale koji mogu naštetiti kvaliteti jajne stanice. Ovdje veliku ulogu ima hrana bogata antioksidansima koji neutraliziraju djelovanje slobodnih radikala. Važan je i inozitol, a nalazi se u grahu, smeđoj riži, leći, dinji, agrumima i orasima te bi žene svakako i ove namirnice trebale uvrstiti u prehranu - objašnjava nutricionistica West u svojoj knjizi.
Kod začeća važnu ulogu ima i zdravlje spermatozoida. Tako bi muškarci trebali jesti citruse bogate vitaminom C, koji je vrlo važan antioksidans, s obzirom na to da na kvalitetu sperme mogu utjecati slobodni radikali koji dovode do zgrušnjavanja spermatozoida koji onda teže oplode jajnu stanicu. Preporučuje im se i kivi te kupine, crvena paprika i brokula. Lubenica, grejp i rajčica sadrže antioksidans likopen koji pomaže da spermatozoidi ostanu zdravi i pokretni. Tu je i brazilski orah bogat vitaminom E, koji je najvažniji antioksidans za membrane spermatozoida, a ujedno sadrži i selenom koji je ključan za njihovu pravilnu formaciju. Nedostatak cinka kod muškaraca utječe na opadanje testosterona i broja spermatozoida. Meso, osobito piletina, vrlo je dobar izvor ovoga minerala. Nadalje, muškarci u prehranu trebaju uvrstiti crveno meso i čili, koji sadrže N-acetilcistein, aminokiselinu koja povećava koncentraciju glutationa koji je neophodan za održavanje imunološkog sustava.
Za njega: Agrumi za jake spermije
Hrana za jak imunosustav
Muškarci bi trebali jesti piletinu, patku, svinjetinu, puretinu, mliječne proizvode, jaja, brokulu, luk i čili papričice.
Pokretljiviji spermiji
Hrana bogata aminokiselinama, poput L-arginina (riba, perad, crveno meso i mliječni proizvodi) osnažit će imunološki sustav i poboljšati pokretljivost spermija.
Bogatstvo vitamina C
Bobičasto voće, agrumi, lisnato zeleno povrće i paprika zaslužni su za zdravlje i pokretljivost spermatozoida, kaže West.
Za nju: Puretinom do seks-želje
Tirozinom osnažite libido
Piletina, crveno meso, puretina, bakalar, školjke i tuna te jaja i mliječni proizvodi, zobi, avokado i banana.
Triptofan za raspoloženje
Piletina, janjetina i puretina, bakalar, iverak, losos, sardine i tuna. Od povrća ga imaju šparoge, lisnato zeleno povrće, krumpir i jogurt.
Za zdrave jajne stanice
Namirnice bogate inotizolom su grah, smeđa riža, leća, dinja, agrumi i orasi, tvrdi West.