Ako se borite protiv prehlade, najbolje će vas utopliti pileća juha, a nakon nje popijte limunadu ili pojedite šaku borovnica kako biste dobili što više vitamina
Najbolja hrana protiv prehlade: Odlično pomažu juha i citrusi
Američki centar za kontrolu bolesti procjenjuje kako svaki odrasli čovjek ima dvije do tri prehlade svake godine. Ograničeni kontakt sa ljudima koji imaju virozu ili prehladu kao i redovita dezinfekcija površina i dalje su najbolji načini sprječavanja prehlade.
POGLEDAJTE VIDEO: Namirnice koje jačaju organizam
Pokretanje videa...
No prehranom također možete utjecati na prirodnu obranu tijela, a određene namirnice mogu vas ojačati u borbi protiv prehlade, piše BHG.
- Ne postoji čarobna hrana koja će izliječiti prehladu. Međutim, postoje određene namirnice koje mogu pomoći u podršci aspektima imunološkog sustava, što može dovesti do toga da se tijelo može učinkovitije boriti protiv infekcija ili upala - objašnjava dijetetičarka Lauren Manaker.
Ona i njezina kolegica Katherine Brooking objasnile su koje vitamine i minerale valja konzumirati u borbi protiv prehlade.
Što tražiti u hrani kad se borite protiv prehlade
Opće je pravilo da je najbolja hrana kada ste prehlađeni ona koju je najbolje jesti kao prevenciju od kroničnih bolesti.
- Dobro zaokružena prehrana, ona koja je bogata voćem i povrćem, cjelovitim žitaricama, nemasnim proteinima i zdravim masnoćama, može nam pomoći da sve naše stanice rade optimalno, uključujući stanice našeg imunološkog sustava - kaže Brooking.
- Do danas nemamo obilje podataka da bismo definitivno tvrdili da će određena hrana skratiti trajanje prehlade ili pomoći da se brže osjećate bolje. Međutim, postoje neke studije koje podupiru prednosti određene hrane u borbi protiv prehlade - ističe Manaker.
Voće, povrće, cjelovite žitarice i mahunarke također mogu pomoći u rastu i održavanju mikrobioma, niza dobrih bakterija koje se nalaze u našem probavnom traktu, koji igra iznenađujuće veliku ulogu u imunitetu. Stručnjaci ističu da osim promicanja zdrave probave, zdravlje crijeva čini oko 70 posto ukupnog imunološkog sustava. Nekoliko ključnih mikronutrijenata identificirali su kao kritične za rast i funkciju imunoloških stanica.
Željezo je sastavni dio enzima koji su ključni za rad imunoloških stanica.
Izvori: crveno meso, grah, orasi, kamenice, špinat, tofu i obogaćene žitarice za doručak.
Vitamin A pomaže u zaštiti od infekcija održavajući kožu i tkiva u ustima, želucu, crijevima i dišnom sustavu zdravim i jakim.
Izvori: slatki krumpir, špinat, mrkva, mliječni proizvodi, dinja, crvena paprika, jaja.
Vitamin C potiče stvaranje protutijela kao i proizvodnju, rad i kretanje bijelih krvnih stanica.
Izvori: crvena i zelena paprika, citrusno voće, jagode, kivi, brokula i rajčica.
Vitamin D pomaže regulirati antimikrobne proteine koji mogu izravno ubiti patogene.
Izvori: Sunčeva svjetlost, masna riba, žumanjci jaja, obogaćeni mliječni proizvodi i gljive uzgojene pod UV svjetlima.
Vitamin E djeluje kao antioksidans koji štiti integritet staničnih membrana od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima.
Izvori: sjemenke, orašasti plodovi, biljna ulja, maslac od kikirikija, špinat i brokula.
Cink ima ulogu u zacjeljivanju rana i podržava imunološki odgovor.
Izvori: kamenice, govedina, svinjetina, puretina, škampi, leća, mliječni proizvodi, sjemenke i orašasti plodovi.
Najbolja hrana protiv prehlade
Pileća juha
- Konzumacija pileće juhe tijekom bolesti može zvučati kao prazna priča, ali postoje neka znanstvena istraživanja koja sugeriraju da konzumacija pileće juhe tijekom bolesti može imati neke ljekovite učinke - priznaje Manaker.
Ona i Brooking dijele ovaj savjet uz napomenu da su potrebne dodatne studije kako bi se potvrdila ova veza. Juhe od povrća, juhe od graha i povrća i druge slične zdjele bogate hranjivim tvarima računaju se ako piletina nije vaš prvi izbor.
- Zdrave juhe mogu pomoći u smanjenju upale i začepljenosti. Juha je hidratantna, hranjiva i za mnoge ima umirujuću emocionalnu vrijednost koja nam može pomoći da se psihički bolje osjećamo - kaže Brooking.
Bonus bodovi su ako navedena juha zahtijeva češnjak na popisu sastojaka.
- Budući da bi češnjak mogao imati antimikrobna i antivirusna svojstva, uključivanje u prehranu kada ste bolesni može vam pomoći da se osjećate bolje, iako je potrebno više podataka da bi se uspostavila ova veza - kaže Manaker.
Čaj
Poput juhe, vrući čaj može pomoći u smanjenju začepljenosti nosa.
- Čaj također sadrži polifenole. Ove prirodne tvari koje se nalaze u biljkama imaju velik broj potencijalnih zdravstvenih prednosti, uključujući antioksidativne i protuupalne učinke - kaže Brooking.
Med
- Slobodno dodajte malo meda da zasladite taj čaj. Prema meta-analizi 14 studija, med može smanjiti učestalost i jačinu noćnog kašlja, u nekim slučajevima čak i bolje od sirupa protiv kašlja koji se kupuju bez recepta - kaže Brooking.
Citrusno voće
Upravo smo ih ocijenili kao jednu od namirnica koje najviše hidratiziraju za promicanje zdrave kože i tijela, a sada naranče, grejpfruti, pomelo, klementine i svi članovi obitelji citrusnog voća dobivaju još jedno priznanje od Brooking i Manaker. Riječ je o namirnicama koje svakako valja uključiti u prehranu kad ste bolesni.
- Osim vode, agrumi donose vitamin C i druge biljne spojeve koji pomažu pravilnom funkcioniranju imunološkog sustava - kaže Brooking.
Bobičasto voće
Svako voće ili povrće s prirodnom plavom, ljubičastom, crnom ili crvenom nijansom vjerojatno dobiva tu nijansu od antocijana, jedne od biljnih kemikalija iz obitelji flavonoida. Brooking kaže da antocijanini imaju snažno protuupalno, antivirusno djelovanje i djelovanje na jačanje imuniteta. Iako se nalaze u desecima namirnica biljnog podrijetla, bobičasto voće ima više antocijanina nego bilo koja druga kategorija hrane.
Koju hranu izbjegavati kada ste prehlađeni
Kronična upala narušava prirodnu obranu organizma, a mnoge od najgorih namirnica koje jedete kada ste prehlađeni potiču upalu ili dovode do dehidracije, što može spriječiti proces ozdravljenja.
Bomboni, pića zaslađena šećerom ili bilo što s visokim udjelom šećera
- Dodani šećer može potaknuti upalu i pokazalo se da to smanjuje imunitet slabljenjem bijelih krvnih stanica koje su odgovorne za borbu protiv infekcija - kaže Brooking.10
Brza hrana ili druge namirnice s visokim udjelom zasićenih masti
- Zasićene masnoće također mogu povećati upalu u tijelu - savjetuje Brooking dodajući da pokušate ograničiti namirnice poput maslaca, punomasnog sira, mlijeka i sladoleda, prerađenog mesa za doručak i duboko pržene hrane.
Alkohol
Budući da vino, pivo i kokteli mogu potaknuti upalu i potencijalno oslabjeti bijele krvne stanice, a da ne spominjemo to da mogu dovesti do dehidracije, Manaker i Brooking predlažu da napravite pauzu dok se ne osjećate dovoljno zdravima da doista uživate alkoholnom piću.
- Hidracija je važna kada ste bolesni jer pomaže bubrezima da obavljaju svoj posao filtriranja otpada iz vašeg tijela, tako da se možete brže oporaviti - zaključila je Brooking.