Članica parlamenta Joanna Berenger je odrezala vlastitu kosu kako bi pomogla, a isto su napravili i mnogi žitelji ove predivne otočne zemlje samo kako bi je spasili jer kosa odlično upija ulja
Na Mauricijusu i političarke režu kosu za spas zemlje od nafte
Mauricijska vlada proglasila je izvanredno stanje nakon što je japanski brod pun nafte udario u koraljni greben pokraj obale u Indijskom oceanu. Nafta je iz tankera počela izlaziti 25. srpnja no većina još nije iscurila pa opasnost od strašne ekološke katastrofe i dalje postoji.
Naime, oko 1000 tona nafte već je izašlo iz broda i iscurilo u lokalne vode, no ostalo je još oko 2500 tona. Stručnjaci strahuju da bi i to moglo ubrzo završiti u prirodi. Tamošnje stanovništvo se udružilo kako bi pokušali zaustaviti curenje nafte u okoliš, mnogi žrtvuju i vlastitu kosu jer je odlična za apsorpciju ulja.
Dok vlada traži međunarodnu pomoć u sprječavanju izlijevanja, mještani dan i noć izrađuju barijere od slame, lišća šećerne trske pa čak i ogromnih količina ljudske kose koju mnogi režu kako bi dali svoj mali doprinos u spašavanju okoliša. Sve to nabijaju u vreće od tkanine i u tajice pa slažu na hrpe.
Pogledajte u videu kako sve to izgleda:
- Građani grade kilometre plutajućih čahura kako bi spriječili izlijevanje i daljnje zagađenje, a mi ih izrađujemo od listova šećerne trske, a pravimo ih i sa kosom jer je ona odlična za upijanje ulja - rekla je tamošnja članica parlamenta Joanna Berenger koja je odrezala vlastitu kosu kako bi pomogla.
Kosa je zapravo savršeno sredstvo za čišćenje ulja u ovoj situaciji, kažu stručnjaci. Ljudska dlaka je lipofilna, što znači da odbija vodu, a na sebe veže sve što je napravljeno od ulja. Ona zapravo odvaja vodu od ulja. Kilogram kose može u sebe apsorbirati osam litara ulja, napomenula je Joanna Berenger.
Kaže kako se znanstvenici već godinama zalažu za upotrebu ljudskih i životinjskih vlasi za apsorpciju kod izlijevanja ulja. Prvi put su tu metodu testirali 1978. godine kada se tanker Amoco Cadiz nasukao na obalu Francuske ispustivši u more oko 220.800 tona nafte. Istu metodu iskušali su kod izlijevanja nafte 2004. godine u Meksičkom zaljevu.
NASA je krajem devedesetih u studiji otkrila da 11.340 kilograma kose može biti dovoljno za apsorpciju 170.000 litara prolivenog ulja. Napisali su tada kako bi se skoro četiri litre ulja apsorbiralo u manje od dvije minute.
U srpnju ove godine u časopisu 'Environment' objavljeno je istraživanje u kojemu stoji da su pseća i ljudska dlaka podjednako dobre kao i sintetičke tkanine poput polipropilena, a koja se trenutno koristi za takve probleme.
Zbog svih tih činjenica, lokalno stanovništvo na Mauricijusu se potiče na šišanje i darivanje kose, a frizeri besplatno šišaju sve koji kosu žele pokloniti za spas okoliša. Ovoj akciji podružila se i Francuska kojoj je Mauricijus nekada bio kolonija.
Inače, Mauricijus je mala zemlja koja u velikoj mjeri živi od turizma, od prekrasnih netaknutih plaža, čistog mora i raznolike prirodne divljine. Ovo izlijevanje nafte sve bi to moglo uništiti, posebno kada se uzme u obzir da se naftna mrlja bliži morskom parku Blue Bay i već prijeti koraljima, ribama i močvarama koje ovu otočnu državu štite od porasta morske razine, prenosi iflscience.com.
Mnoge žene i muškarci su se odazvali na apel i odrezali kosu. Fotke i videozapise objavljuju pod #DonnToSevePouSovNouLagon.
.
.
.
Neke su se žene ošišale na ćelavo.