Obavijesti

Lifestyle

Komentari 0

Na Arktiku će se led potpuno otopiti već do 2035. godine

Na Arktiku će se led potpuno otopiti već do 2035. godine
1

Nova istraživanja pokazuju da bi Arktik već do 2035. godine mogao doživjeti dijelove godine kad uopće neće imati leda na kopnu, a odledit će se i ocean. Sjeverni pol već sad trpi klimatske promjene

Znanstvenici na British Antarctic Survey (BAS) precizirali su predviđanja o budućim promjenama leda na Arktiku istražujući kako se područje topilo tijekom posljednjeg međuglacijalnog razdoblja od prije 127.000 godina, piše IFLScience.

POGLEDAJTE VIDEO: Greta Thunberg (16) bori se za spas Zemlje

Pokretanje videa...

01:44

Otkrića su objavili u časopisu Nature Climate Change ovog tjedna. Ustanovili su da ukoliko se emisija stakleničkih plinova ne smanji i klimatske promjene se nastave ovim tempom, na Arktiku će se snijeg otopiti do rujna 2035. godine. To je mjesec u kojem je led na Arktičkom oceanu najtanji. Prema ostalim predikcijama, uz smanjenje plinova led će nestati između 2048. i 2086. godine.

Polar bear in the Arctic Ocean

Ta se mišljenja podudaraju sa zaključcima studije iz travnja koja je ustanovila da će Arktik prvo ljeto doživjeti do 2050. godine, čak i ako se u skoroj budućnosti smanji emisija stakleničkih plinova.

Raspala se zadnja netaknuta ledena ploča na Arktiku
Raspala se zadnja netaknuta ledena ploča na Arktiku

- Visoke temperature na Arktiku su godinama zbunjivale znanstvenike, a pojašnjenje te zagonetke bilo je tehnički i znanstveno vrlo izazovno. Po prvi put, sad možemo vidjeti kako je Arktik ostao bez leda tijekom zadnjeg međuglacijalnog perioda. Napredak o klimatskim modelima znači da možemo stvoriti precizniju simulaciju klimatskih promjena u prošlosti Zemlje, a to nam omogućuje predviđanje promjena u budućnosti Zemlje - pojasnila je dr. Maria Vittoria Guarinu, voditeljica studije.

FILE PHOTO: A view shows a beach at the Ny-Aalesund research station on the Arctic archipelago of Svalbard

Stvarajući model otapanja Arktika u međuglacijalnom periodu, znanstvenici su uspjeli istaknuti važnost plitkih jezera koja su nastajala ispod površine Arktičkog oceana. Promatrajući važnost i ulogu tih jezera u sveukupnom postupku gubitka leda, tim je uspio preciznije predvidjeti budućnost. Konkretno, imajući na umu sadašnje klimatske promjene, tražili su način kako predvidjeti promjene u arktičkom pejzažu nastale zbog toga.

Zbog otapanja permafrosta na Arktiku, stručnjaci strahuju od smrznutih, zaboravljenih virusa
Zbog otapanja permafrosta na Arktiku, stručnjaci strahuju od smrznutih, zaboravljenih virusa

- Promjene se odvijaju toliko brzo tijekom ljetnih mjeseci da led na oceanu nestaje puno brže nego što su bilo koji klimatski modeli to mogli predvidjeti. Moramo pažljivo motriti promjene temperature i uključiti ih u klimatske procese u ovim modelima - pojasnio je prod. Jens Hesselbjerg Christensen, geofizičar koji je sudjelovao u izradi studije.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Dnevni horoskop za subotu 2. studenog: Rak se mora paziti jedne stvari, Ribu čeka ljubav
ŠTO DONOSI POČETAK VIKENDA?

Dnevni horoskop za subotu 2. studenog: Rak se mora paziti jedne stvari, Ribu čeka ljubav

Pročitajte dnevni horoskop za subotu 2. studenog i saznajte koga očekuje uspjeh na poslu ili u financijama, kakva je situacija na ljubavnom planu, ali i tko mora pripaziti na zdravlje
Svi sveti i Dušni dan: Znate li razliku i zašto je za te blagdane pogrešno reći Dan mrtvih?
SVECI I VJERA U ZAGROBNI ŽIVOT

Svi sveti i Dušni dan: Znate li razliku i zašto je za te blagdane pogrešno reći Dan mrtvih?

Naši preci su velikim slavljem obilježavali blagdan Svih svetih, zbog čega je dobio naziv 'Mali Božić'. Uoči blagdana se postilo, na dan je bila gozba, a na groblje se išlo u sumrak