Muškarci s manjim testisima imaju i manje razine spolnog hormona, zbog čega su manje fokusirani na seks i nove partnerice, a više na održavanje svoje obitelji
Muškarci s manjim testisima su brižniji, aktivniji i bolji roditelji
Veličina testisa povezana je s jačinom spolnog nagona, ali ima utjecaj i na roditeljski potencijal muškarca, tvrde znanstvenici sa Sveučilišta Emory. Oni su otkrili da su muškarci s manjim testisima više uključeni u odgoj i brigu oko djeteta te prema procjeni njihovih partnerica i bolji očevi, piše Nature World News.
To potvrđuje evolucijsku hipotezu nazvanu Teorija o povijesti života, a objašnjava kako muškarci s manjim testisima imaju i manje razine testosterona, a samim time i lakše mogu potisnuti svoje seksualne nagone. Zbog toga su posvećeniji njezi dojenčadi i općenito obitelji.
U studiji su znanstvenici izmjerili veličinu testisa 70 novopečenih očeva u dobi od 31 do 43 godine. Potom su magnetskom rezonancom skenirali njihov mozak kako bi pratili aktivnost u dijelu zaduženom za roditeljsku motivaciju. I muškarci i njihove partnerice ispunjavali su upitnik o aktivnosti oca unutar obitelji. Otkrili su da, neovisno o dobi muškarca, oni s većim testisima manje su sudjelovali u odgoju i brizi oko bebe.
Specifične razlike između manjih i većih testisa stručnjaci nisu naveli, no tvrde kako je povezanost razine muškog spolnog hormona i brige oko djece očita.
Hormoni vas čine dobrim ocem