Žensko je tijelo "programirano" da skladišti masne naslage kako bi se održala reproduktivna funkcija, no važan je i psihološki pristup mršavljenju koji ovisi o spolu
Muškarci brže i lakše skidaju višak kilograma nego žene
Unatoč jednakom režimu prehrane, muškarci će brže gubiti kilograme nego žene, zaključili su znanstvenici. Iako se žene češće podvrgavaju dijetama, muškarci su u njima značajno uspješniji, otkrila je britanska studija koja je obuhvatila 30.000 dobrovoljaca.
Psihološki razlozi
Psihološki gledano, muškarci se lakše koncentriraju na jedan cilj i koncentriranji su na njega od žena. Također, oni i prilikom odlučivanja o promjeni prehrane, imaju pozitivniji stav od žena i uvjereniji su da će uspjeti smršavjeti.
Žene će se dijetama podvrgnuti prvenstveno zbog želje za boljim fizičkim izgledom, dok su muškarci u većini slučajeva orijentirani na mršavljenje zbog zdravstvenih problema.
Biologija spolova
Na masne naslage u tijelu i njihov raspored utječu spolni hormoni: kod žena estrogen, a kod muškaraca testosteron. Žene su tako sklone nakupljanju viška kilograma u području bokova, dok se kod muškaraca oni raspoređuju većinom oko struka. Upravo je masnoću na trbuhu najlakše skinuti, smatra profesor sa Sveučilištu Warwick, dr. Phlip McTernan.
Estrogen sam po sebi potiče skladištenje masnih naslaga, što se objašnjava evolucijskim teorijama. Prve su se žene morale prilagoditi uvjetima života u kojima ponekad nisu jele i po nekoliko dana, pa je organizam "naučio" skladištiti hranu kao rezerve za prehranu djeteta u maternici i za osiguranje reproduktivnih funkcija. Stroge dijete često mogu štetno djelovati kod žena, što se očituje gubitkom menstruacije.
Zbog toga žene u prosjeku imaju između 20 do 30 posto udjela masti u tijelu, dok muškarci imaju od 9 do 18 posto. Iako su se vremena promijenila i hrane ima napretek, ljudski geni ostali su isti i ta se urođena sklonost ne može promijeniti.