Operacija kojom su kardiokirurzi spašavali srce pacijenta (60) krenula je krivo kad se čovjek na stolu zapalio. Brzom reakcijom liječnika ipak su ga spasili bez ikakvih posljedica
Muškarca u Australiji zapalili kirurzi na operacijskom stolu
Kroz rupu na plućima pacijenta iscurila je velika količina kisika koji se pomiješao s anestetikom. Čim su kirurzi bolnice Austin u Melbourneu uključili električne aparate, izbio je požar, otkrili su članovi kirurškog tima koji su uspjeli pribranom i brzom reakcijom spasiti čovjeka koji se iz incidenta izvukao bez ozljeda. Kažu kako to čak nije prvi takav incident te da bi kirurge trebalo educirati kako reagirati u sličnim situacijama.
- U svakoj operacijskoj sali imate boce s kisikom i teoretski se takva situacija može uvijek i svuda ponoviti. Takvi su incidenti ekstremno rijetki, ali postoje. To nije samo stvar edukacije liječnika kako se ponašati u takvoj situaciji, nego i tehničkog osoblja koja se bavi tehničkim efektima organiziranja kisika i svega ostalog vezanog uz operativni program - kazao je kardiolog akademik prof. dr. Davor Miličić.
Muškarac je išao na operaciju zbog oštećenja aorte, a kirurg je tijekom zahvata otvarajući grudni koš slučajno probio desno plućno krilo. Pacijent je od ranije imao problema s plućima te mu je desno plućno krilo iznenada oteklo. Zrak je počeo izlaziti iz pluća, a kako bi mu održali razinu kisika počeli su mu kroz masku davati sve veće količine zraka. Tada su nanjušili da je iz pluća izašao i anestetik koji su mu davali kroz masku. Iako kisik sam po sebi nije zapaljiv, ubrzava gorenje i potpomaže širenje vatre.
Dok je kirurg pripremao električni aparat za kauterizaciju kako bi zatvorio ranu paleći meso, iskra se zapalila i pala na suhe zavoje na pacijentovim prsima. Osoblje je odmah ugasilo vatru koja se počela razbuktavati, a operaciju su potom dovršili rutinski. Kirurginja Ruth Shaylor kazala je kako je vrlo važno da osoblje razumije kako djeluje kisik u operacijskoj sali.
- Postoji samo nekoliko službeno dokumentiranih slučajeva požara otvorenog grudnog koša od kojih se tri odnosi na torakalnu operaciju, a još tri na operaciju krvnih žila. Kod svih zajedničko je prisustvo suhih gaza, povišenih doza kisika i električnog aparata za kauterizaciju - kazala je. Operacija je bila u kolovozu prošle godine, a slučaj je sada objavljen u medicinskim časopisima.
- Ovaj slučaj ističe potrebu edukacije i prevencije kako se situacija u sali ne bi ponovila. Konkretnije, kirurzi i anesteziolozi moraju biti svjesni da se tijekom operacije grudnog koša može razviti vatra osobito ako kod pacijenta postoji oštećenje pluća ili postoje druge bolesti pluća - zaključila je.