Obavijesti

Lifestyle

Komentari 6

Riješite testove za demenciju i saznajte imate li rane simptome

Riješite testove za demenciju i saznajte imate li rane simptome

Jednostavni testovi koje liječnici koriste da bi pratili razvoj različitih vrsta demencije, pa i Alzheimerove bolesti, mogu se napraviti i kod kuće, radi provjere postoje li rani znakovi demencije

Rujan je mjesec borbe protiv demencija, a 21. rujna obilježavamo Međunarodni dan borbe protiv Alzheimerove bolesti. Procjenjuje se da u svijetu od raznih oblika demencije boluje 55 milijuna ljudi, a Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) upozorava da bi njihov broj do 2050. mogao narasti i na 139 milijuna, kaže specijalizant neurologije u KB Dubrava, dr. Filip Đerke.  

POGLEDAJTE VIDEO: Što sami možemo učiniti da preveniramo razvoj demencije? 

Pokretanje videa...

Zagreb: Specijalizant neurologije Filip Đerke 02:01

U Hrvatskoj od nekog oblika demencije boluje oko 86.000 ljudi, od čega je oko 70 posto oboljelih od Alzheimerove bolesti. Procjenjuje se da svaki 10. građanin stariji od 65 godina boluje od nekog oblika demencije. S dobi, taj udio raste. U prosjeku, dijagnoze Alzheimerove bolesti postavljaju se u dobi između 70. i 80. godine.

Rano prepoznavanje simptoma demencije iznimno je važno, jer zaboravljivost u nekim slučajevima može biti posljedica nekih zdravstvenih stanja, pa se njihovim liječenjem i demencija može prevenirati ili odgoditi. Upravo zbog toga važno je javiti se liječniku kod prvih znakova koje primijetimo, među kojima su: poteškoće u obavljanju poznatih svakodnevnih zadataka, poput kuhanja ili pranja suđa; smanjen vokabular (često se ne možete sjetiti riječi koju želite izgovoriti); dezorijentiranost u vremenu i prostoru; pogrešno ostavljanje stvari (kad osoba, na primjer, ostavi telefon u hladnjaku); potom promjene u raspoloženju, strahovi, povlačenje u sebe, povlačenje iz društvenih aktivnosti i slično. 

Nada za milijune: Lijek koji usporava Alzheimera dobit će danas zeleno svjetlo u Britaniji
Nada za milijune: Lijek koji usporava Alzheimera dobit će danas zeleno svjetlo u Britaniji

Ako posumnjate na neki oblik demencije, kod kuće možete napraviti dva jednostavna testa koji mogu ukazati na to je li riječ o promjenama zbog kojih svakako treba posjetiti liječnika, kaže sugovornik. 

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

Ovo su dva testa pomoću kojih možete prepoznati simptome demencije 01:04

1. Test crtanja sata 

Ovaj test koristan je kod detektiranja i praćenja progresije bolesti. Riječ je o jednostavnom kognitivnom testu u kojem se od osobe traži da nacrta sat, te na njemu brojeve i kazaljke koje pokazuju određeno vrijeme (npr. 11:10). Osoba dobije prazan komad papira i treba popuniti sat ispravnim položajem brojeva i kazaljki.

- Ono što u ovom testu gledamo je procjena vizualno-prostorne i izvršne funkcije, a ona može biti narušena u ranoj demenciji, kaže dr. Đerek.  

2. Mini-Cog test

Uključuje zadatak pamćenja tri riječi i test crtanja sata. Zatražite od osobe da zapamti tri riječi, neka nacrta sat s određenim vremenom, a zatim ga pitajte da se prisjeti te tri riječi.

- Evo primjera: Upamtite tri riječi (pr. Kapa, Ruža i Kamion). Nacrtajte sat koji, na primjer,  pokazuje 2:35 sati. I na kraju upitajte osobu: Jeste li upamtili tri riječi koje sam vas zamolio? - pojašnjava dr. Đerek. 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 6
Evo kako rade dućani u nedjelju
DETALJAN POPIS

Evo kako rade dućani u nedjelju

Trgovine smiju raditi 16 nedjelja u godini, a trgovine i šoping centri sami biraju koje će to nedjelje biti. Radno vrijeme trgovina i trgovačkih centara nedjeljom pogledajte u našem detaljnom vodiču