Rođenjem djeteta mijenja se mozak žene pa miris njezinog djeteta aktivira one dijelove zaslužne za racionalno razmišljanje, ali i brižno te odgovorno ponašanje
Miris bebe najveći je pokretač majčine brige i skrbi za dijete
U prvim mjesecima nakon poroda majkama miris bebe najviše pomaže da se suoče sa strahovima povezanim s novom ulogom i brigom o djetetu, tvrde japanski znanstvenici sa Sveučilišta Nagasaki. Oni su u eksperimentu testirali njuh žena tako da su 38 njih pokrili oči te im dali da mirišu različitu odjeću. Polovica ispitanica bile su majke. Dio odjeće koju su mirisale nosile su bebe, neke su nosili muškarci, dok je ostatak odjeće bio čist, piše Daily Mail.
U isto vrijeme, znanstvenici su snimali predfrontalni korteks mozga, koji je poznat i kao centar racionalnog razmišljanja. Majke su prepoznale odjeću beba s 82 posto točnosti, dok su one koje nisu majke bile precizne u oko 60 posto slučajeva. Također, majke su imale znatno veću aktivnost u predfrontalnom korteksu mozga.
Kod pogađanja koju su odjeću nosili muškarci, obje su skupine žena ostvarile sličan rezultat s točnosti od 74 do 77 posto, a slična je bila i moždana aktivnost.
- Upravo promjene u predfrontalnom korteksu mozga sugeriraju kako porod mijenja način rada tog organa. Miris bebe na majke djeluje kao stimulans, potiče ih na brigu i skrb o djeci - komentirala je studiju psihologica Cynthia McVey sa Sveučilišta Glasgow.
Nedavna je kanadska studija pokazala da miris bebe potiče proizvodnju tzv. hormona ugode dopamina na sličan način kao dobra hrana ili seks.
10 neobičnih običaja iz svijeta povezanih s rođenjem djeteta