Obavijesti

Lifestyle

Komentari 0

Mentalna higijena: Pokažite interes za živote vaše djece

Mentalna higijena: Pokažite interes za živote vaše djece

Na raspravi "Mentalna higijena u školskim klupama" okupili su se stručnjaci, školarci i osobe iz javnog života kako bi osvijestili važnost mentalnog zdravlja i prevencije

Unicefovo istraživanje pokazalo je da 12% djece u Hrvatskoj ima neki vid problema s mentalnim zdravljem, dok druga istraživanja pokazuju da čak 19% djece u pokazuje neke znakove depresije, rekla je Hana Hrpka, prof. psihologije, izvršna direktorica i predsjednica Hrabrog telefona na današnjoj raspravi "Mentalna higijena u školskim klupama" na kojoj su se okupili stručnjaci, školarci i osobe iz javnog života kako bi osvijestili važnost mentalnog zdravlja kod djece i mladh. 

POGLEDAJTE VIDEO: Psihologinja Ljubica Uvodić Vranić 

Pokretanje videa...

ljubica uvodić vranić 01:04

Hana i Petar, učenici sedmog razreda Osnovne škole Borovje podijelili su svoja iskustva o današnjim odnosima među vršnjacima, o tome što ih smeta i koji su njihovi mehanizmi za održavanje mentalne higijene. S njima su u razgovoru sudjelovali Influenceri i ambasadori projekta Adrian Krajcar i Rafaela Seba. Rekli su da se stresa najčešće oslobađaju uz pisanje dnevnika, pečenje kolača, teretanu, igrice i crtanje, ali i kroz razgovor s najbližima. 

Školarce je moderatorica, voditeljica projekta Mateja Kušić, pitala kako bi oni htjeli da roditelji preformuliraju pitanje "Kako je bilo danas u školi?". 

Zagreb: Konferencija "Mentalna higijena u školskim klupama" koja okuplja djecu, influencere, roditelje i stručnjake

- Pa na to uvijek svi odgovorimo dobro, jer ponekad i zaboraviš neke događaje ili ti se jednostavno ne da sve prepričavati. Potpitanja bi možda bila bolja - rekli su Hana i Petar. 

Dotakli su se i odnosa s vršnjacima u školi, pritiska drugih da rade ono što ne žele, odnosno narušavanja postavljenih granica. 

- Ja bez problema kažem 'Ne', ali vidim da je drugima teško - rekao je Petar, a njegova kolegica Hana nadovezala se da se neki često boje odbacivanja u društvu i pristaju na nešto što ne žele.

Influenceri Adrian i Rafaela prisjetili su se svojih školskih dana i kako su rano ušli u svijet youtubera. 

- Kada sada vrtim film unatrag, nije bilo lako biti eksponiran u sedmom razredu osnovne škole, no valjda sam s vremenom postao imun na komentare i znam da ono što mi neki ljudi napišu, nikada to ne bi rekli u lice - rekao je Adrian. 

Zagreb: Konferencija "Mentalna higijena u školskim klupama" koja okuplja djecu, influencere, roditelje i stručnjake

Bilo je riječi i o sadržajima koje djeca i mladi danas prate na društvenim mrežama, ali i kako sadržaj, ako je kreiran s dobrom namjerom, može pomoći mladima da se nose s problemima. 

- Nikada ne objavljujem sadržaj za koji ne bi htjela da jedan dan gledaju moja djeca. Pazim što snimam i to mi je jako važno - rekla je Rafaela te dodala da joj je drago kada snimi nešto što nekome može pomoći jer je i sama na društvenim mrežama 'naletjela' na inspirativne ljude i shvatila da nije jedina koja se trenutno bori s nekom vrstom problema. 

Tišina može pozitivno utjecati na kvalitetu sna i koncentraciju
Tišina može pozitivno utjecati na kvalitetu sna i koncentraciju

U drugom djelu rasprave sudjelovali su predsjednica Hrabrog telefona - Hana Hrpka, Tena Sakar Vukić - glumica i influencerica o svom iskustvu i životu s mentalnom bolešću, dr. med Hrvoje Handl i Alina Selanac iz Wiener osiguranja. 

Glumica Tena Sakar Vukić na društvenim mrežama educira pratitelje o mentalnom zdravlju na temelju vlastitog iskustva. Naime, još kao studentica suočila se s bipolarnim poremećajem, a do dijagnoze je put bio težak. 

Zagreb: Konferencija "Mentalna higijena u školskim klupama" koja okuplja djecu, influencere, roditelje i stručnjake

- Osjetila sam da imam probleme s učenjem, kasnije je došlo i do autodestruktivnih ponašanja. Potražila sam pomoć od mame. Završila sam na Rebru i tako je krenuo put prema dijagnozi. Nakon što sam ju saznala ipak je bilo lakše nositi se s problemima jer tada ipak znate o čemu se radi - ispričala je Tena te dodala da se često osjećala usamljeno i neshvaćeno. 

Predsjednica Hrabrog telefona, Hana Hrpka, nadodala je da sve više djece i mladih zove Hrabri telefon kako bi potražili pomoć, što je zabrinjavajuće, ali i s druge strane dobro što znaju kome se obratiti. Kaže da djeca i adolescenti najčešće osjećaju pritisak zbog škole i ocjena, a ima i onih koji ne znaju kome se obratiti od bližnjih. 

Hrvoje Handldr. med., psihijatar i psihoanalitičar te voditelj Dnevne bolnice za poremećaje hranjenja pri Klinici za psihijatriju Sveti Ivan na Jankomiru, smatra da je važno prepoznavanje vlastitih osjećaja, ali da ih nije nužno odmah imenovati. 

Zagreb: Konferencija "Mentalna higijena u školskim klupama" koja okuplja djecu, influencere, roditelje i stručnjake

- Često vidim da ako netko misli na sebe i svoje zdravlje da ga drugi smatraju sebičnim. Isto tako, društvo i dalje smatra da je pogrešno tražiti pomoć. Prije svega, smatram da je važna prevencija - rekao je dr. Handl. 

Alina Selanac, direktorica Sektora marketinga i komunikacija iz Wiener osiguranja kaže da su kroz projekt došli do zaključka da puno djece i mladih doživljava nasilje na internetu. Stoga je pokrenut projekt Mentalna higijena u koji su uključeni učenici osnovnih škola. Vodile su se razne radionice i rasprave, ali osmišljena je i web stranica za pomoć mladima. 

U svakom životu djeteta najvažnija figura je roditelj i on mu treba biti podrška i prepoznati moguće probleme s mentalnim zdravljem na vrijeme. 

Pravilna prehrana kao temelj mentalnog zdravlja
Pravilna prehrana kao temelj mentalnog zdravlja

- Pokažite interes za događaje u životima vaše djece. Vodite neobavezne razgovore i prije svega ih slušajte - savjetuje Hana Hrpka iz Hrabrog telefona. 

Dr. Handl smatra da roditelji prije svega trebaju raditi na sebi, kako bi mogli pomoći djeci. 

- To što ste roditelji, ne znači da ste zreli. Jer zrelost se uči. Obrazujte se i radite na sebi, odnosno svom mentalnom zdravlju. Kada naučite slušati sebe, znat ćete slušati i djecu. Uvijek ponavljam da ono što vam djeca govore nije površno, glupo i zanemarivo. To što vi trenutno imate drugačije probleme, nego što oni imaju u svojoj dobi, ne znači da su njihovi problemi bezazleni. Postanite zreli kao bi pomogli svojoj djeci i sretno starili - savjetuje za kraj dr. Handl. 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Dnevni horoskop za četvrtak 21. studenog: Vagu čeka slavlje, a Ribe neka paze kako troše...
ZVIJEZDE DONOSE...

Dnevni horoskop za četvrtak 21. studenog: Vagu čeka slavlje, a Ribe neka paze kako troše...

Pročitajte dnevni horoskop za četvrtak 21. studenog i saznajte koga očekuje uspjeh na poslu ili u financijama, kakva je situacija na ljubavnom planu, ali i tko mora pripaziti na zdravlje