Na raspravi "Mentalna higijena u školskim klupama" okupili su se stručnjaci, školarci i osobe iz javnog života kako bi osvijestili važnost mentalnog zdravlja i prevencije
Mentalna higijena: Pokažite interes za živote vaše djece
Unicefovo istraživanje pokazalo je da 12% djece u Hrvatskoj ima neki vid problema s mentalnim zdravljem, dok druga istraživanja pokazuju da čak 19% djece u pokazuje neke znakove depresije, rekla je Hana Hrpka, prof. psihologije, izvršna direktorica i predsjednica Hrabrog telefona na današnjoj raspravi "Mentalna higijena u školskim klupama" na kojoj su se okupili stručnjaci, školarci i osobe iz javnog života kako bi osvijestili važnost mentalnog zdravlja kod djece i mladh.
POGLEDAJTE VIDEO: Psihologinja Ljubica Uvodić Vranić
Pokretanje videa...
Hana i Petar, učenici sedmog razreda Osnovne škole Borovje podijelili su svoja iskustva o današnjim odnosima među vršnjacima, o tome što ih smeta i koji su njihovi mehanizmi za održavanje mentalne higijene. S njima su u razgovoru sudjelovali Influenceri i ambasadori projekta Adrian Krajcar i Rafaela Seba. Rekli su da se stresa najčešće oslobađaju uz pisanje dnevnika, pečenje kolača, teretanu, igrice i crtanje, ali i kroz razgovor s najbližima.
Školarce je moderatorica, voditeljica projekta Mateja Kušić, pitala kako bi oni htjeli da roditelji preformuliraju pitanje "Kako je bilo danas u školi?".
- Pa na to uvijek svi odgovorimo dobro, jer ponekad i zaboraviš neke događaje ili ti se jednostavno ne da sve prepričavati. Potpitanja bi možda bila bolja - rekli su Hana i Petar.
Dotakli su se i odnosa s vršnjacima u školi, pritiska drugih da rade ono što ne žele, odnosno narušavanja postavljenih granica.
- Ja bez problema kažem 'Ne', ali vidim da je drugima teško - rekao je Petar, a njegova kolegica Hana nadovezala se da se neki često boje odbacivanja u društvu i pristaju na nešto što ne žele.
Influenceri Adrian i Rafaela prisjetili su se svojih školskih dana i kako su rano ušli u svijet youtubera.
- Kada sada vrtim film unatrag, nije bilo lako biti eksponiran u sedmom razredu osnovne škole, no valjda sam s vremenom postao imun na komentare i znam da ono što mi neki ljudi napišu, nikada to ne bi rekli u lice - rekao je Adrian.
Bilo je riječi i o sadržajima koje djeca i mladi danas prate na društvenim mrežama, ali i kako sadržaj, ako je kreiran s dobrom namjerom, može pomoći mladima da se nose s problemima.
- Nikada ne objavljujem sadržaj za koji ne bi htjela da jedan dan gledaju moja djeca. Pazim što snimam i to mi je jako važno - rekla je Rafaela te dodala da joj je drago kada snimi nešto što nekome može pomoći jer je i sama na društvenim mrežama 'naletjela' na inspirativne ljude i shvatila da nije jedina koja se trenutno bori s nekom vrstom problema.
U drugom djelu rasprave sudjelovali su predsjednica Hrabrog telefona - Hana Hrpka, Tena Sakar Vukić - glumica i influencerica o svom iskustvu i životu s mentalnom bolešću, dr. med Hrvoje Handl i Alina Selanac iz Wiener osiguranja.
Glumica Tena Sakar Vukić na društvenim mrežama educira pratitelje o mentalnom zdravlju na temelju vlastitog iskustva. Naime, još kao studentica suočila se s bipolarnim poremećajem, a do dijagnoze je put bio težak.
- Osjetila sam da imam probleme s učenjem, kasnije je došlo i do autodestruktivnih ponašanja. Potražila sam pomoć od mame. Završila sam na Rebru i tako je krenuo put prema dijagnozi. Nakon što sam ju saznala ipak je bilo lakše nositi se s problemima jer tada ipak znate o čemu se radi - ispričala je Tena te dodala da se često osjećala usamljeno i neshvaćeno.
Predsjednica Hrabrog telefona, Hana Hrpka, nadodala je da sve više djece i mladih zove Hrabri telefon kako bi potražili pomoć, što je zabrinjavajuće, ali i s druge strane dobro što znaju kome se obratiti. Kaže da djeca i adolescenti najčešće osjećaju pritisak zbog škole i ocjena, a ima i onih koji ne znaju kome se obratiti od bližnjih.
Hrvoje Handl, dr. med., psihijatar i psihoanalitičar te voditelj Dnevne bolnice za poremećaje hranjenja pri Klinici za psihijatriju Sveti Ivan na Jankomiru, smatra da je važno prepoznavanje vlastitih osjećaja, ali da ih nije nužno odmah imenovati.
- Često vidim da ako netko misli na sebe i svoje zdravlje da ga drugi smatraju sebičnim. Isto tako, društvo i dalje smatra da je pogrešno tražiti pomoć. Prije svega, smatram da je važna prevencija - rekao je dr. Handl.
Alina Selanac, direktorica Sektora marketinga i komunikacija iz Wiener osiguranja kaže da su kroz projekt došli do zaključka da puno djece i mladih doživljava nasilje na internetu. Stoga je pokrenut projekt Mentalna higijena u koji su uključeni učenici osnovnih škola. Vodile su se razne radionice i rasprave, ali osmišljena je i web stranica za pomoć mladima.
U svakom životu djeteta najvažnija figura je roditelj i on mu treba biti podrška i prepoznati moguće probleme s mentalnim zdravljem na vrijeme.
- Pokažite interes za događaje u životima vaše djece. Vodite neobavezne razgovore i prije svega ih slušajte - savjetuje Hana Hrpka iz Hrabrog telefona.
Dr. Handl smatra da roditelji prije svega trebaju raditi na sebi, kako bi mogli pomoći djeci.
- To što ste roditelji, ne znači da ste zreli. Jer zrelost se uči. Obrazujte se i radite na sebi, odnosno svom mentalnom zdravlju. Kada naučite slušati sebe, znat ćete slušati i djecu. Uvijek ponavljam da ono što vam djeca govore nije površno, glupo i zanemarivo. To što vi trenutno imate drugačije probleme, nego što oni imaju u svojoj dobi, ne znači da su njihovi problemi bezazleni. Postanite zreli kao bi pomogli svojoj djeci i sretno starili - savjetuje za kraj dr. Handl.